Taxikáři blokovali cestu na letiště, pak se vydali k magistrátu. Porušili slib, říká Krnáčová

Domácí Radek Dragoun Domácí, Radek Dragoun
Aktualizováno 2. 10. 2017 15:48
Pražští taxikáři v pondělí dopoledne zahájili protest proti alternativní službě Uber a pomalou jízdou blokovali dopravu na Letiště Václava Havla, poté se vydali do centra města, čímž podle primátorky Adriany Krnáčové porušili slib. Taxikářům vadí zejména to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Taxikáři chtějí, aby se problémem zabývala primátorka Adriana Krnáčová.
Popojíždějící taxikáři blokují cestu na ruzyňské letiště. Na místě se tvoří kolony. Žádali po primátorce Krnáčové, aby zakročila proti řidičům Uberu. | Video: DVTV

Praha - Pražští taxikáři v pondělí protestují proti alternativní službě Uber. Pomalou protestní jízdou blokovali příjezd na Letiště Václava Havla, kde se tvořily kolony. Poté zamířili do centra města před pražský magistrát. Taxikáři před zahájením protestní akce neúspěšně jednali s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Podle jednoho z organizátorů stávky Miroslava Žežulky primátorka zopakovala, že magistrát nemůže nic udělat, a taxikáře vyzvala, ať zažalují stát.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. 

Kolem 11 hodiny přinesla protestní akce první problémy v dopravě. "Komplikace je aktuálně v ulicích Lipská a Aviatická ve směru do centra na stupni číslo 4," informovala policie na svém webu v jedenáct hodin. Také podle zpravodaje Aktuálně.cz se na výjezdu z letiště tvoří kolona. Policisté v této souvislosti již řeší několik protiprávních jednání řidičů.

Autobusy MHD musely kvůli protestu taxikářů jezdit po letištní ploše | Video: Aktu.cz

Policie podle aktuálního vývoje vybrané úseky krátkodobě uzavírá a dopravu odklání. "Tímto opatřením se policisté snaží předejít mnohem větším komplikacím, zejména ve směru do centra metropole," upřesňuje policie na svém webu. Situaci v okolí letiště také monitoruje policejní vrtulník.

Situace v okolí letiště se po poledni pomalu zklidnila.

Zhruba 120 taxikářů se krátce před 14 hodinou sjelo na Evropské ulici a jedou protestovat k pražskému magistrátu. Poté by se mohli vrátit k letišti, zjistil zpravodaj ČTK. "Teď jedou do centra, přitom slíbili, že to neudělají," komentuje na Twitteru primátorka Adriana Krnáčová.

Na letišti padaly i pokuty a protest se neobešel bez incidentu. "Na policejní služebně skončil 48letý řidič vozidla Volkswagen Passat, který opakovaně odmítal uposlechnout výzvu policistů," napsali policisté na web s tím, že jeho auto bylo odtaženo.

V 15:30 policisté bezpečnostní opatření ukončili. V souvislosti s protestní akcí vyřešili 10 přestupců přímo na místě a další 2 oznámili do správního řízení. "Ve valné většině se přitom jednalo o bezdůvodnou pomalou jízdu, kdy řidiči svým jednáním omezovali ostatní účastníky silničního provozu," upřesnila policie.

U příletové haly turistům radili pracovníci letiště, kteří je navigovali na dočasnou autobusovou zastávku MHD. Autobusy byly vedené odklonem některé pravidelné zastávky u letiště neobsluhovaly, pasažéry přepravovaly i přes letištní plochu. Po půl druhé se veřejná doprava vrátila do normálního provozu, informoval dopravní podnik.

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz

Hodinu čekal na svůj odvoz na letišti mladý pár, který se vrátil z dovolené v Egyptě. "Snad budeme mít štěstí a nějak se sem dostane," říká již dost zoufalá dvojice.

Ne všem taxikářům byla situace na letišti příjemná. "Myslíte si, že tu chci být, že mě to baví? Ale co mám dělat," vysvětloval jeden z řidičů českým turistům, kteří se chystali odletět na dovolenou.

Společnost Uber na protest taxikářů zareagovala po svém a svým zákazníkům poskytovala až do 13 hodin slevu 50 procent. "Naší prioritou je dále poskytovat tu nejlepší službu všem uživatelům aplikace, kteří na ni v Praze spoléhají," doplnila mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Taxikáři protestují i v Brně

Na podporu pražských kolegů proti přepravní službě Uber vyjelo v Brně od Riviéry na 70 vozů taxislužby na tuřanské letiště po velkém městském okruhu. Vrátit se mají do 14:00 po stejné trase opět na Riviéru. Podle předsedy Cechu Taxi Czech Republic Radka Koláře jde o iniciativu zdola od jednotlivých taxikářů a dispečinků. V Brně soud Uber předběžným opatřením zakázal.

V Brně protestující taxíky vyjely krátce po poledni normální rychlostí, nikoliv záměrně pomalu jako v Praze. Provoz v postižených ulicích v Brně pouze na pár minut zhoustl, zůstal však plynulý. Jelikož se taxikáři vydali do provozu přes křižovatku u deváté brány brněnského výstaviště, šňůra taxi vozů se hned na začátku roztrhala. Na akci dohlížejí policisté, v koloně mezi taxikáři jsou čtyři policejní vozy.

V Brně začal Uber fungovat od 1. února, v červenci však Krajský soud v Brně službu zakázal, protože jde podle něj o běžnou taxislužbu. Auta a řidiči však nesplňují řadu požadavků, které taxikářům předepisuje zákon a místní vyhláška.

"Jedeme na podporu kolegů v Praze proti nečinnosti státních orgánů. Nás v Brně magistrát a primátor Petr Vokřál (ANO) maximálně podpořili. Nechápu, že když soud vydá předběžné opatření v Brně, v Praze nic takového nejde," řekl Kolář. V Brně je 450 koncesovaných taxikářů, Kolář původně odhadoval, že se zúčastní čtvrtina z nich.

Taxikáři si před protestní jízdou na pražské letiště dali sraz na Evropské ulici. | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy