Kdo nese vinu za propadlou zem ve Stromovce? Nikdo

Pavel Baroch
18. 11. 2008 17:00
Kauza prvního kráteru je uzavřena
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Za květnový propad půdy v pražském chráněném parku Stromovka, pod nímž se razí tunel Blanka, nenese nikdo odpovědnost.

Tento závěr policie nyní potvrdilo i státní zastupitelství, na něhož se obrátilo ekologické sdružení Arnika.

Za hluboký kráter v parku podala organizace v květnu trestní oznámení na neznámého pachatele, ale policie případ uzavřela s konstatováním, že se neobjevilo ani podezření ze spáchaného trestného činu. Arnika si na postup policie stěžovala, ale státní zastupitelství závěr vyšetřování potvrdilo.

"Kráter uprostřed veřejně přístupného parku určitě není normální jev. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Postup policie i výsledek šetření Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7 nás udivuje," konstatovala mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Co napsal státní zástupce

"V rámci šetření dle §158 odst. 1 trestního řádu policejní orgán vyžádal od místně příslušného Obvodního báňského úřadu v Kladně odborné vyjádření, které se zabývalo příčinami vzniku mimořádné události. V odborném vyjádření byly shrnuty známé skutkové okolnosti, stanoveny zdroje a příčiny závažné události, načež bylo konstatováno, že nebylo zjištěno, že by ze strany organizace, provádějící stavbu, došlo k porušení zákona, nebo že by došlo k porušení provozní a realizační dokumentace stavby, nedošlo k porušení bezpečnostních předpisů ani technologického postupu. Příčinou mimořádné události bylo nepředvídatelné zhoršení geologických poměrů, který nebylo zjištěno ani provedeným geologickým průzkumem při ražbě průzkumné štoly, ani při geotechnickém a geologickém výrubu dle ČSN 72 1001 v průběhu prací. Na základě citovaného odborného vyjádření rozhodl policejní orgán, že ve věci nebyly shledány důvody pro zahájení úkonů trestního řízení."

Šimon Vavrečka, státní zástupce Praha 7

Druhý kráter, další žaloby

Policie už má na stole další podněty k vyšetřování. Ve Stromovce se totiž v říjnu propadla zem podruhé. A to už bylo moc i na primátora Pavla Béma, který podal trestní oznámení.

Podle primátora Béma je nepřijatelné, aby v Královské oboře vznikl velký kráter během několika měsíců dvakrát. "Jsem pobouřen při představě, že by se při tomto již druhém propadu půdy ve Stromovce něco stalo," řekl Bém.

K primátorovi se v zápětí přidalo se svou druhou žalobou i sdružení Arnika. "Propadnutí půdy v místech, kde se denně pohybují stovky lidí, jen zázrakem nikoho nezranilo. Poddolovaná místa nejsou nijak označena. Za takové hazardování se zdravím a životy návštěvníků Stromovky musí někdo nést odpovědnost," řekla mluvčí organizace Zora Kasiková.

Sdružení bude sledovat i osud Bémova podání. "Jsme zvědavi i na to, jak se policie vypořádá s trestním oznámením, které kvůli druhému kráteru ve Stromovce podal pražský magistrát," konstatoval Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Bývalo tady jezero

Tunel Blanka, který povede od Malovanky přes Letnou až do Tróje, se pod Stromovkou razí i v místech, kde jsou mimořádně složité geologické podmínky.

"Historicky bylo v místech dnešního parku rozlehlé jezero s lužními lesy a oblast je podmáčená. Proč ale Metrostav při poddolování parku nezabezpečil trávníky na povrchu tak, aby případná havárie nemohla ohrozit návštěvníky parku?" poznamenal Skalský.

Metrostav tvrdí, že podloží pravidelně monitoruje specializovaná firma. Ani krátce před sesuvem půdy přitom měření nesignalizovala žádný problém.

"Monitoring nekonstatoval žádné změny, žádné problémy," řekl Aktuálně.cz mluvčí Metrostavu František Polák. Firma přitom zpevnila půdu ve Stromovce injektážemi. Ani to však propadu půdy do budovaného tunelu Blanka nezabránilo.

 

Právě se děje

Další zprávy