Praha uspěla ve sporu s Uberem. I pro jeho řidiče platí pravidla, rozhodl soud

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
6. 11. 2017 16:04
Nejvyšší správní soud zrušil verdikt nad řidičem Uberu. Podle zrušeného rozsudku řidič nemohl být pokutován, protože spadá do sdílené ekonomiky, kterou české zákony nijak nepostihují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Praha uspěla ve sporu, zda může pokutovat řidiče alternativní taxislužby Uber. Podle Nejvyššího správního soudu se alternativní taxislužba musí řídit pravidly, i když na ni dosavadní zákony nemyslí.

Nejvyšší správní soud minulý týden zrušil verdikt Městského soudu v Praze, týkající se pokuty pro pražského řidiče Jana S.

Zrušený rozsudek tvrdil, že řidič Uberu nemůže být pokutován, protože spadá do sdílené ekonomiky, kterou české zákony nijak nepostihují. Podle soudu tak řidič nemohl poznat, že jeho jednání může být považováno za protizákonné.

To ale podle Nejvyššího správního soudu není pravda. Řidiči používající aplikaci UberPop podle něj v právním vakuu nejsou.

"Jakkoliv (řidiči s aplikací UberPop, pozn. red.) využívají moderní technologická řešení a alternativní ekonomické formy, neznamená to automaticky, že jejich činnost nepodléhá žádným pravidlům," napsal předseda senátu Nejvyššího správního soudu Radan Malík a předchozí rozsudek zrušil.

Je pouhá jedna jízda taxislužba?

Městský soud v Praze tak bude muset rozhodnout úplně znovu, protože se ve svém rozhodnutí z loňského podzimu nezabýval některými otázkami, které jsou podle kasačního senátu pro rozhodnutí nezbytné.

"Neměl ustrnout na konstatování, že žalobce uskutečnil přepravu způsobem, který doposud není regulovaný. A měl posoudit, jestli faktická povaha této přepravy naplňuje či nenaplňuje činnost, kterou současná právní úprava zná, respektive reguluje," dodal Malík.

Soud navíc nakázal, aby bylo v rámci sporu rozhodnuto i to, zda se za provozování taxislužby považuje i jediná jízda (a je tedy potřeba taxikářská licence atd.) a zda je relevantní zisk, který z přepravy provozovatel má.

Devět kilometrů za 156 korun

Spor se vede kvůli případu osmadvacetiletého řidiče Jana S., kterému pražští úředníci udělili pokutu 15 tisíc korun, kterou loni Městský soud v Praze zrušil.

Magistrát řidiče Jana S. kontroloval v lednu 2015 - a to poté, co si dva jeho zaměstnanci objednali jízdu z Václavského náměstí do pražské Krče. Řidič kontrolorům za devítikilometrovou jízdu naúčtoval 156 korun, oni mu zase v přestupkovém řízení udělili pokutu 15 tisíc korun a roční zákaz činnosti, protože neměl platnou licenci k provozování taxislužby. Jan S. se však obrátil na soud s tím, že nejde o taxislužbu, ale sdílení dopravy, které není žádným zákonem omezeno.

Hlavní město se už loni zaštiťovalo tím, že se musí řídit metodikou ministerstva dopravy, která tvrdí, že řidiči jezdící pro Uber musí mít oprávnění řidiče taxislužby.

Je to taxislužba, stojí si na svém Praha

Pražský magistrát rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítá. "Je to důležité rozhodnutí. Stále trváme na tom, že Uber je taxislužba, a musí se proto řídit platnou legislativou. O tom, že je třeba zákony upravit, snad nikdo nepochybuje, ale to neznamená, že ty stávající je možné ignorovat," řekla Aktuálně.cz primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Krnáčová navíc tvrdí, že město už měsíc provádí intenzivní kontroly a všem měří stejně. "Kontrolujeme jak běžné taxikáře, tak řidiče využívající aplikaci Uber a rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ukazuje, že postupujeme správně," dodala primátorka.

Řidičův advokát nechtěl rozhodnutí soudu komentovat. "Nemám svolení klienta, abych se k případu vyjadřoval," reagoval krátce advokát Jan Bouček.

Společnost Uber považuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za zvláštní. "Toto rozhodnutí je v rozporu s dalšími rozhodnutími v České republice. Protichůdná soudní rozhodnutí pouze zdůrazňují fakt, že je potřeba jasně definovat služby typu Uber, které každý den přináší výhody více než 170 tisícům lidí v Praze," reagovala mluvčí společnosti Miroslava Jozová.

Jozová připomíná, že nedávno zrušil Vrchní soud v Olomouci předběžné opatření, které zakazovalo provozovat Uber v Brně. "Chceme, aby v ČR vznikl moderní regulační rámec, který bude reflektovat služby typu Uber, a budeme pokračovat v konstruktivním dialogu s příslušnými úřady na vývoji takového regulačního rámce," uzavřela mluvčí.

O regulaci sdílené ekonomiky jako třeba společnosti Uber nebo ubytovací aplikace Airbnb už několik týdnů jedná skupina pod úřadem vlády. Zatím však bez výsledku.

Taxikáři na protest proti službě Uber na začátku října blokovali příjezd na pražské letiště:

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy