Praha - "Přiznejte na rovinu, že jste koalicí trafik. Dotáhli jste k dokonalosti ono bolševické 'každému podle jeho potřeb'." Tak loni 28. dubna předseda pražské ODS Filip Humplík komentoval obnovení staronové vlády na pražském magistrátu, když novou koaliční smlouvu po půlročním náročném vyjednávání schválili zastupitelé ANO, ČSSD a Trojkoalice.
V okolí radniční budovy na Mariánském náměstí kolovaly zvěsti o tom, že koalici v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou se podařilo znovu slepit teprve poté, co byly některým zastupitelům přislíbeny posty v městských firmách či nově zřízených magistrátních výborech.
O tom jsou dodnes přesvědčeni i pražští piráti. Jejich zastupitel Jakub Michálek začátkem listopadu pro Pražský deník prohlásil, že ANO v Praze vytvořilo systém politických trafik, v němž primátorka Adriana Krnáčová "rozdávala funkce a skoro každého zastupitele vyslala do nějaké dozorčí rady, aby se mu to poskládalo na 100 tisíc měsíčně". Samo ANO přitom dříve ve volební kampani používalo slogan "Zrušte trafiky, volte profíky".
Redakci Aktuálně.cz se nyní podařilo získat kopii jednostránkového seznamu všech 17 zastupitelů za ANO s rozpisem honorovaných postů, který doplňují jejich podpisy.
Podle důvěryhodných informací jde o přílohu zápisu z jednání klubu ANO, které se uskutečnilo loni 27. dubna. Tedy pouhý den před obnovením koalice. Někteří zástupci hnutí přitom svůj podpis údajně připojili až druhý den ráno, tedy těsně před klíčovým jednáním zastupitelstva.
Je to spíše volnočasová aktivita
Pravost dokumentu redakci potvrdil zastupitel za ANO Ondřej Prokop. I to, že jde o přílohu k zápisu z jednání klubu. Prokop měl podle dokumentu získat pozici předsedy dozorčí rady firmy Pražská energetika Holding a zároveň zasednout v dozorčí radě Pražské vodohospodářské společnosti i ve firmě Operátor ICT.
Do všech těchto postů se v následujících týdnech a měsících skutečně dostal a dodnes tam působí. Neuskutečnil se jen plán, že zasedne i v firmě Pražské služby. Místo toho se ale stal členem dozorčí rady v akciové společnosti Zdroj pitné vody Káraný. Zastupitel Prokop ovšem popírá, že by si funkce rozdělovali kvůli penězům. Šlo prý o rozdělení odpovědnosti.
Jak jsou odměňováni funkcionáři na pražském magistrátě
Primátorka - 108 942 Kč
Náměstci primátorky - 100 988 Kč
Členové Rady - 93 584 Kč
Uvolnění předsedové výborů - 89 212 Kč
Neuvolnění předsedové výboru - 6 837 Kč
Členové výborů nebo komisí - 5 877 Kč
Zastupitelé - 3 844 Kč
Zdroj: Hlavní město Praha
"To byla nějaká dohoda o tom, kdo bude co kontrolovat, kdo se o co bude starat. Každý z nás má k něčemu blíže. Já jsem třeba z oblasti IT a starám se i o energetiku, někdo jiný dělá zase jiné věci," vysvětluje Prokop a zároveň odmítá, že by mu funkce vynášely 100 tisíc měsíčně, jak uvádějí piráti.
V jeho případě jde prý o 30 až 40 tisíc korun čistého měsíčně. Přitom tvrdí, že na penězích z veřejného sektoru nijak existenčně závislý není. "Jsem podnikatel, mám své firmy a spíše to dělám jako volnočasovou aktivitu. Rozhodně to pro mě není významná položka," prohlašuje Prokop, který mimo jiného spoluvlastní firmu Simple Dent s novým šéfem pražské ANO Janem Říčařem.
Kromě toho je ale Prokop za Babišovo hnutí také zastupitelem městské části Praha 11, přičemž v jedenáctém pražském obvodě vydělává peníze v další komunální firmě (Jihoměstská majetková). Působí také v obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město, ale tato práce je podle Prokopových slov nehonorovaná.
"Nechte to být, o co jde?"
Redakce kopii zmíněného dokumentu předložila i několika dalším pražským zastupitelům za ANO. Šéf klubu Michal Hašek vyslovil podezření, že jde o falzifikát. "Toto je nějaká kopie. To je, jako když mi předložíte papír, že jsem podepsal třetí světovou válku. Na to mám reagovat? To nemyslíte vážně!" prohlásil podrážděně. Odmítl i výzvu, aby byla kopie porovnána s originálem uloženým v trezoru.
Zastupitel Jiří Haramul, který na magistrátě podle dokumentu loni získal post předsedy nově zřízeného výboru pro životní prostředí (za což mu náleží měsíční odměna 89 200 Kč), si prý na jednání klubu už vůbec nevzpomíná. "Nechte to být, o co jde?" dodal Haramul. Další takto štědře placený post předsedkyně nově zřízeného výboru pro kulturu vedle něj (dle rozpisu) získala i zastupitelka Eliška Kaplicky Fuchsová.
Jeden ze zastupitelů za ANO mimo záznam připustil, že cílem celé loňské přerozdělovací akce bylo srovnat odměny, aby si členové klubu ANO navzájem nezáviděli. Nicméně i on je přesvědčen, že na tom není nic špatného. Podle něj je to dokonce velmi demokratické. "Bylo to vypočítané tak, aby každý ve výsledku měl zhruba 60 až 70 tisíc korun hrubého. Změny se dělaly hlavně kvůli těm lidem, co nejsou v městské radě a nemají tak vysoké příjmy jako uvolnění funkcionáři města. Každopádně to přispělo k určité stabilizaci v klubu," soudí zastupitel.
Proti zdravé logice
I primátorka Adriana Krnáčová pravost zmíněného dokumentu nepopřela. Odmítá ale, že by se jednalo o politickou korupci. "Nedává přece smysl, že bychom funkcemi upláceli uvnitř vlastní strany. To je proti zdravé logice," soudí první žena hlavního města, která však zejména na začátku svého funkčního období tvrdě válčila s některými svými stranickými kolegy. Krnáčová však namítá, že největší rozpory v klubu byly zhruba o půl roku dříve, než dokument vznikl.
Primátorka zároveň poukazuje na to, že v řadě případů "údaje z papíru neodpovídají pozdější realitě". Členové klubu slíbený post buď nakonec vůbec nezískali, nebo dosáhli na nějaký jiný. "Takže se nemůžeme bavit o nějaké zavazující smlouvě, což se snažíte velmi lacině podsouvat. Znovu říkám, šlo o nějaké vnitřní politické cíle, které se ani v některých případech nepodařilo naplnit," dodala Krnáčová.
Z obchodního rejstříku a magistrátního webu lze každopádně vyčíst, že načrtnuté plány na nové obsazení dozorčích rad a výborů byly plně či částečně realizovány u zastupitelů Prokopa, Štěpánka, Nepila, Haška, Haramula a Kaplicky Fuchsové. Jen na papíře zůstaly hlavně u zastupitelky Vladislavy Veselé, další zastupitelé vesměs setrvali ve funkcích, v nichž byli už před podpisem dokumentu.
Nedodržují ani to, co si sami schválili
Opozice to tak nevinně jako Krnáčová nevidí. Někteří pražští politici poukazují i na to, že "obchod s trafikami" už dříve vedl i k trestnímu stíhání bývalých poslanců za ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Těm bývalý premiér Petr Nečas v roce 2012 údajně přislíbil lukrativní místa ve státním sektoru výměnou za složení poslaneckých mandátů. V tomto případě bylo vše postaveno na policejních odposleších, ale žádný dokument se dohledat nepodařilo.
"Pro mě je nepřijatelné, aby představenstva a dozorčí rady byly brány primárně jako zdroje zajištění zastupitelů nebo jiných spřízněných osob. Zdá se, že ANO tuto funkci městských firem vytěžilo na maximální možnou míru," říká Adam Zábranský, šéf zastupitelského klubu pirátů. Dle jeho názoru by v orgánech městských firem měli sedět převážně odborníci.
Podle bývalého primátora Tomáše Hudečka (ve funkci byl za TOP 09) takto rozbujelý systém trafik v Praze nikdy neexistoval. "Je to vlastně úplatek za to, že daný zastupitel, přestože třeba nesouhlasí s politikou městské rady, zůstane zticha. Kdyby se postavil proti, o ty desítky tisíc korun měsíčně přijde," domnívá se.
Nezastírá ale, že i v éře vlády TOP 09 politické nominace do dozorčích rad existovaly. "Bylo to hlavně v té závěrečné fázi, ani TOP 09 se toho bohužel neuchránila, ale nikdy to nebylo v takové míře, že by existoval seznam, podle něhož by každý měl dostat 70 nebo 80 tisíc korun měsíčně. To fakt nikdy nebylo, ani náhodou," tvrdí exprimátor Hudeček.