Před 20 lety lehl vinohradský pivovar popelem. Prohlédněte si i další rekordní požáry

Jakub Heller Jakub Heller
28. 8. 2020 19:18
Přesně před dvaceti lety, 28. srpna 2000, zachvátily mohutné plameny bývalý pivovar na pražských Vinohradech. Oheň měl takovou sílu a rychlost, že se tato událost z přehledem zařadila mezi pět největších požárů v Praze od roku 1989. Přečtěte si, proč se dlouho spekulovalo, jestli náhodou pivovar nezapálil sám majitel, a prohlédněte si i čtyři další největší porevoluční požáry v hlavním městě.

Zamřížované buňky měly být prázdné. Uhořeli v nich ale lidé

Noční požár staré haly hned vedle autobusového nádraží na pražském Florenci si 27. října 2010 vyžádal devět obětí. V počtu mrtvých tak překonal události v hotelu Olympik a donedávna byl nejtragičtějším požárem v Česku od roku 1989. Tohle smutné prvenství si ale bohužel na začátku letošního srpna přivlastnil požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku, který si vyžádal 11 obětí.

Zpět do října roku 2010. Bývalá hala, složená z takzvaných "tesco buněk", kdysi sloužila jako administrativní budova, ale v době vypuknutí požáru byla už určena k demolici a měla být opuštěná. 

"Aby bylo zamezeno nepovolaným osobám vstupu do objektu, byly na všechna okna namontovány železné mříže a vstupy zabedněny. I přesto zde našlo útočiště několik bezdomovců a objekt sloužil jako squat," přibližují tragické okolnosti požáru záznamy hasičů. 

Chvilku po půlnoci se rozezní na nejbližší hasičské stanici první telefon. Ostraha autobusového terminálu hlásí kouř a plameny vycházející z objektu v těsné blízkosti nádraží.

Hned po příjezdu hasičů je jasné, že půjde o skutečně silný požár a hasiči před sebou mají značný kus práce. Fakt, že je celý areál určený k demolici, je takřka okamžitě začne okrádat o cenné minuty. Na přístupové cestě k objektu musejí odstranit hned několik zámků na uzamčených plotech a vratech.

Když konečně dorazí k samotnému objektu, začíná první velké drama. Za zamřížovaným oknem jedné z "tesco" buněk jsou schoulení dva vyčerpaní lidé - devatenáctiletá žena a jednadvacetiletý muž. "Značně se nadýchali zplodin hoření a byli na pokraji sil. Byly jim přes mříže prostrčeny masky od dýchacích přístrojů zasahujících hasičů. Rozbrušovacími agregáty se pak hasiči snažili odstranit mříže z okna, a dostat tak osoby do bezpečí," uvádí záznamy. 

Podařilo se. Pak ale přišla pro hasiče nepříjemná zpráv. Dívka i muž shodně tvrdí, že se v objektu nachází ještě dalších přibližně deset osob. Hasiči na nic nečekají a vydávají se je hledat. Plameny mají ale příliš velkou sílu.

Snaží se dostat dovnitř, ale nejdřív je zastavuje žár a pak i velitel zásahu, který je stahuje kvůli obrovskému nebezpečí, které jim hrozí. Nikoho dalšího už se živého hasičům z hořícího pekla zachránit nepodaří. 

"Bylo zřejmé, že budova je ve stavu, kdy bezprostředně hrozilo její celkové vzplanutí a šance na záchranu pohřešovaných osob byla přes veškerou snahu zasahujících prakticky nulová. Hasiči zasahující útočným proudem se dostali z důvodu velkého sálavého tepla a zplodin hoření sotva na 10 metrů dovnitř objektu," uvádějí hasiči.

Hasí se tak už jen zvenku. Po půl druhé v noci se budova zřítí a asi o čtvrt hodiny později hasiči dostávají požár pod kontrolu. Brzy na to najdou prvního člověka, který řádění plamenů nepřežil. Postupně na stejném místě objeví ještě dalších sedm ohořelých těl. Poslední, devátou oběť se podaří služebnímu psu najít až za dalších deset hodin.

Finanční škoda je podle hasičů téměř nulová, hlavně kvůli k tomu, že byl objekt určen k demolici. Příčina požáru nebyla nikdy s jistotou určena, ale jako nejpravděpodobnější se podle výpovědí svědků jeví možnost, že oheň vzplál od svíčky z PET lahve, kterou si vyrobil a často používal jeden z bezdomovců. V úvahu přicházelo i úmyslné zapálení, to se ale nikdy nepodařilo prokázat.

 

Právě se děje

Další zprávy