Praha kvůli výstraze před povodněmi zavírá náplavku i vrata na Čertovce

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2021 14:28
Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce, sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. "Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5," řekl. Dodal, že magistrát monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká.

Momentálně je uzavřena také plavební komora v Modřanech, protože je ucpána splavenými věcmi. "Vodní toky totiž nesou řadu splavených věcí a kvůli tomu je například zastavena plavba přes plavební komoru Modřany, která je ucpaná. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme dál bedlivě monitorovat," dodal Hřib

Vrata na Čertovce budou s výjimkou cvičení v roce 2019 podle informací magistrátu uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. Přístup na náplavky bude znemožněn do pátečního večera, majitelé zaparkovaných vozů s nimi musí do 18:00 odjet, jinak budou auta odtažena.

"Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní," uvedl Hofman. Tam, kde je to možné, bude podle magistrátu průtok vody Prahou regulován nádržemi Vltavské kaskády. Vodní dílo Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění, uvedl Hofman.

Ve středních Čechách se varování meteorologů týká dolního toku Berounky. Její hladina by ale měla kulminovat na prvním stupni povodňové aktivity, kdy se ještě voda nevylévá z břehů. Varování před zvýšenou hladinou řek v důsledku vydatného deště se dále týká celého Jihočeského kraje a východní poloviny Plzeňského kraje. Také tam by hladiny toků měly kulminovat na prvním, ojediněle druhém stupni. Krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity meteorologové očekávají pouze na Úslavě v obci Prádlo na jižním Plzeňsku.

Po vydatném dešti jsou řeky na druhém stupni

Česko zasáhly bouřky ve středu večer. Vydatně pršelo také ve čtvrtek a v noci na pátek, kdy vystoupaly hladiny řek hlavně ve Slezsku a na jihozápadě Čech. 

Ve Středočeském kraji dosáhly řeky na řadě míst prvního nebo druhého stupně povodňové aktivity. Nejvíce zásahů hasiči měli v okrese Praha-západ a na Berounsku, odčerpávají hlavně vodu ze zatopených sklepů nebo garáží a likvidují popadané stromy. 

"Krajské operační a informační středisko eviduje momentálně několik desítek událostí, které jsou způsobené vydatným deštěm," řekla v pátek ráno jejich mluvčí Dagmar Zemanová. Například ve čtvrtek hasiči registrovali 80 událostí, z toho 54 byly technické zásahy u popadaných stromů nebo zatopených garáží a sklepů.

Velké škody napáchaly deště především na Opavsku, kde způsobily lokální povodně v Šilheřovicích. Hasiči likvidovali následky přívalových dešťů také na Karvinsku, v tamní Městské nemocnici Bohumín déle než dvě hodiny odčerpávali vodu, která ve sklepě s elektrorozvodnou dosahovala metrové výšky.

Také na Vysočině se dostaly hladiny čtyř toků na první povodňové stupně značící bdělost, patří mezi ně například Želivka, řeka Jihlava v Bransouzích na a říčky Šlapanka a Balinka. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Z preventivních důvodů postavili hasiči protipovodňovou stěnu pod Tyršovým mostem. Kulminace hladiny se očekává v sobotu. Hladina by podle předpovědi mohla stoupnout na 420 centimetrů.

V pátek by podle předpovědi měl déšť v Česku slábnout, v sobotu ale meteorologové opět očekávají přeháňky a ojediněle bouřky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy