Před 20 lety lehl vinohradský pivovar popelem. Prohlédněte si i další rekordní požáry

Jakub Heller Jakub Heller
28. 8. 2020 19:18
Přesně před dvaceti lety, 28. srpna 2000, zachvátily mohutné plameny bývalý pivovar na pražských Vinohradech. Oheň měl takovou sílu a rychlost, že se tato událost z přehledem zařadila mezi pět největších požárů v Praze od roku 1989. Přečtěte si, proč se dlouho spekulovalo, jestli náhodou pivovar nezapálil sám majitel, a prohlédněte si i čtyři další největší porevoluční požáry v hlavním městě.

Nehoda, nebo ziskuchtivý žhář? Plameny z pivovaru sálaly na kilometry daleko

Zář nad bývalým vinohradským pivovarem, který k večeru 28. srpna 2000 zachvátil požár, mohli po půl deváté večer sledovat lidé téměř z celé Prahy. Tak vysoko plameny šlehaly.

Na ty první, které se objevily na střeše domu a začaly olizovaly okolní budovy, upozornili hasiče kolemjdoucí. Ti byli na místě za osm minut, přibližně ve čtvrt na devět večer. "Na první pohled bylo zřejmé, že už v tu chvíli požár zasáhl polovinu až třetinu objektu," uvádějí hasiči ve svých pramenech. Práci jim z počátku komplikovala zmatená okolní doprava a přihlížející diváci. Obojí však brzy vyřešili policisté.

Tou dobou už však začaly doutnat střechy okolních domů v Hradešínské ulici, ke kterým se snášely jiskry z hořícího pivovaru. Naštěstí se o chvíli později, pár minut po deváté hodině, pod náporem plamenů střecha pivovaru zřítila. Trvalo ale ještě asi hodinu a půl, než získali hasiči požár pod kontrolu a zcela mu zabránili v dalším šíření. Nakonec se jim okolní stavby přece jen podařilo ochránit.

Ve dvě hodiny ráno objekt prohlédl statik a nařídil ještě stržení štítové zdi nad Korunní ulicí, což hasiči provedli za denního světla. Došlo při tom k mírnému poškození okolních domů, zejména praskala okna a balkony.

Na místě zůstalo obrovské spáleniště a trvalo prakticky celý další den, než ho hasiči dohasili. "Po dobu téměř dalších 14 dnů navíc jezdily jednotky dohašovat požární ohniska, skrytá pod zřícenými konstrukcemi," stojí v záznamech hasičů.  Po mohutném požáru zbyly z pivovaru jen obvodové zdi. Hmotná škoda byla vyčíslena na 100 milionů korun.

Dlouhou dobu se vedly spory o to, zda pivovar někdo zapálil úmyslně, nebo zda mají plameny na svědomí svářeči, kteří na místě osudný večer pracovali. Velmi rychle se objevily spekulace, že stavbu nechal zapálit sám majitel, který si před tím pivovar pojistil na 100 milionů korun. Mimo jiné k tomu mělo dojít i proto, že budova měla být prohlášena za kulturní památku, což mohlo zmařit jeho plány přestavět pivovar na byty. 

Obzvláště hasiči se tehdy k této verzi přikláněli, zejména proto, že našli ohniska požáru hned v několika místech objektu. Nicméně v lednu 2001 bylo ale policejní vyšetřování uzavřeno s tím, že za vznícením objektu nestálo žhářství, ale nedbalost. "Požár způsobil pravděpodobně dělník, který ve výtahové šachtě v budově pivovaru svařoval autogenem," stálo v závěrech policistů.

Na místě pivovaru posléze vznikl obytný areál Korunní dvůr za více než miliardu korun s 250 byty. Při jednom z největších požárů v Praze byl zraněn pouze jeden hasič, který navíc pohmoždění nohy oznámil až po návratu na stanici.

 

Právě se děje

Další zprávy