Praha uspěla ve sporu s Uberem. I pro jeho řidiče platí pravidla, rozhodl soud

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
6. 11. 2017 16:04
Nejvyšší správní soud zrušil verdikt nad řidičem Uberu. Podle zrušeného rozsudku řidič nemohl být pokutován, protože spadá do sdílené ekonomiky, kterou české zákony nijak nepostihují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Praha uspěla ve sporu, zda může pokutovat řidiče alternativní taxislužby Uber. Podle Nejvyššího správního soudu se alternativní taxislužba musí řídit pravidly, i když na ni dosavadní zákony nemyslí.

Nejvyšší správní soud minulý týden zrušil verdikt Městského soudu v Praze, týkající se pokuty pro pražského řidiče Jana S.

Zrušený rozsudek tvrdil, že řidič Uberu nemůže být pokutován, protože spadá do sdílené ekonomiky, kterou české zákony nijak nepostihují. Podle soudu tak řidič nemohl poznat, že jeho jednání může být považováno za protizákonné.

To ale podle Nejvyššího správního soudu není pravda. Řidiči používající aplikaci UberPop podle něj v právním vakuu nejsou.

"Jakkoliv (řidiči s aplikací UberPop, pozn. red.) využívají moderní technologická řešení a alternativní ekonomické formy, neznamená to automaticky, že jejich činnost nepodléhá žádným pravidlům," napsal předseda senátu Nejvyššího správního soudu Radan Malík a předchozí rozsudek zrušil.

Je pouhá jedna jízda taxislužba?

Městský soud v Praze tak bude muset rozhodnout úplně znovu, protože se ve svém rozhodnutí z loňského podzimu nezabýval některými otázkami, které jsou podle kasačního senátu pro rozhodnutí nezbytné.

"Neměl ustrnout na konstatování, že žalobce uskutečnil přepravu způsobem, který doposud není regulovaný. A měl posoudit, jestli faktická povaha této přepravy naplňuje či nenaplňuje činnost, kterou současná právní úprava zná, respektive reguluje," dodal Malík.

Soud navíc nakázal, aby bylo v rámci sporu rozhodnuto i to, zda se za provozování taxislužby považuje i jediná jízda (a je tedy potřeba taxikářská licence atd.) a zda je relevantní zisk, který z přepravy provozovatel má.

Devět kilometrů za 156 korun

Spor se vede kvůli případu osmadvacetiletého řidiče Jana S., kterému pražští úředníci udělili pokutu 15 tisíc korun, kterou loni Městský soud v Praze zrušil.

Magistrát řidiče Jana S. kontroloval v lednu 2015 - a to poté, co si dva jeho zaměstnanci objednali jízdu z Václavského náměstí do pražské Krče. Řidič kontrolorům za devítikilometrovou jízdu naúčtoval 156 korun, oni mu zase v přestupkovém řízení udělili pokutu 15 tisíc korun a roční zákaz činnosti, protože neměl platnou licenci k provozování taxislužby. Jan S. se však obrátil na soud s tím, že nejde o taxislužbu, ale sdílení dopravy, které není žádným zákonem omezeno.

Hlavní město se už loni zaštiťovalo tím, že se musí řídit metodikou ministerstva dopravy, která tvrdí, že řidiči jezdící pro Uber musí mít oprávnění řidiče taxislužby.

Je to taxislužba, stojí si na svém Praha

Pražský magistrát rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítá. "Je to důležité rozhodnutí. Stále trváme na tom, že Uber je taxislužba, a musí se proto řídit platnou legislativou. O tom, že je třeba zákony upravit, snad nikdo nepochybuje, ale to neznamená, že ty stávající je možné ignorovat," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Krnáčová navíc tvrdí, že město už měsíc provádí intenzivní kontroly a všem měří stejně. "Kontrolujeme jak běžné taxikáře, tak řidiče využívající aplikaci Uber a rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ukazuje, že postupujeme správně," dodala primátorka.

Řidičův advokát nechtěl rozhodnutí soudu komentovat. "Nemám svolení klienta, abych se k případu vyjadřoval," reagoval krátce advokát Jan Bouček.

Společnost Uber považuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za zvláštní. "Toto rozhodnutí je v rozporu s dalšími rozhodnutími v České republice. Protichůdná soudní rozhodnutí pouze zdůrazňují fakt, že je potřeba jasně definovat služby typu Uber, které každý den přináší výhody více než 170 tisícům lidí v Praze," reagovala mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

Jozová připomíná, že nedávno zrušil Vrchní soud v Olomouci předběžné opatření, které zakazovalo provozovat Uber v Brně. "Chceme, aby v ČR vznikl moderní regulační rámec, který bude reflektovat služby typu Uber, a budeme pokračovat v konstruktivním dialogu s příslušnými úřady na vývoji takového regulačního rámce," uzavřela mluvčí.

O regulaci sdílené ekonomiky jako třeba společnosti Uber nebo ubytovací aplikace Airbnb už několik týdnů jedná skupina pod úřadem vlády. Zatím však bez výsledku.

Taxikáři na protest proti službě Uber na začátku října blokovali příjezd na pražské letiště:

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 34 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy