Závěrečná televizní debata, kterou uspořádala Nova, nabídla kandidátům možnost oslovit statisíce diváků. A to v situaci, kdy je podle sociologů zhruba čtvrtina voličů stále nerozhodnutá, komu dá svůj hlas. Volit se půjde v pátek a v sobotu, druhé kolo je o dva týdny později.
Babiš během čtvrteční debaty nedokázal udržet tvář, o kterou se snažil na začátku prezidentské kampaně. Tehdy změnil své vystupování. Nebyl tolik útočný a pokoušel se o smířlivý tón. V diskusi byl však jiný. "Pokoušel se poplivat všechny a všechno. Párkrát tnul do živého a zhruba třetina národa mu za to zatleská," hodnotil expremiérův výkon Jakub Hussar, který v minulosti vedl prezidentskou kampaň hudebního skladatele Vladimíra Franze a před pěti lety byl v týmu současného senátora Pavla Fischera, který kandiduje i letos.
I podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu Babiš svou roli nezvládl. "Měl prokázat nadhled a odpoutat se od stranické politiky a to se mu moc nepovedlo. Snažil se v poslední době utéct z politiky a nebýt agresivní. Spíše se převtělil do role hodného důchodce. Jenže v ní se v debatě neudržel," řekl.
Podle Komínka se Babišův výkon podobal jeho vystoupením ve sněmovně, kde často volí agresivní rétoriku. Ve čtvrteční prezidentské debatě útočil na vládu Petra Fialy (ODS), ale i zpochybňoval zkušenosti svých konkurentů. "Vy dva jste teoretici, nebyli jste v politice. Já vím, jak se to dělá," řekl předseda ANO. "Pan Babiš se dokáže pochválit i za to, že vyšlo slunce," reagoval Pavel.
Babiš celou svou kampaň staví na kritice současné vlády. Oba své soupeře s ní v debatě spojil, když o nich mluvil jako o "vládních kandidátech". Takové označení Pavel i Nerudová odmítli. "Jsem občanskou kandidátkou. Kritizovala jsem vás a kritizuji i vládu Petra Fialy," prohlásila bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity. Pavel i Nerudová se do prezidentského klání dostali díky podpisům občanů, koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a lidovců ale oba kandidáty společně se senátorem Pavlem Fischerem podpořila.
Marketér Hussar však tvrdí, že až na občasné výpady směrem k soupeřům či k současné vládě se Babiš o smířlivý projev pokoušel a snažil se i konkrétně odpovídat na položené otázky.
Opačnou taktiku zvolil Pavel. Podobně jako v předchozích televizních debatách mluvil klidně, rozvážně a uchyloval se spíše ke stručným reakcím. "Ačkoliv neřekl nic nového, váhající voliče mohl přesvědčit tím, že nevypadal ani příliš snaživě jako Nerudová, ale ani příliš agresivně jako Babiš," řekl Komínek.
Pavel ke svým vyjádřením často nevyužíval ani všechen čas, který mu moderátor poskytl. Ze tří kandidátů mluvil nejkratší dobu. "Úsporností svých odpovědí demonstroval, že zvládá ukočírovat své ego," uvedl Hussar.
Nerudové prospělo, že na rozdíl od středeční debaty na Primě, kde byly ve studiu i početné skupiny bouřlivě se projevujících příznivců kandidátů, se čtvrteční diskuse odehrála bez publika, řekla marketérka Alžběta Králová. "Vypadala uvolněněji a nebyla tak křečovitá. Nastolila stejnou strategii jako za poslední dny, ve finiši kampaně jde do konfrontace s Babišem," pronesla.
Komínek si však není jistý, zda právě taková strategie bude fungovat. "Nevím, jestli voliči budou její útoky vnímat stejně pozitivně jako u ostatních, mužských kandidátů. Ještě pořád může hrát roli, že části veřejnosti se nemusí líbit žena, která vystupuje agresivněji," vysvětlil.
Kandidáti na začátku diskuse debatovali o tom, za co jsou nejvíce kritizováni. Nerudová se vyjadřovala ke zjištěným pochybením na Mendelově univerzitě, kterou tehdy vedla. Pavel vysvětloval svou minulost v předlistopadové KSČ. Babiš čelil otázkám na předběžné vyšetřování kvůli možným daňovým únikům v souvislosti s nákupem nemovitostí ve Francii a své počínání jako premiéra v době koronavirové epidemie.
Debatovalo se ale i o prezidentských prioritách, diplomacii, pomoci Ukrajině, ekonomické krizi či České národní bance. Podle marketérů ale nic nového nebo překvapivého nezaznělo.
"V kampani jde o to, pořád dokola opakovat kandidátem zvolená témata, což je správná cesta a i postup, který bych jim sám radil. Musí v zásadě jen přinutit lidi, kteří už jsou přesvědčení, aby přišli k volbám," vysvětlil Komínek. Zdali se jim to povedlo, se dozví už v sobotu po 14. hodině, kdy se zavřou volební místnosti a začne sčítání prvního kola.