Nová Paka - Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že by jmenoval vládu i se zástupci komunistů. Řekl, že je pro zrušení takzvaného bohumínského usnesení, které sociální demokracii zakazuje na úrovni vlády spolupráci s extrémními stranami včetně KSČM. Poznamenal, že na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si ale myslí, že zmíněné usnesení by měl zrušit stranický sjezd sociální demokracie. Zeman to řekl na dnešní tiskové konferenci v Nové Pace na závěr své třídenní cesty po Královéhradeckém kraji.
Sobotka v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny označil bohumínské usnesení z roku 1995 za přežité. Případná vládní koalice ČSSD s komunisty po příštích parlamentních volbách by podle něj nebyla problém.
Sám ale nepokládá za potřebné otázku usnesení na blížícím se sjezdu strany otvírat. Na druhou stranu podle něj není nic špatného na spolupráci levicových stran. O zrušení bohumínského usnesení by na březnovém sjezdu v Brně chtěla jednat skupina sociálních demokratů z Plzeňska.
Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v Rakovníku novinářům řekl, že mu to připomíná někdejší dohodu předsedů ČSSD a KDU-ČSL Jiřího Paroubka a Miroslava Kalouska o společném kabinetu závislém na komunistech. "Moc tomu nerozumím, pan premiér (Sobotka) je strašně aktivní. Blíží se jejich sjezd, tak to bude asi ten důvod, že každý den s něčím přichází," uvedl Babiš.
Volby jsou podle něj ještě daleko, a tak Sobotkovo počínání pokládá za předčasné. "To je samozřejmě jeho názor a já mu ho neberu. My bychom samozřejmě s komunisty do vlády nešli nikdy, protože máme úplně jiný program a jinou ideologii," dodal Babiš.
Zeman řekl, že ještě jako člen ČSSD bohumínské usnesení označil za zastaralé a překonané. "Nicméně na rozdíl od pana premiéra Sobotky se domnívám, že je zapotřebí dodržovat elementární právní kulturu, která spočívá v tom, že když nějaký orgán, v daném případě sjezd, nějaké usnesení přijme, tak by ho také tentýž sjezd měl zrušit," řekl prezident před novináři.
Na otázku, zda by jmenoval vládu, pokud by v ní byli komunističtí ministři, řekl, že by ji jmenoval na základě výsledku voleb s jedinou výhradou. "Nechtěl bych, aby ve vládě byli ministři za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, protože tuto stranu pokládám za neonacistickou," uzavřel Zeman.