Přitvrdíme proti drahým operátorům, slíbil Sobotka. Chce rychle zvýšit pokuty

Jan Úšela ČTK Jan Úšela, ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2017 17:20
Po úterní schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem, šéfy ČTÚ a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chce premiér Bohuslav Sobotka prosadit ve sněmovně novelu zákona o elektronických komunikacích. Návrh zákona by mohl rozšířit pravomoci ČTÚ, který by nově mohl udělit pokutu až do výše 50 milionů korun. Sobotka řekl, že situaci řeší, protože Česko patří v Evropě mezi třetinu zemí, kde mají mobilní data nejdražší.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Česko patří k nejdražším zemím v EU, co se mobilních dat týče, a současná vláda už tomu nechce jen přihlížet. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce ve sněmovně urychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou by měl příští týden předložit vládě ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Po schůzce s Mládkem a šéfy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) novinářům řekl, že návrh by měl rozšířit pravomoci ČTÚ, který by nově směl místo současných 20 milionů udělit sankci až do výše 50 milionů korun. "Takovou pokutu by navíc bylo možné uložit opakovaně, celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun," řekl premiér novinářům.

"Ve hře byla i varianta určovat pokuty v procentech z obratu operátora. Vzhledem k tomu, že chceme zákon sněmovnou protlačit v prvním čtení bez rozpravy, jsme ovšem přikročili k této verzi, která nám přišla kompromisní," doplnil Sobotku ministr Mládek.

Český mobilní regulátor by navíc podle Sobotky mohl operátory nově pokutovat 50milionovou sankcí i za to, když budou bránit v přístupu do svých sítí menším virtuálním operátorům a omezovat tak konkurenci. Právě případ, kdy operátoři O2 a Vodafone za draho prodávali své datové služby menším konkurentům a ČTÚ je za to chtěl pokutovat, odstartoval nynější boj za zlevnění drahého mobilního internetu, který v Česku patří k těm nejdražším v Evropě. "Doposud měl přitom úřad v této věci svázané ruce a nemohl plně zakročit," uvedl premiér.

V ČTÚ teď navíc probíhá analýza trhu s mobilními daty, na němž působí velká operátorská trojka T-Mobile, O2 a Vodafone. Hotová má být do května. Pokud by prokázala, že mezi těmito operátory funguje kartel, věc by měl začít řešit antimonopolní úřad. "Podstatné bude, jak výsledek této analýzy dopadne," dodal Sobotka.

Lákání čtvrtého operátora

Premiér se zmínil také o možnosti vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh, který by tlačil na zlevnění jinak drahých mobilních služeb v Česku. "Stát by takovému operátorovi mohl odprodat frekvence uvolněné v souvislosti se startem druhé televizní digitalizace," upřesnil Sobotka.

Podle šéfa ČTÚ Jaromíra Nováka by aukce takto uvolněných frekvencí mohla proběhnout až po roce 2020. Jako slibnější se proto nabízí dražba kmitočtů na rychlou mobilní 5G síť, kam chce ČTÚ rovněž přilákat čtvrtého hráče.

5G se bude dražit už letos v březnu, spuštění sítě ovšem nelze čekat dříve, než v roce 2021.

Novák ovšem doufá, že jeho úřadu zatím postačí posílení pravomocí, které umožní na dosud netečnou trojku hlavních operátorů více zatlačit. "Mohlo by nás tedy čekat datové jaro," řekl předseda ČTÚ s tím, že právě na jaře očekává první vlnu zlevňování na mobilních trhu v Česku.

Roaming je elitářský, tvrdí Mládek

Zlevňování by navíc podle premiéra Sobotky mohly podpořit i chystané změny telekomunikačního zákona. Proto předseda vlády pověřil ministra průmyslu, aby do novely zákona vedle vyšších pokut pro operátory dostal také větší ochranu spotřebitele. Ti by měli dostat možnost rychlejšího přechodu k jinému operátorovi (do 10 dnů) nebo možnost předčasně ukončit smlouvu v případě, kdy operátor mění její podmínky bez sankcí.

Mládek byl už začátkem ledna kritizován, že ve zmíněné novele na větší ochranu spotřebitelů nemyslel, i když ji do zákona slíbil zařadit na přání skupiny senátorů v čele s Alenou Dernerovou (Severočeši.cz). Navíc byl opozicí v čele s TOP09 kritizován za postoj svého úřadu při vyjednávání o konci roamingových poplatků v Evropské unii. Podle kritiků Mládkovi lidé v Bruselu prosazovali nové roamingové podmínky, které by prospěly nadnárodním operátorům a ztížily postavení menších konkurentů.

To ale ministerstvo průmyslu odmítlo s tím, že jeho lidé jen mysleli na peněženky běžných spotřebitelů. "Hrozí, že levnější volání ze zahraničí se budou operátoři snažit kompenzovat dražšími službami doma. Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Jeho šéf pak dodal, že roaming je podle něj "elitářský" a svá slova opět zopakoval při tiskové konferenci za účasti premiéra Sobotky. "Šest milionů Čechů ročně vyjede do zahraničí, zhruba polovinu přitom tvoří ti, kteří jednou za rok zamíří k moři do Chorvatska. Další tři miliony výjezdů pak realizuje právě ta elita, která jezdí za hranice pořád - na služební cesty nebo dovolené," uvedl Mládek.   

Operátor varuje před atmosférou strachu

Podle společnosti T-Mobile budou vyšší pokuty brzdit zavádění nových technologií do Česka. "Vysoké pokuty, které stát a EU stále častěji uvalují na soukromé subjekty, brzdí inovace a podnikání, protože v atmosféře strachu se podniká jen velmi obtížně. Inovace jsou přitom spojeny s vyšší mírou rizika než zavedené, rutinně vykonávané činnosti či oblasti, v nichž je míra investic řádově nižší," řekla mluvčí operátora Martina Kemrová.

Podobně se vyslovila společnost O2. "Český regulátor má už v současné chvíli k dispozici stejné nástroje jako jiní regulátoři ve zbytku Evropy, včetně pokut. Jejich zvyšování proto podle našeho názoru situaci nijak nezlepší. O2 už v minulosti několikrát ukázalo, že se nebojí provádět razantní změny, které významně posouvají celý trh. Podobné změny ale rozhodně není možné provádět v regulačním prostředí, které na trhu v posledních letech panuje," uvedla mluvčí Lucie Pecháčková.

Naopak konkurenční Vodafone návrh uvítal. "Vítáme zájem pana premiéra na funkční konkurenci na mobilním trhu. Vodafone dlouhodobě upozorňuje na problémy se sdílením sítí dvou největších operátorů a na diskriminační přístup ke kmitočtům," uvedla mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy