Před 20 lety lehl vinohradský pivovar popelem. Prohlédněte si i další rekordní požáry

Jakub Heller Jakub Heller
28. 8. 2020 19:18
Přesně před dvaceti lety, 28. srpna 2000, zachvátily mohutné plameny bývalý pivovar na pražských Vinohradech. Oheň měl takovou sílu a rychlost, že se tato událost z přehledem zařadila mezi pět největších požárů v Praze od roku 1989. Přečtěte si, proč se dlouho spekulovalo, jestli náhodou pivovar nezapálil sám majitel, a prohlédněte si i čtyři další největší porevoluční požáry v hlavním městě.

Prodejci přestavěli halu podle svého. Otevřeli tak cestu plamenům

Když 6. listopadu 2008 přijížděli půl hodiny po půlnoci hasiči k plamenům šlehajícím z tržnice SAPA na Písnici, mysleli si, že mají celkem dobrou představu o tom, co je čeká. Se skladovým prostorem bývalého masokombinátu už totiž mají touhle dobou bohaté zkušenosti. Jen od roku 1999, kdy zde začala podnikat vietnamská komunita a haly přetvořila na tržnici zvanou Malá Hanoj, sem hasiči vyjížděli ke třem různým požárům.

Přesto je tentokrát rozsah plamenů překvapil. Není se co divit, právě totiž přijeli na místo, kde se brzy odehraje jeden z největších požárních zásahů v historii země. Bude trvat devatenáct hodin, než hasiči dostanou oheň pod kontrolu, a celkem 7,5 dne, než zhasne i ta poslední jiskra. Celkem se pod žárem mnohametrových plamenů vystřídá 954 hasičů z šesti různých krajů. 

Vraťme se ale na začátek. Požár se začal šířit z jednoho ze zdejších skladů - konkrétně toho v jihozápadní části tržnice, kde prodejci ukládali obuv a textil. Hasiči byli na místě za pár chvil, ale okamžitě bylo jasné, že už se šíření plamenů nepodaří rychle zastavit.

Velmi brzy se navíc začalo hrát o čas. V těsném sousedství hořícího skladu byl totiž i sklad pyrotechniky, který by při vzplanutí představoval obrovské nebezpečí. Jako první se tak hasiči pustí do vyklízení stovek krabic plných zábavní pyrotechniky. Nakonec to stihnou včas. 

V tu chvíli se už ale začíná propadat střecha hořící haly a zásah komplikuje silná mlha i tma. Mnoho hal navíc je od podlahy po strop napěchováno hořlavým zbožím, které oheň neustále přiživují. Plameny se proto znovu a znovu šíří a získávají na síle. "Přišlo mi, že je to nekonečný boj," řekl o pár týdnů později jeden z hasičů.

Hasičům se navíc dlouho nedaří ani dostat se s hasící technikou k jádru požáru a účinně ho hasit. Poprvé v historii je tak v Praze k hašení objektu povolán vrtulník, který úspěšně na epicentrum požáru shazuje stovky hektolitrů vody.  Zápach a kouř zahalí okolí na kilometry daleko. Lidem je doporučeno nevycházet a v celé Praze nevětrat. 

Hasiči dostávají požár pod kontrolu až o téměř dva dny později. Policejní vyšetřování na základě výpovědí svědků nakonec zamítne verzi, že šlo o žhářství, a spokojí se s verzí, že za požár mohla nedbalost a technické závady. 

Prodejci si totiž halu z původního skladu přetvořili k nepoznání. Postupem času ve velké části objektu přistavěli stropy a schodiště, čím vlastně vytvořili třetí nadzemní podlaží. Příčky, které najednou sklad rozdělovaly na desítky až stovky malých místností, byly ze sádrokartonu a schodiště převážně z dřevěných fošen na ocelových nosnících.

Požár byl definitivně uhašen až 181 hodin po příjezdu prvních hasičů. Část skladu byla na doporučení statika stržena a provozovatel tržnice dostal nejvyšší možnou pokutu - půl milionu korun. Hasiči se okamžitě pustili do kontrol dalších tržnic v Praze, nikde už ale takhle závažné nedostatky neobjevili. 

Při požáru byli zraněni pouze dva hasiči a škoda se vyšplhala na 200 milionů korun. Přesná příčina požáru nebyla nikdy zjištěna.

 

Právě se děje

Další zprávy