Pře o ekomiliardy: Pitná voda v ohrožení

Pavel Baroch
19. 9. 2006 9:13
Praha - Nová zpráva o stavu životního prostředí ukazuje význam sporu o 153 miliard, který vedou ministr financí Tlustý a jeho předchůdce Sobotka.
Foto: fnm

Vlastimil Tlustý v neděli v debatě ČT prohlásil, že na státních účtech chybí 153 miliard korun určených na odstranění starých ekologických škod, s nimiž stát prodal své bývalé podniky. Jen příští rok bude podle Tlustého chybět 40 až 50 miliard. Bohuslav Sobotka v televizi označil tato varování za nadsazená.

Podle ministerstva životního prostředí, které je odborným garantem nápravy ekologických zátěží, se likvidace starých kol skutečně protahuje. Následky? Hrozí například znečištění zdrojů pitné vody.

Fond národního majetku loni nevyhlásil žádnou novou veřejnou zakázku na odstranění škod, která by převyšovala dva miliony korun.

Nový ministr financí vyčítá předchůdci, že škody zanedbal.
Nový ministr financí vyčítá předchůdci, že škody zanedbal. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vláda se přitom ve schválené Státní politice životního prostředí zavázala urychlit v následujících letech odstraňování starých ekologických zátěží.

"Tento cíl se v roce 2005 plnit nepodařilo," uvedlo ministerstvo životního prostředí ve své výroční zprávě o stavu životního prostředí v roce 2005, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Bilanční dokument je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, takže se formulace ve zprávě ještě mohou změnit podle požadavků jiných ministerstev a úřadů.

Avia, Caesar, Synthezie

Jedním z příkladů, jak se stát staví ke svým závazkům, je situace z pražského podniku Avia.

Před třemi lety se zde zastavila likvidace ekologického znečištění odmašťovadly a ropnými látkami a od té doby se práce neobnovily. Fond národního majetku, respektive ministerstvo financí práci přerušilo, protože nemělo na sanaci peníze.

Nový majitel areálu, který Avii koupil v privatizaci, nemůže zdemolovat staré budovy, protože experti ještě nezjistili, nakolik jsou kontaminovány těžkými kovy a ropnými produkty. Vyčištění areálu, naplánované na konec roku 2006, se znovu odkládá.

Ministerstvo financí dává peníze jenom na to, aby se znečištění podzemních vod v Avii nerozšířilo.

"Prostředky ministerstva financí jsou vynakládány neefektivně, tyto prostředky by se nemusely čerpat, kdyby byla sanace zadána v požadovaném termínu," řekla Aktuálně.cz Pavla Kačabová, která na ministerstvu životního prostředí řídí odbor starých ekologických škod.

Podobný příklad je z podniku Ceasar Crystal Bohemiae, kde se sanace odkládá od roku 2002.

"Obsluha sklářské pece musela dýchat vzduch znečištěný výpary dehtů," upozornila Pavla Kačabová, podle níž se výběrové řízení na nápravu tohoto stavu organizuje teprve letos.

A další příklad, jak odstraňování starých škod nejde: zatím nezačala ani likvidace starého ropného odpadu, takzvané betasmoly, v areálu Synthezie v Pardubicích. Kousek od nezajištěné skládky přitom teče strouha, která vtéká přímo do Labe.

Zbrzdil to také audit

Příčinou, proč Fond národního majetku loni vyhlašoval jen menší zakázky, je to, že v dubnu 2004 vedení ministerstva financí a Fondu vypisování výběrových řízení na odstraňování ekologických škod zastavilo.

Letecký pohled na areál olejových lagun ze září 2006. Po roce 2015 zde má být "biocentrum" ke "krátkodobému" odpočinku obyvatel nedalekého sídliště Fifejdy.
Letecký pohled na areál olejových lagun ze září 2006. Po roce 2015 zde má být "biocentrum" ke "krátkodobému" odpočinku obyvatel nedalekého sídliště Fifejdy. | Foto: Ondřej Besperát

Chtělo si prověřit systém zadávání těchto zakázek nezávislým auditem. Velké veřejné zakázky se začaly znovu zadávat až na konci roku 2005.

"Tato dlouhodobá nečinnost představuje v současné době nejzávažnější problém při odstraňování starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací," varuje ministerstvo životního prostředí ve své poslední monitorovací ekologické zprávě.

Ministerstvo financí ovšem tvrdí, že letos už odstraňování starých škod pokračuje v původním tempu. Na sanace by mělo jít více než sedm miliard korun.

Letos začíná například čištění areálu společnosti RSM Chemacryl, které vyjde na bezmála dvě stě milionů korun, nebo sanace společnosti Farmak za takřka 78 milionů a Ústavu jaderného výzkumu v Řeži za zhruba 134 milionů.

Konec v nedohlednu

Stát zatím vynaložil na sanaci škod v privatizovaných podnicích bezmála třicet miliard, i tak je ovšem ukončení těchto prací zatím v nedohlednu. "Celkový čas potřebný na dokončení všech sanací odhadnout nelze," říká Pavla Kačabová.

Stát zatím zjistil bezmála deset tisíc míst, která bude muset vyčistit. Pracuje se na více než sedmi stech lokalitách, vyčištěno bylo zatím 163 areálů.

"Není vyloučeno, že budou nalezeny další staré ekologické zátěže," upozorňuje Kačabová.

Kromě privatizovaných podniků se musí stát vyrovnat i s oblastmi, které silně znečistila sovětská armáda.

"Za nejvážnější problém považujeme sanaci bývalé sovětské armády - letiště Hradčany, kde se náklady na dokončení této sanace odhadují ještě na 229 milionů korun. Celkově bude na odstranění této zátěže vynaloženo asi 436 milionů," uvádí ministerstvo životního prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy