Pandemie pohnula se školstvím, žáci ale mají deprese, varují odborníci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 11. 2020 14:55
Konference o vzdělávání PREF 2020 přinesla celou řadu pozitivních zjištění o probouzejícím se českém školství. Ale také spoustu alarmujících zpráv. Třeba že děti nezvládají dlouhou domácí izolaci, trpí depresemi a častěji sahají k sebepoškozování. Duševní bolest totiž chtějí přebít tou fyzickou. Projděte si jednotlivá témata a pusťte si videa z konference.
Foto: Shutterstock.com

Každý žák má mít právo na kvalitní vzdělání

Zdeněk Slejška je šéf nadačního fondu Eduzměna, který se snaží pracovat na tom, aby se všechny děti učily naplno, s radostí a rovnými šancemi a ze školy odcházely připravené na výzvy a příležitosti 21. století. K tomu si zřídil laboratoř na Kutnohorsku, které je co do vzdělávacích ukazatelů nejprůměrnějším českým regionem. Zde nyní zkouší, jak má vypadat podpora regionálního školství, aby šlo nahoru zdejší vzdělávání a pozdvihlo to i daný region. 

"Rozdíly kvality vzdělávání v jednotlivých regionech se do značné míry kryjí s mapou chudoby v Česku. Rozdíly v rámci krajů třeba v jednotlivých gramotnostech jsou skutečně enormní a do značné míry souvisí se socioekonomickými problémy," upozorňuje Slejška. 

Více v panelu Potřeby krajů v oblasti vzdělávání a regionální vzdělávací politika

 

Právě se děje

Další zprávy