Premiér Mládka kvůli mobilním operátorům neodvolá. O lepší pozici zákazníků se prý zasadí osobně

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 2. 2017 8:45
Premiér Bohuslav Sobotka nebude odvolávat ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který na sebe v posledních dnech poutal pozornost v souvislosti s mobilními operátory. Zároveň se chce zasadit o to, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, který by zlepšil postavení zákazníků. V ideálním případě by mohl být podle něho přijatý už v létě.
Jan Mládek
Jan Mládek | Foto: DVTV

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka neodvolá ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který čelí kritice kvůli krokům ohledně mobilních operátorů. "Kolegu Mládka odvolávat nebudu, své ode mne slyšel," řekl pro páteční vydání Hospodářských novin.

"Odpovědnost nenese jen on. Ale i Český telekomunikační úřad, který má na starosti regulaci operátorů. ČTÚ nyní zpracovává analýzu trhu s mobilními daty. A jestli dospěje, pokud jde o chování operátorů, ke konkrétním podnětům pro antimonopolní úřad, tak ten by se podněty měl pak zabývat. Vláda má omezené možnosti, a když jsme předali pravomoci jmenovaným nezávislým úřadům, tak také chci, aby tyto pravomoci řádně a aktivně vykonávaly," řekl Sobotka.

Premiér se chce osobně zasadit za to, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, který by zlepšil postavení zákazníků. "Garantem politické vůle něco s cenami udělat jsem já. Já věc dotáhnu do konce. Chci, aby byl přijat zákon o elektronických komunikacích, a budu ho tlačit. Bude to mít pozitivní vliv na práva spotřebitelů a doufám, že i na fungování trhu s mobilními daty v Česku. Ideálně bychom mohli mít nový zákon do léta hotový, přijatý," řekl premiér Hospodářským novinám.

Ministr Jan Mládek čelí v posledních dnech kritice kvůli mobilním operátorům. Jeho ministerstvo při jednáních v evropském parlamentu o roamingu postavilo na stranu nadnárodních operátorů. Mládek pak navíc prohlásil, že "roaming je elitářská záležitost, která se týká pěti procent obyvatelstva". Jeho náměstek Lubomír Bokštefl zase v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz řekl, že kdo chce levnější mobilní data jako v Polsku, ať se přestěhuje do Polska.

Celý rozhovor s premiérem Bohuslavem Sobotkou čtěte v pátečním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy