Taxikáři blokovali cestu na letiště, pak se vydali k magistrátu. Porušili slib, říká Krnáčová

Domácí Radek Dragoun Domácí, Radek Dragoun
Aktualizováno 2. 10. 2017 15:48
Pražští taxikáři v pondělí dopoledne zahájili protest proti alternativní službě Uber a pomalou jízdou blokovali dopravu na Letiště Václava Havla, poté se vydali do centra města, čímž podle primátorky Adriany Krnáčové porušili slib. Taxikářům vadí zejména to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Taxikáři chtějí, aby se problémem zabývala primátorka Adriana Krnáčová.
Popojíždějící taxikáři blokují cestu na ruzyňské letiště. Na místě se tvoří kolony. Žádali po primátorce Krnáčové, aby zakročila proti řidičům Uberu. | Video: DVTV

Praha - Pražští taxikáři v pondělí protestují proti alternativní službě Uber. Pomalou protestní jízdou blokovali příjezd na Letiště Václava Havla, kde se tvořily kolony. Poté zamířili do centra města před pražský magistrát. Taxikáři před zahájením protestní akce neúspěšně jednali s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Podle jednoho z organizátorů stávky Miroslava Žežulky primátorka zopakovala, že magistrát nemůže nic udělat, a taxikáře vyzvala, ať zažalují stát.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. 

Kolem 11 hodiny přinesla protestní akce první problémy v dopravě. "Komplikace je aktuálně v ulicích Lipská a Aviatická ve směru do centra na stupni číslo 4," informovala policie na svém webu v jedenáct hodin. Také podle zpravodaje Aktuálně.cz se na výjezdu z letiště tvoří kolona. Policisté v této souvislosti již řeší několik protiprávních jednání řidičů.

Autobusy MHD musely kvůli protestu taxikářů jezdit po letištní ploše | Video: Aktu.cz

Policie podle aktuálního vývoje vybrané úseky krátkodobě uzavírá a dopravu odklání. "Tímto opatřením se policisté snaží předejít mnohem větším komplikacím, zejména ve směru do centra metropole," upřesňuje policie na svém webu. Situaci v okolí letiště také monitoruje policejní vrtulník.

Situace v okolí letiště se po poledni pomalu zklidnila.

Zhruba 120 taxikářů se krátce před 14 hodinou sjelo na Evropské ulici a jedou protestovat k pražskému magistrátu. Poté by se mohli vrátit k letišti, zjistil zpravodaj ČTK. "Teď jedou do centra, přitom slíbili, že to neudělají," komentuje na Twitteru primátorka Adriana Krnáčová.

Na letišti padaly i pokuty a protest se neobešel bez incidentu. "Na policejní služebně skončil 48letý řidič vozidla Volkswagen Passat, který opakovaně odmítal uposlechnout výzvu policistů," napsali policisté na web s tím, že jeho auto bylo odtaženo.

V 15:30 policisté bezpečnostní opatření ukončili. V souvislosti s protestní akcí vyřešili 10 přestupců přímo na místě a další 2 oznámili do správního řízení. "Ve valné většině se přitom jednalo o bezdůvodnou pomalou jízdu, kdy řidiči svým jednáním omezovali ostatní účastníky silničního provozu," upřesnila policie.

U příletové haly turistům radili pracovníci letiště, kteří je navigovali na dočasnou autobusovou zastávku MHD. Autobusy byly vedené odklonem některé pravidelné zastávky u letiště neobsluhovaly, pasažéry přepravovaly i přes letištní plochu. Po půl druhé se veřejná doprava vrátila do normálního provozu, informoval dopravní podnik.

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz

Hodinu čekal na svůj odvoz na letišti mladý pár, který se vrátil z dovolené v Egyptě. "Snad budeme mít štěstí a nějak se sem dostane," říká již dost zoufalá dvojice.

Ne všem taxikářům byla situace na letišti příjemná. "Myslíte si, že tu chci být, že mě to baví? Ale co mám dělat," vysvětloval jeden z řidičů českým turistům, kteří se chystali odletět na dovolenou.

Společnost Uber na protest taxikářů zareagovala po svém a svým zákazníkům poskytovala až do 13 hodin slevu 50 procent. "Naší prioritou je dále poskytovat tu nejlepší službu všem uživatelům aplikace, kteří na ni v Praze spoléhají," doplnila mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Taxikáři protestují i v Brně

Na podporu pražských kolegů proti přepravní službě Uber vyjelo v Brně od Riviéry na 70 vozů taxislužby na tuřanské letiště po velkém městském okruhu. Vrátit se mají do 14:00 po stejné trase opět na Riviéru. Podle předsedy Cechu Taxi Czech Republic Radka Koláře jde o iniciativu zdola od jednotlivých taxikářů a dispečinků. V Brně soud Uber předběžným opatřením zakázal.

V Brně protestující taxíky vyjely krátce po poledni normální rychlostí, nikoliv záměrně pomalu jako v Praze. Provoz v postižených ulicích v Brně pouze na pár minut zhoustl, zůstal však plynulý. Jelikož se taxikáři vydali do provozu přes křižovatku u deváté brány brněnského výstaviště, šňůra taxi vozů se hned na začátku roztrhala. Na akci dohlížejí policisté, v koloně mezi taxikáři jsou čtyři policejní vozy.

V Brně začal Uber fungovat od 1. února, v červenci však Krajský soud v Brně službu zakázal, protože jde podle něj o běžnou taxislužbu. Auta a řidiči však nesplňují řadu požadavků, které taxikářům předepisuje zákon a místní vyhláška.

"Jedeme na podporu kolegů v Praze proti nečinnosti státních orgánů. Nás v Brně magistrát a primátor Petr Vokřál (ANO) maximálně podpořili. Nechápu, že když soud vydá předběžné opatření v Brně, v Praze nic takového nejde," řekl Kolář. V Brně je 450 koncesovaných taxikářů, Kolář původně odhadoval, že se zúčastní čtvrtina z nich.

Taxikáři si před protestní jízdou na pražské letiště dali sraz na Evropské ulici. | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 35 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy