Volby míří k patu, velké dvojce berou hlasy malé strany

Zpravodajská směna
19. 3. 2010 11:14
Podle Factum Invenio by po volbách většinovou vládu neutvořila pravice ani levice
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Necelé tři měsíce před volbami ztrácejí dvě největší politické strany náskok. Těm menším - TOP09, Věcem veřejným a KDU-ČSL - naopak hlasy voličů přibývají. Možnost vytvoření koalic po květnových volbách se tak komplikuje.

Ukázal to volební model, který vypracovala agentura Factum Invenio ze svého průzkumu na přelomu února a března mezi 1031 voliči z celého Česka.

"Za daného stavu by nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nestačila podpora KSČM ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," míní generální ředitel agentury Jan Herzmann.

Pokud by se volby konaly nyní, volby by vyhrála ČSSD se ziskem 66 poslaneckých křesel. Za ní by se umístila ODS s 55 mandáty, KSČM s 32 mandáty a strana TOP 09 společně se Starosty by získala 22 mandátů.

Do Poslanecké sněmovny by se dále dostala strana Věci veřejné s 15 poslanci. KDU-ČSL, která se pro volby spojila se Stranou evropských demokratů, by ve volbách získala 10 poslaneckých křesel.

Hranici vstupu do Poslanecké sněmovny by ale nepřekročila Strana zelených. Před čtyřmi roky přitom ve volbách získala 6,3 procent hlasů.

"ČSSD by sice měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, kromě případu velké koalice by ovšem vždy potřebovala alespoň tichou podporu dvou dalších parlamentních stran. Pro sestavení vlády bez ODS a bez podpory KSČM by mohla sestavit většinovou vládu jen za účasti všech zbylých stran," dodal Herzmann.

Předvolební průzkum také ukázal, že volit do Poslanecké sněmovny má v květnu v plánu 63,7 procent voličů. Účast při volbách by tak měla zůstat podobná jako v roce 2006, kdy k urnám přišlo 64,5 procent oprávněných voličů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy