Praha zužuje magistrálu. Bitva proti rakovině začíná

Pavel Baroch
14. 3. 2009 11:20
O jeden pruh se zúží Legerova ulice, kde roste počet nemocných rakovinou. Pro magistrát je důležitější doprava
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Po deseti letech se radnici v Praze 2 podařilo dosáhnout toho, aby se zúžila Legerova ulice, kde se kvůli extrémně vysokým exhalacím podle expertních výpočtů zvyšuje o desítky procent úmrtnost například na nádory plic nebo choroby srdce a krevního oběhu.

Ještě než lidé z Technické správy komunikací omezili o víkendu šířku ulice o jeden pruh, vzkázal magistrát, že je pro něj důležitější, aby přes centrum hlavního město mohl jezdit dostatek aut pokud možno bez omezení. Když se budou po víkendu tvořit dlouhé kolony, vrátí Legerovu ulici do původního stavu ještě dříve, než vyprší půlroční testovací provoz.

"Zkušební doba může být zkrácena, jestliže se ukáže, že zúžení radikálně zhorší dopravní situaci v Praze," upozornil magistrát.

Hluk na Kačerově, nic pro magistrát

Magistrála se zužuje shodou okolností ve stejný den, kdy pražskému magistrátu vypršelo ultimátum, jež mu dal před rokem soud na vyřešení dopravní situaci v další části magistrály - na Kačerově. 

Ani za dvanáct měsíců však nebyly úřady schopny snížt v tomto místě nadměrný hluk automobilové dopravy, jak po žalobě občanů nařídil soud.  

Ani nynější omezení dopravy v Legerově ulici není přijato s všeobecným pochopením, byť tragické dopady na zdraví zdejších obyvatel jsou prokázány.

Z užší Legerovy ulice má obavy především sousední Pankrác. Hrozí se právě dlouhých kolon aut ve svých ulicích.

"Nikdo z nás si nepřeje způsobit ještě větší dopravní kalamitu v Praze, než jaká už je," řekla Jana Černochová, starostka druhého pražského obvodu, kterým Legerova ulice prochází.

Místo čtyř pruhů jen tři

Lidé z Technické správy komunikací začali zužovat Legerovu ulici v sobotu ráno. Namísto čtyř pruhů se tu bude jezdit jen ve třech. Práce skončí v neděli odpoledne.

"Práce odstartujeme v sobotu v deset a skončíme nejpozději do nedělních tří, aby komunikace byla připravena na odpolední dopravní špičku," řekl Tomáš Mrázek, mluvčí Technické správy komunikací.

O víkendu budou volné jen dva pruhy

Během úprav bude provoz v Legerově ulici stažen na pouhé dva jízdní pruhy, a to kvůli bezpečnosti pracovníků a bezproblémovému nasazení techniky. "Řidiče proto žádáme o ohleduplnost a také o trpělivost," požádal Mrázek.

465 metrů dlouhý a 26 metrů široký Nuselský most je dnes důležitou dopravní tepnou hlavního města Prahy. Provoz na něm byl zahájen 22. února 1973, ale pro dálkovou dopravu získal význam až o rok později.
465 metrů dlouhý a 26 metrů široký Nuselský most je dnes důležitou dopravní tepnou hlavního města Prahy. Provoz na něm byl zahájen 22. února 1973, ale pro dálkovou dopravu získal význam až o rok později. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Správa nejprve celý úsek od Nuselského mostu po křižovatku s Rumunskou ulicí vyčistí, upraví dopravní značení a nainstaluje betonové zábrany. Opatření vyjde na zhruba 300 tisíc korun.

Starostka poděkovala občanům

Nedaleko od Legerovy ulice, za Nuselským mostem, ohrožuje tamní obyvatele automobilová doprava podobně. A lidé postupují mnohem radikálněji.

Zažalovali magistrát, aby v ulici 5. května snížil hluk, který výrazně překračuje hygienické normy. A soud jim před rokem vyhověl.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová ocenila, že "její" obyvatelé ani občanská sdružení k soudu nešli. "Děkuji našim občanům a sdružením za trpělivost, že nám dali šanci," řekla Černochová.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy