Trafiky jsou výsměch! Pražané na zastupitelstvu protestovali proti politikům v městských firmách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 5. 11. 2015 15:35
Pražští zastupitelé řešili, jak omezit účast politiků v městských firmách. Žádné usnesení ale nepřijali - pouze uložili radě, aby do ledna připravila nová pravidla pro obsazování míst v orgánech těchto společností. Piráti navrhli zřídit nominační komisi a omezit místa pro politiky na polovinu. Na jednání proti takzvaným trafikám protestovaly dvě desítky občanů. Téma se na jednání zastupitelstva dostalo kvůli skandálu političky ANO Radmily Kleslové, která v pražských firmách pobírala statisícové odměny.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S transparenty "Trafiky v ČR nechceme" nebo "Vraťte trafiky prodejcům" přišly zhruba dvě desítky občanů na čtvrteční jednání pražského zastupitelstva. Protestovali proti tomu, aby politici seděli v orgánech městských firem a čerpali tam vysoké odměny.

Zastupitelstvo ale žádné změny nepřijalo. Pouze uložilo radě, aby do konce ledna navrhla nová pravidla pro obsazování těchto míst. Vlastní mechanismus představili už ve čtvrtek zastupitelé za Piráty. Chtějí, aby do budoucna v orgánech mohla být maximálně polovina politických kandidátů, z toho alespoň jeden od opozice.

Podle analýzy Pirátů sedí v dozorčích radách pražských městských firem 27 ze 65 magistrátních zastupitelů, další desítky jsou z politických stran koalice i opozice.

Piráti dále navrhovali, aby kandidáty transparentně vybírala nominační komise a výsledky výběrových řízení byly zveřejněny na internetu. "Není to špatný návrh, budeme o něm diskutovat. V předsednictvu by politici sedět neměli, v dozorčích radách místo mají," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Ne všem pražským politikům se navrhovaná pravidla zamlouvají. "Kdo bude rozhodovat, kdo je politik a kdo odborník? Kdo je bude kastovat?" rozčiloval se zastupitel za ODS Alexandr Bellu.

Debatu kolem městských firem rozvířila kauza političky hnutí ANO Radmily Kleslové. Starostka Prahy 10 dostávala jako členka představenstva Pražské teplárenské odměny téměř 62 tisíc za měsíc, tedy téměř 750 tisíc ročně. Další desetitisíce inkasovala ve firmě Pražská energetika.

Kleslová po kritice z funkcí odstoupila a skončila i ve vysokých funkcích v hnutí ANO. Koalice se proto chtěla tématu vyhnout, nezvládla ale kvůli chaosu ve vlastních řadách bod vyřadit.

Rozhádaná koalice

Vládnoucí koalice složená z ANO, ČSSD a Trojkoalice chtěla, aby čtvrteční zastupitelstvo proběhlo bez jakýchkoli kontroverzních bodů. Na posledním jednání si totiž strany vzájemně odvolaly vlastní radní a od té doby neúspěšně vyjednávají o pokračování koalice.

Jedním z bodů, kterému se koalice chtěla vyhnout, byl návrh na rozdělení miliardového tendru na svoz odpadu. Koaliční zastupitelé ale kvůli neshodám nedokázali bod stáhnout z programu. Nakonec návrh zastupitele za ANO Jiřího Haramula odmítli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy