Premiér Mládka kvůli mobilním operátorům neodvolá. O lepší pozici zákazníků se prý zasadí osobně

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 2. 2017 8:45
Premiér Bohuslav Sobotka nebude odvolávat ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který na sebe v posledních dnech poutal pozornost v souvislosti s mobilními operátory. Zároveň se chce zasadit o to, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, který by zlepšil postavení zákazníků. V ideálním případě by mohl být podle něho přijatý už v létě.
Jan Mládek
Jan Mládek | Foto: DVTV

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka neodvolá ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který čelí kritice kvůli krokům ohledně mobilních operátorů. "Kolegu Mládka odvolávat nebudu, své ode mne slyšel," řekl pro páteční vydání Hospodářských novin.

"Odpovědnost nenese jen on. Ale i Český telekomunikační úřad, který má na starosti regulaci operátorů. ČTÚ nyní zpracovává analýzu trhu s mobilními daty. A jestli dospěje, pokud jde o chování operátorů, ke konkrétním podnětům pro antimonopolní úřad, tak ten by se podněty měl pak zabývat. Vláda má omezené možnosti, a když jsme předali pravomoci jmenovaným nezávislým úřadům, tak také chci, aby tyto pravomoci řádně a aktivně vykonávaly," řekl Sobotka.

Premiér se chce osobně zasadit za to, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, který by zlepšil postavení zákazníků. "Garantem politické vůle něco s cenami udělat jsem já. Já věc dotáhnu do konce. Chci, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, a budu ho tlačit. Bude to mít pozitivní vliv na práva spotřebitelů a doufám, že i na fungování trhu s mobilními daty v Česku. Ideálně bychom mohli mít nový zákon do léta hotový, přijatý," řekl premiér Hospodářským novinám.

Ministr Jan Mládek čelí v posledních dnech kritice kvůli mobilním operátorům. Jeho ministerstvo při jednáních v evropském parlamentu o roamingu postavilo na stranu nadnárodních operátorů. Mládek pak navíc prohlásil, že "roaming je elitářská záležitost, která se týká pěti procent obyvatelstva". Jeho náměstek Lubomír Bokštefl zase v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz řekl, že kdo chce levnější mobilní data jako v Polsku, ať se přestěhuje do Polska.

Celý rozhovor s premiérem Bohuslavem Sobotkou čtěte v pátečním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy