Praha uspěla ve sporu s Uberem. I pro jeho řidiče platí pravidla, rozhodl soud

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
6. 11. 2017 16:04
Nejvyšší správní soud zrušil verdikt nad řidičem Uberu. Podle zrušeného rozsudku řidič nemohl být pokutován, protože spadá do sdílené ekonomiky, kterou české zákony nijak nepostihují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Praha uspěla ve sporu, zda může pokutovat řidiče alternativní taxislužby Uber. Podle Nejvyššího správního soudu se alternativní taxislužba musí řídit pravidly, i když na ni dosavadní zákony nemyslí.

Nejvyšší správní soud minulý týden zrušil verdikt Městského soudu v Praze, týkající se pokuty pro pražského řidiče Jana S.

Zrušený rozsudek tvrdil, že řidič Uberu nemůže být pokutován, protože spadá do sdílené ekonomiky, kterou české zákony nijak nepostihují. Podle soudu tak řidič nemohl poznat, že jeho jednání může být považováno za protizákonné.

To ale podle Nejvyššího správního soudu není pravda. Řidiči používající aplikaci UberPop podle něj v právním vakuu nejsou.

"Jakkoliv (řidiči s aplikací UberPop, pozn. red.) využívají moderní technologická řešení a alternativní ekonomické formy, neznamená to automaticky, že jejich činnost nepodléhá žádným pravidlům," napsal předseda senátu Nejvyššího správního soudu Radan Malík a předchozí rozsudek zrušil.

Je pouhá jedna jízda taxislužba?

Městský soud v Praze tak bude muset rozhodnout úplně znovu, protože se ve svém rozhodnutí z loňského podzimu nezabýval některými otázkami, které jsou podle kasačního senátu pro rozhodnutí nezbytné.

"Neměl ustrnout na konstatování, že žalobce uskutečnil přepravu způsobem, který doposud není regulovaný. A měl posoudit, jestli faktická povaha této přepravy naplňuje či nenaplňuje činnost, kterou současná právní úprava zná, respektive reguluje," dodal Malík.

Soud navíc nakázal, aby bylo v rámci sporu rozhodnuto i to, zda se za provozování taxislužby považuje i jediná jízda (a je tedy potřeba taxikářská licence atd.) a zda je relevantní zisk, který z přepravy provozovatel má.

Devět kilometrů za 156 korun

Spor se vede kvůli případu osmadvacetiletého řidiče Jana S., kterému pražští úředníci udělili pokutu 15 tisíc korun, kterou loni Městský soud v Praze zrušil.

Magistrát řidiče Jana S. kontroloval v lednu 2015 - a to poté, co si dva jeho zaměstnanci objednali jízdu z Václavského náměstí do pražské Krče. Řidič kontrolorům za devítikilometrovou jízdu naúčtoval 156 korun, oni mu zase v přestupkovém řízení udělili pokutu 15 tisíc korun a roční zákaz činnosti, protože neměl platnou licenci k provozování taxislužby. Jan S. se však obrátil na soud s tím, že nejde o taxislužbu, ale sdílení dopravy, které není žádným zákonem omezeno.

Hlavní město se už loni zaštiťovalo tím, že se musí řídit metodikou ministerstva dopravy, která tvrdí, že řidiči jezdící pro Uber musí mít oprávnění řidiče taxislužby.

Je to taxislužba, stojí si na svém Praha

Pražský magistrát rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítá. "Je to důležité rozhodnutí. Stále trváme na tom, že Uber je taxislužba, a musí se proto řídit platnou legislativou. O tom, že je třeba zákony upravit, snad nikdo nepochybuje, ale to neznamená, že ty stávající je možné ignorovat," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Krnáčová navíc tvrdí, že město už měsíc provádí intenzivní kontroly a všem měří stejně. "Kontrolujeme jak běžné taxikáře, tak řidiče využívající aplikaci Uber a rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ukazuje, že postupujeme správně," dodala primátorka.

Řidičův advokát nechtěl rozhodnutí soudu komentovat. "Nemám svolení klienta, abych se k případu vyjadřoval," reagoval krátce advokát Jan Bouček.

Společnost Uber považuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za zvláštní. "Toto rozhodnutí je v rozporu s dalšími rozhodnutími v České republice. Protichůdná soudní rozhodnutí pouze zdůrazňují fakt, že je potřeba jasně definovat služby typu Uber, které každý den přináší výhody více než 170 tisícům lidí v Praze," reagovala mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

Jozová připomíná, že nedávno zrušil Vrchní soud v Olomouci předběžné opatření, které zakazovalo provozovat Uber v Brně. "Chceme, aby v ČR vznikl moderní regulační rámec, který bude reflektovat služby typu Uber, a budeme pokračovat v konstruktivním dialogu s příslušnými úřady na vývoji takového regulačního rámce," uzavřela mluvčí.

O regulaci sdílené ekonomiky jako třeba společnosti Uber nebo ubytovací aplikace Airbnb už několik týdnů jedná skupina pod úřadem vlády. Zatím však bez výsledku.

Taxikáři na protest proti službě Uber na začátku října blokovali příjezd na pražské letiště:

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 45 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy