Podle serveru hlava státu požaduje po zpravodajcích informace o vlivových a infiltračních operacích ruských tajných služeb, které ohrožují zájmy Česka, kdo je řídí a kteří konkrétní ruští zpravodajci se na nich podílí a jak. Dále jména ruských zpravodajských důstojníků působících v Česku, ale také Čechů, kteří spolupracují s ruskými špiony a detaily jejich spolupráce.
Zároveň prezident žádá BIS o informace k údajnému praní špinavých peněz z ruského organizovaného zločinu v Česku, na než upozornily uniklé dokumenty z amerického úřadu na potírání finanční kriminality (FinCENu). Zeman chce vědět, zda k takovým praktikám skutečně dochází, jaký je původ tzv. špinavých peněz, zda se na tom nějak podílí ruští zpravodajci a jaké společnosti jsou do kauzy zapleteny. Rozhlas podle svých slov informace získal od tří vysoce postavených zdrojů obeznámených s úkolem od hlavy státu.
Experti však podle serveru považují takový úkol za problematický především proto, že zpravodajci potřebují chránit své zdroje. "V případě sdělení těch jmen by to mohlo ohrozit spoustu lidí a operací, to nejde. Pro pana prezidenta není důležité, aby znal jména," řekl iRozhlasu bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) František Bublan.
Další odborníci upozorňují také na problematické osoby z prezidentova blízkého okolí, jakými je kancléř Vratislav Mynář či poradce Martin Nejedlý, který tento týden odjel jednat do Moskvy. "Je samozřejmě veřejným tajemstvím, že v blízkosti pana prezidenta jsou některé osoby, které mají k ruským zájmům velmi blízko, a z toho hlediska to skutečné může svoji roli hrát," upozornil bývalý náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky ÚZSI Jan Paďourek.
Zadání měl ředitel BIS Michal Koudelka, jehož Zeman dlouhodobě kritizuje a odmítá ho i přes naléhání vlády povýšit do generálské hodnosti, dostat letos na podzim. Zeman členy rozvědky v minulosti označil jako "čučkaře" a do práce Koudelky se opakovaně opírá a tvrdí, že není dobrým manažerem. BIS přitom ve svých výročních zprávách opakovaně upozorňuje na aktivity především čínských a ruských špionů v Česku.
Past na Koudelku, shodují se experti
Koudelka nedávno v rozhovoru pro Deník N uvedl, že proti BIS se chystá diskreditační kampaň. "Tyto aktivity souvisejí s naší činností, která některým skupinám velmi komplikuje plány," doplnil. Podle některých odborníků by právě úkol, jaký služba obdržela od prezidenta, mohl podkopat důvěru v práci rozvědky.
"Pokud skutečně pan prezident zadal takový úkol, tak se obávám, že to zapadá do kontextu pokračující štvanice proti BIS a jejímu řediteli, a to i ve stínu všech aktuálních událostí - tím myslím blížící se rozhodnutí o stavbě Dukovan. Dříve pan prezident útočil hanlivými výrazy na adresu důstojníků BIS, teď používá tuto metodu," řekl serveru bývalý zpravodajec Paďourek.
Odborníci upozorňují především na to, že vyzradí-li zpravodajská služby své kontakty, naprosto se zdiskredituje v očích mezinárodní bezpečnostní komunity a na léta se vyřadí z činnosti. "Past spočívá v tom, že když to vedení BIS splnit odmítne, nastanou obrovské tlaky k nahrazení Koudelky někým prodejnějším. I tak ovšem bude zpravodajská činnost oslabena," uvedl bývalý ředitel civilní rozvědky Petr Zeman.
Ve hře je dostavba Dukovan
Experti přitom poukazují také na načasování úkolu na dobu, kdy se připravuje tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, na níž se může podílet právě Rusko, před jeho účastí na dostavbě však tajné služby opakovaně varují.
Zeman k získání informací využil pravomoc, díky níž může ze své funkce tajnou službu úkolovat s vědomím vlády. O úkolu již informoval kabinet i parlamentní komisi pro kontrolu BIS, která se bude věcí zabývat ve čtvrtek. Z pozvánky na jednání komise podle rozhlasu vyplývá, že ředitel Koudelka chce vyjádření komise, zda má prezident na požadované informace právo.
Mluvčí BIS nechtěl zjištění nijak komentovat, stejně reaoval také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který prý o žádném zadání pro BIS nic neví. "Jak můžete vědět, jaký úkol pan prezident zadal BIS? Já to nevím, protože dodržuji zákon," napsal Ovčáček iRozhlasu.
Mynář: Prezident jen využil své pravomoci
Hradní kancléř Vratislav Mynář pouze odkázal na výše zmíněnou pravomoc hlavy státu a blíže situaci nekomentoval. "S vědomím vlády prezident republiky zadává zpravodajským službám úkoly v mezích zákona a je informován o jejich plnění. Vztahy mezi prezidentem republiky, vládou a zpravodajskými službami jsou nastaveny jasně a platí, že zpravodajské služby zákonným adresátům svá tvrzení dokládají. Tyto okolnosti umožňují nejvyššímu ústavnímu činiteli hodnotit činnost a výsledky práce zpravodajských služeb," napsal.
Předseda senátního výboru pro bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) na Twitteru uvedl, že prezidentovy úkoly mohou ohrožovat bezpečnost státu. "Parlament má za úkol kontrolovat. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost," dodal.
Prezident uložil @biscz úkol ve vztahu k Rusku, jímž může být ohrožena bezpečnost státu. Parlament má za úkol kontrolovat: schází se Stálá komise pro kontrolu BIS Sněmovny. Budeme o tom neprodleně jednat na senátním výboru pro bezpečnost.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) November 30, 2020
Člen sněmovní komise pro kontrolu BIS Marek Benda (ODS) řekl, že pokud by byly úkoly formulované tak, jak uvedl Radiožurnál, byly by "za čarou". "Pokud by byly pravdivé ty informace, které se objevily v éteru, pak je zcela evidentní, že se jedná o úkoly, které míří do živých věcí. A tam je to na to tu službu rozpustit, pokud by jakýkoliv ředitel odpověděl," uvedl Benda. Podle něj si ředitel BIS Michal Koudelka a případně i komise musí vyhodnotit, jaké odpovědi jsou v souladu s posláním a cíli BIS. "A také s tím, o čem má ústavní činitele informovat a co by případně hrozilo ohrožením služby a jejího fungování," dodal.
Kromě senátního výboru a komise pro BIS by kauzu měl projednat také bezpečnostní výbor sněmovny. Šéfovi výboru Radku Kotenovi (SPD) to navrhl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. "Poslal jsem panu předsedovi bezpečnostního výboru návrh, aby toto bylo projednáno i na nejbližším zasedání bezpečnostního výboru," uvedl Rakušan.
Opozice: Prezidentova hra poškodí zájmy ČR
"Prezident sám a jeho blízké okolí, zejména poradce bez prověrky Nejedlý, jsou dlouhodobě služebníci Ruska a ruských zájmů v ČR," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Prezidentova "hra" podle ní nemůže mít jiný dopad, než poškození státu. "Prezidenta, který záměrně poškozuje zemi a občany, jimž má sloužit, lze hnát k odpovědnosti v podobě ústavní žaloby," dodala.
Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by v normální zemi s normálním prezidentem byla spolupráce hlavy státu a BIS žádaná a nevzbuzovala otazníky. "V tomto případě je zde velké nebezpečí, že vyžádané informace o práci BIS dostanou do rukou lidé bez prověrky a protistrana," uvedl Jurečka na Twitteru.
Šéf SPD Tomio Okamura naopak uvedll, že je logické se ptát na konkrétní jména a akce ruských špionů, když jimi BIS "dlouhodobě straší". "Tento úkol je v souladu s českými zákony a je na místě," napsal Okamura. Údiv podle něj spíš vyvolává, že někdo požadavek považuje za nehorázný. "BIS pracuje pro vládu a prezidenta, nikoli pro sebe. Řeči o tom, že BIS ohrozí, když se prezident dozví, co a proč dělá jeho podřízený, jsou hodně mimo zdravý rozum," dodal.