Novým vietnamským prezidentem se stal ministr veřejné bezpečnosti To Lam

ČTK ČTK
22. 5. 2024 5:16
Novým vietnamským prezidentem se stal ministr veřejné bezpečnosti To Lam

Novým vietnamským prezidentem se stal ministr veřejné bezpečnosti To Lam. Poté, co minulý týden obdržel nominaci vládnoucí komunistické strany, jej dnes do funkce zvolil vietnamský parlament. Informovala o tom agentura Reuters. V březnu se pouhý rok po nástupu do úřadu vzdal funkce prezident Vo Van Thuong.

Podle státní televize dnes pro Toa v Národním shromáždění hlasovalo 472 ze 473 poslanců, uvedla agentura AFP. To následně slíbil, že bude loajální vůči národu, státu a lidu, a dodal, že se "bude snažit co nejlépe splnit všechny zadané úkoly".

V zemi s vládou jedné strany byl Lam klíčovou postavou rozsáhlé kampaně, jejímž deklarovaným cílem je vymýtit korupci v zemi, ale kterou kritici vnímají jako nástroj mocenského boje v nejvyšších patrech vietnamské politiky. Během bezprecedentního 18měsíčního vývoje odstoupili ve Vietnamu dva prezidenti a předseda parlamentu, všichni kvůli blíže nespecifikovaným "pochybením" či porušení stranických stanov.

Šestašedesátiletý To nastoupil do čela ministerstva veřejné bezpečnosti v roce 2016. Členem politbyra komunistické strany, nejdůležitějšího rozhodovacího orgánu ve Vietnamu, je od roku 2021.

 

Právě se děje

Další zprávy