Válka pražských taxikářů o titul nejlevnější služby vyústila v soud, ten prověřuje i klamání klientů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 10. 2017 15:22
Kuriózní spor mezi taxikáři musí řešit pražský soud. Ti se přou o používání slova "nejlevnější" při lákání zákazníků. Největší český dispečink AAA radiotaxi tvrdí, že toto spojení se svými službami nekorektně používá konkurenční Taxi Praha. Podle prvoinstančního soudu se ale neprokázalo, že by to AAA radiotaxi poškodilo. Tento rozsudek ale zrušil Vrchní soud v Praze. Podle něj je totiž potřeba se zabývat také tím, zda tím nejsou klamáni spotřebitelé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V posledních týdnech eskalovaly spory mezi taxikáři a společností Uber, které vyvrcholily blokováním dopravy v Praze. Paradoxní ale je, že mimo pozornost médií se vede jiná válka, tentokrát mezi samotnými taxikáři. Soudy totiž musí řešit, které taxi je nejlevnější a zda lze toto označení používat při lákání zákazníků.

Žalobu na své konkurenty, kteří podle něj zneužívají slogan a značku "nejlevnější taxi", podal majitel AAA radiotaxi Jiří Kvasnička, jehož firma je největším taxidispečinkem v zemi a jezdí pro ni 1200 řidičů. Kvasničkovi se nelíbí to, že majitelé konkurenční společnosti Taxi Praha nabízejí své služby pod označením "Nejlevnější taxi".

Dokonce si zaregistrovali dceřinou společnost Nejlevnější taxi s.r.o. a také stejnojmennou ochrannou známku i internetovou doménu.

"Nemohou přece o sobě tvrdit, že jsou nejlevnější na trhu, když to není pravda," rozčiluje se Kvasnička, podle něhož mu tak konkurence nelegálně přetahuje zákazníky. Žádal také, aby soud přikázal vypustit slovo "nejlevnější" z názvu konkurenční firmy.

K prokázání si Kvasnička dokonce najal notáře, se kterým absolvoval řadu zkušebních jízd u své konkurence. Nejen u Taxi Praha, ale i dalších dispečinků. Z celkem 28 absolvovaných jízd mu vyšlo, že Taxi Praha a jeho vozy byly nejlevnější "jen" ve 24 případech. V dalších čtyřech byl lacinější někdo jiný.

Vždyť to také děláte!

Samo Taxi Praha argumentuje tím, že na svých stránkách uvádí garanci nejnižší ceny: pokud zákazník donese účtenku, že stejnou trasu jel s někým jiným levněji, proplatí mu víc, než je rozdíl v ceně.

"Pokud žalobce testoval tuto službu žalovaného, tak žalovaný požadovaný rozdíl uhradil," konstatovala soudkyně Městského soudu v Praze Růžena Kučerová, která spor obou společností řešila a žalobu Kvasničky zamítla.

Poukázala i na to, že slovo "nejlevnější" ve svých nabídkách používá nejen Taxi Praha, ale i další firmy včetně Kvasničkova AAA radiotaxi. Upozornila přitom, že Kvasničkův dispečink nabízí levnější jízdné 16,90 koruny za kilometr (nyní je to 19,90 - pozn. red.) pouze, když o tuto sazbu zákazník výslovně požádá.

"Jak zákazník žalobce, tak zákazník žalovaného, který je osloven reklamní nabídkou, ve které je uvedeno, že jde o nejlevnější službu, musí postupovat obezřetně a informovaně. Zjistit, za jakých podmínek je tato nabídka garantována," uvedla Kučerová. Podle ní tak AAA radiotaxi neprokázalo, že by mu byla způsobena újma spočívající ve ztrátě zákazníků.

Co když byl poškozen zákazník?

Kvasničkova firma se proti verdiktu ale odvolala a vrchní soud rozsudek zrušil. Podle něj prvoinstanční soud nepřípustně zúžil dokazování na to, zda mohlo jednání Taxi Praha způsobit újmu žalobci, tedy AAA radiotaxi.

"Soud prvního stupně se ale nezabýval tím, zda mohlo přivodit újmu zákazníkům a jiným soutěžitelům," uvedl letos v dubnu odvolací soudce Jiří Macek, když případ vrátil k novému projednání. Kučerová se navíc bude muset zabývat tím, zda není klamavé i slovo "nejlevnější" v názvu firmy Nejlevnější taxi.

Případ měl prvoinstanční soud znovu projednat tento týden. Ale soudkyně Kučerová musela jednání na poslední chvíli zrušit. Taxi Praha i jeho dceřiná firma totiž proti verdiktu vrchního soudu podaly dovolání k Nejvyššímu soudu.

Taxi Praha se k případu nechce vyjadřovat. "Publicita a vyjadřování stran sporu v této kauze není v zájmu mých klientů," reagoval jeho právník Miroslav Madej.

Otázkou zůstává, zda to není to v době, kdy konkurence Uber nabízí ještě výrazně nižší ceny, zbytečná, skoro žabomyší válka. "To není žabomyší válka, ale jde o princip slušného chování na volném trhu," věří majitel AAA radiotaxi Jiří Kvasnička s tím, že v tom případě je taková reklama v dnešní době o to víc zavádějící a lživá.

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy