Praha už autům nestačí, pomoci mají tunely. Zde jsou

bar,miz
14. 3. 2009 13:00
Praha 2 zužuje magistrálu. Lidem v okolí zplodiny aut prokazatelně způsobují rakovinu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tunel Blanka, tunel Národní muzeum - to jsou dva velké projekty, které mají ulevit dopravě v Praze, která se dostává do velkých potíží.

Centrem jezdí tolik aut, že prokazatelně ničí zdraví Pražanů a radnice v Praze 2 kvůli tomu dnes začal omezovat dopravu na jedné části magistrály. Další vážný problém s magistrálou má pak magistrát. Soud mu už před rokem nařídil, aby něco udělal s nadměrným hlukem aut na Pankráci, ale úřady neudělaly nic - tvrdí, že jsou bezmocné.

Na tunely se bude čekat. První je rozestavěný, o tom druhém se teprve mluví. Staví se však i jinde.

Podívejte se s námi, kudy budou moci řidiči v dohledné době projet.

FOTO (pro galerii klikněte na snímek):

Rekonstruovaná křižovatka na Hládkově s vyhrazenými pruhy pro cyklisty. Na území Prahy 6 a 7 vznikne celkem 5-6 km nových cyklotras a cyklostezek.
Rekonstruovaná křižovatka na Hládkově s vyhrazenými pruhy pro cyklisty. Na území Prahy 6 a 7 vznikne celkem 5-6 km nových cyklotras a cyklostezek. | Foto: Magistrát hlavního města Prahy
Vizualizace nové podoby magistrály u Národního muzea
Vizualizace nové podoby magistrály u Národního muzea | Foto: SATRA, VHE

VIDEO (pro spuštění klikněte na snímek):

Vizualizace nové podoby magistrály u Národního muzea
Vizualizace nové podoby magistrály u Národního muzea | Foto: SATRA, VHE
Ulice Milady Horákové je stále rušnější, k automobilové dopravě přibyly nákladní auta ze stavby.
Ulice Milady Horákové je stále rušnější, k automobilové dopravě přibyly nákladní auta ze stavby. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kvůli Blance se propadla i Stromovka

V plném proudu je výstavba tunelového komplexu Blanka, která spojí Malovanku s Trójou. Takřka k nepoznání změní nejen Letnou, ale i blízké okolí Pražského hradu.

Tunel má být hotov v roce 2011, ale vše nejde tak, jak by mělo. Kvůli nestabilnímu podloží se například v parku Stromovka dvakrát vytvořil obří kráter.

I tento projekt má svá negativa. Z dokumentů magistrátu například vyplývá, že některými úseky denně projede několik tisíc nákladních aut, což přinese vyšší zdravotní riziko pro Pražany.

V souvislostech:
Tunel u Hradu zničí vzácné památky, varují archeologové
Kdo nese vinu za propadlou zem ve Stromovce? Nikdo

Václavák plný zeleně

Další velkou dopravní stavbou v Praze by měl být tunel mezi Národním muzeem a Václavským náměstím. Ačkoliv záměr před necelým rokem stvrdili svými podpisy premiér Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém (oba ODS), má řadu kritiků.

Ti tvrdí, že se sice zlepší situace přímo v centru metropole, ale jinde poblíž magistrály doprava naroste. Stavba má přijít na deset miliard korun.

Čtěte:
Proměna Prahy začala. Magistrála u muzea zmizí pod zem
Tunel u Národního muzea Praze nepomůže, tvrdí kritici

Staví se i v jiných koutech Česka. Řidičům by se mělo otevřít hned 53 kilometrů dálnic a rychlostních silnic. Jejich přehled najdete v tabulce:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy