Válka pražských taxikářů o titul nejlevnější služby vyústila v soud, ten prověřuje i klamání klientů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 10. 2017 15:22
Kuriózní spor mezi taxikáři musí řešit pražský soud. Ti se přou o používání slova "nejlevnější" při lákání zákazníků. Největší český dispečink AAA radiotaxi tvrdí, že toto spojení se svými službami nekorektně používá konkurenční Taxi Praha. Podle prvoinstančního soudu se ale neprokázalo, že by to AAA radiotaxi poškodilo. Tento rozsudek ale zrušil Vrchní soud v Praze. Podle něj je totiž potřeba se zabývat také tím, zda tím nejsou klamáni spotřebitelé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V posledních týdnech eskalovaly spory mezi taxikáři a společností Uber, které vyvrcholily blokováním dopravy v Praze. Paradoxní ale je, že mimo pozornost médií se vede jiná válka, tentokrát mezi samotnými taxikáři. Soudy totiž musí řešit, které taxi je nejlevnější a zda lze toto označení používat při lákání zákazníků.

Žalobu na své konkurenty, kteří podle něj zneužívají slogan a značku "nejlevnější taxi", podal majitel AAA radiotaxi Jiří Kvasnička, jehož firma je největším taxidispečinkem v zemi a jezdí pro ni 1200 řidičů. Kvasničkovi se nelíbí to, že majitelé konkurenční společnosti Taxi Praha nabízejí své služby pod označením "Nejlevnější taxi".

Dokonce si zaregistrovali dceřinou společnost Nejlevnější taxi s.r.o. a také stejnojmennou ochrannou známku i internetovou doménu.

"Nemohou přece o sobě tvrdit, že jsou nejlevnější na trhu, když to není pravda," rozčiluje se Kvasnička, podle něhož mu tak konkurence nelegálně přetahuje zákazníky. Žádal také, aby soud přikázal vypustit slovo "nejlevnější" z názvu konkurenční firmy.

K prokázání si Kvasnička dokonce najal notáře, se kterým absolvoval řadu zkušebních jízd u své konkurence. Nejen u Taxi Praha, ale i dalších dispečinků. Z celkem 28 absolvovaných jízd mu vyšlo, že Taxi Praha a jeho vozy byly nejlevnější "jen" ve 24 případech. V dalších čtyřech byl lacinější někdo jiný.

Vždyť to také děláte!

Samo Taxi Praha argumentuje tím, že na svých stránkách uvádí garanci nejnižší ceny: pokud zákazník donese účtenku, že stejnou trasu jel s někým jiným levněji, proplatí mu víc, než je rozdíl v ceně.

"Pokud žalobce testoval tuto službu žalovaného, tak žalovaný požadovaný rozdíl uhradil," konstatovala soudkyně Městského soudu v Praze Růžena Kučerová, která spor obou společností řešila a žalobu Kvasničky zamítla.

Poukázala i na to, že slovo "nejlevnější" ve svých nabídkách používá nejen Taxi Praha, ale i další firmy včetně Kvasničkova AAA radiotaxi. Upozornila přitom, že Kvasničkův dispečink nabízí levnější jízdné 16,90 koruny za kilometr (nyní je to 19,90 - pozn. red.) pouze, když o tuto sazbu zákazník výslovně požádá.

"Jak zákazník žalobce, tak zákazník žalovaného, který je osloven reklamní nabídkou, ve které je uvedeno, že jde o nejlevnější službu, musí postupovat obezřetně a informovaně. Zjistit, za jakých podmínek je tato nabídka garantována," uvedla Kučerová. Podle ní tak AAA radiotaxi neprokázalo, že by mu byla způsobena újma spočívající ve ztrátě zákazníků.

Co když byl poškozen zákazník?

Kvasničkova firma se proti verdiktu ale odvolala a vrchní soud rozsudek zrušil. Podle něj prvoinstanční soud nepřípustně zúžil dokazování na to, zda mohlo jednání Taxi Praha způsobit újmu žalobci, tedy AAA radiotaxi.

"Soud prvního stupně se ale nezabýval tím, zda mohlo přivodit újmu zákazníkům a jiným soutěžitelům," uvedl letos v dubnu odvolací soudce Jiří Macek, když případ vrátil k novému projednání. Kučerová se navíc bude muset zabývat tím, zda není klamavé i slovo "nejlevnější" v názvu firmy Nejlevnější taxi.

Případ měl prvoinstanční soud znovu projednat tento týden. Ale soudkyně Kučerová musela jednání na poslední chvíli zrušit. Taxi Praha i jeho dceřiná firma totiž proti verdiktu vrchního soudu podaly dovolání k Nejvyššímu soudu.

Taxi Praha se k případu nechce vyjadřovat. "Publicita a vyjadřování stran sporu v této kauze není v zájmu mých klientů," reagoval jeho právník Miroslav Madej.

Otázkou zůstává, zda to není to v době, kdy konkurence Uber nabízí ještě výrazně nižší ceny, zbytečná, skoro žabomyší válka. "To není žabomyší válka, ale jde o princip slušného chování na volném trhu," věří majitel AAA radiotaxi Jiří Kvasnička s tím, že v tom případě je taková reklama v dnešní době o to víc zavádějící a lživá.

Pražští taxikáři blokují dopravní tepny na letiště, usměrňují je policisté. | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy