Déšť zvedl hladiny řek. Na pěti místech Česka platí první povodňový stupeň

ČTK ČTK
2. 5. 2021 12:23
Noční intenzivní déšť spolu s táním sněhu na horách mírně zvedl hladiny českých i moravských toků. V neděli okolo 11 hodin dopoledne platil první stupeň povodňové aktivity na pěti stanicích v zemi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters, Dagmar Honsová, Meteopress

Říčanský potok v Praze-Kolovratech ráno překročil druhý stupeň. Informovala o tom povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvíc pršelo na Šumavě, v Českém lese, povodí Berounky a střední Vltavy, intenzivní déšť zasáhl i horské oblasti na severu Čech, Moravy a Slezska.

Meteorologové očekávají, že během dne bude srážek ubývat, na horách přejde déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začnou klesat. Ve středních a dolních částech ale nelze vyloučit překročení prvního povodňového stupně.

Nejvýrazněji stouply hladiny řek v povodí Berounky, toky odvodňující pohraniční horské oblasti s výjimkou Krušných hor a Beskyd a přítoky Vltavy na území Prahy.

Před polednem platil první povodňový stupeň podle údajů na webu povodňové služby na Botiči ve stanici Jesenice-Kocanda, na Červeném potoce v profilu Hořovice, na Úpě v Horním Starém Městě, na říčce Stěnava v Meziměstí a na Řasnici ve Frýdlantě. Po 11. hodině dopoledne se nad hranici prvního stupně dostala i Smědá ve Višňové.

"V následujících hodinách očekáváme v důsledku ustávání srážek a ochlazování v nejvyšších polohách, kde dešťové srážky budou postupně přecházet ve sněhové, postupnou stabilizaci odtokové situace v horních částech zasažených povodí. Ve středních a dolních částech povodí v důsledku dotoku předpokládáme vzestupy vodních hladin," uvedli hydrologové.

V některých případech mohou ještě řeky dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. Meteorologové v sobotu varovali, že po vydatném nočním dešti se mohou zvednout hladiny některých řek.

V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech je do nedělního večera vyhlášená povodňová bdělost. Na jihu Moravy a na Vysočině, kde pršelo méně, zase platí výstraha na silný vítr.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy