Pandemie pohnula se školstvím, žáci ale mají deprese, varují odborníci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2020 14:55
Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv. Třeba že děti nezvládají dlouhou domácí izolaci, trpí depresemi a častěji sahají k sebepoškozování. Duševní bolest totiž chtějí přebít tou fyzickou. Projděte si jednotlivá témata a pusťte si videa z konference.
Foto: Shutterstock.com

Když jsou miliardy na fotbalové kabiny, budou miliony na školy

"Vláda, která se rozhodla investovat čtyři miliardy korun na výstavbu a rekonstrukci fotbalových kabin, není schopna dát pár korun na rekonstrukci školství? To je pro mě velké zděšení," říká Arnošt Štěpánek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast školství a sportu. Nechápe, proč ministerstvo školství na vše potřebuje dlouhé termíny, plánování a zkoušení. "Digitalizace výuky není projekt jaderné elektrárny. Dejte na to školám dvě stě milionů a ony to zvládnou. Využijme, že nyní máme ve vzdělávacím prostoru spoustu zapálených učitelů."

"Koronavirová krize ukázala ve školství, že pod tlakem okolností je změna možná, digitalizace výuky najednou nastala. Využijme tlaku, který existuje, k očistnému a ozdravnému procesu ve školství a dalších oblastech státu, které nyní trochu stály a stagnovaly," říká Jiří Nantl, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

"Bez dobrého školství nikdy nebude dobrý lékař, pilot nebo inženýr. Takže jak se ke školství postavíme, tak bude vypadat naše země," shrnuje radní pro školství, mládež a sport v Ústeckém kraji Jindra Zalabáková.

Více v panelu Jaké cíle a priority mají regiony v oblasti vzdělávání?

 

Právě se děje

Další zprávy