Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku už popáté odmítl povýšit

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2020 15:56
Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k 27. říjnu. Slavnostní akt jmenování byl kvůli opatřením kolem koronavirové epidemie odložen. Potvrdilo se zároveň dřívější Zemanovo oznámení, že opět nepovýší ředitele Bezpečnostní a informační služby Michala Koudelku. Vláda prezidentovi jeho jmenování do generálské hodnosti navrhla už popáté.
Michal Koudelka.
Michal Koudelka. | Foto: Jakub Plíhal

Jmenování do generálské hodnosti či povýšení do vyšší generálské hodnosti se týká 18 vojáků, policistů, hasičů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Mezi povýšenými je například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Prezident generály každoročně povyšuje u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Letošní květnové jmenování generálů se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo. Pražský hrad nakonec kvůli aktuálnímu vývoji pandemie rozhodl i o odložení slavnostního aktu jmenování generálů v říjnu. Zeman ale jmenovací rozkazy a rozhodnutí podle Ovčáčka podepsal. Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše řekl, že jmenováni a povýšeni budou k 27. říjnu, tedy ke dni, na který se původně letos akt plánoval.

Kaše nyní vojákům, kteří jsou mezi povýšenými, rozhodnutí prezidenta oznámí, tím nabude právní moci. U ostatních příslušníků bezpečnostních sborů tento postup není nutný. Všichni zároveň rozhodnutí či rozkaz dostanou prostřednictvím pošty. O tom, kdy se slavnostní předání dekretů uskuteční, bude teprve rozhodnuto podle vývoje epidemie.

Zeman již dříve řekl deníku Mladá fronta Dnes, že navržené generály jmenuje s výjimkou Koudelky. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje, tajná služba se naopak dočkala opakované chvály od vlády či parlamentu. Podle Zemana by měl být Koudelka z funkce odvolán.

I jmenování je ocenění, řekl Koudelka

Koudelka dnes na Twitteru BIS povýšeným pogratuloval a poděkoval vládě za navržení na povýšení i za zdůvodnění. "I samotná nominace je oceněním práce pro celou BIS," uvedl.

Kromě Koudelky vláda navrhla povýšit do hodnosti generálmajora policejního prezidenta Švejdara a jeho náměstka Martina Vondráška. Hodnost brigádního generála navrhla pro ředitele středočeských hasičů Miloslava Svatoše a zástupce velitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Davida Kareše. Dohnal se koncem října nově stane generálporučíkem a ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou Monika Myšičková brigádní generálkou, stejně jako zástupce generálního ředitele celníků Pavel Kotraba.

Za armádu bylo do generálské hodnosti jmenováno 11 vojáků. Generálporučíkem se nově stane zástupce náčelníka generálního štábu armády Miroslav Hlaváč a velitel velitelství pro operace Josef Kopecký. Do hodnosti generálmajora byl povýšen šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun, jeho první zástupce Libor Jílek, velitel pozemních sil Ladislav Jung a zástupce velitele velitelství pro operace Petr Procházka.

Na povýšení na brigádního generála obrana navrhla ředitele Agentury logistiky Stanislava Hudečka, ředitele sekce zpravodajského zabezpečení Vladimíra Langa, náčelníka Vojenské policie Miroslava Murčeka, ředitele sekce SHAPE zahraničního pracoviště Mons Romana Náhončíka a velitele 21. základny taktického letectva Petra Tománka.

Video: Zeman hájí zájmy Kremlu, BIS je pro něj riziko, říká Kundra

BIS jasně pojmenovala hrozby, které představuje Čína a Rusko, to je v rozporu s názorem některých politiků, míní redaktor Respektu Ondřej Kundra. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy