Déšť zvedl hladiny řek. Na pěti místech Česka platí první povodňový stupeň

ČTK ČTK
2. 5. 2021 12:23
Noční intenzivní déšť spolu s táním sněhu na horách mírně zvedl hladiny českých i moravských toků. V neděli okolo 11 hodin dopoledne platil první stupeň povodňové aktivity na pěti stanicích v zemi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters, Dagmar Honsová, Meteopress

Říčanský potok v Praze-Kolovratech ráno překročil druhý stupeň. Informovala o tom povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvíc pršelo na Šumavě, v Českém lese, povodí Berounky a střední Vltavy, intenzivní déšť zasáhl i horské oblasti na severu Čech, Moravy a Slezska.

Meteorologové očekávají, že během dne bude srážek ubývat, na horách přejde déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začnou klesat. Ve středních a dolních částech ale nelze vyloučit překročení prvního povodňového stupně.

Nejvýrazněji stouply hladiny řek v povodí Berounky, toky odvodňující pohraniční horské oblasti s výjimkou Krušných hor a Beskyd a přítoky Vltavy na území Prahy.

Před polednem platil první povodňový stupeň podle údajů na webu povodňové služby na Botiči ve stanici Jesenice-Kocanda, na Červeném potoce v profilu Hořovice, na Úpě v Horním Starém Městě, na říčce Stěnava v Meziměstí a na Řasnici ve Frýdlantě. Po 11. hodině dopoledne se nad hranici prvního stupně dostala i Smědá ve Višňové.

"V následujících hodinách očekáváme v důsledku ustávání srážek a ochlazování v nejvyšších polohách, kde dešťové srážky budou postupně přecházet ve sněhové, postupnou stabilizaci odtokové situace v horních částech zasažených povodí. Ve středních a dolních částech povodí v důsledku dotoku předpokládáme vzestupy vodních hladin," uvedli hydrologové.

V některých případech mohou ještě řeky dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. Meteorologové v sobotu varovali, že po vydatném nočním dešti se mohou zvednout hladiny některých řek.

V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech je do nedělního večera vyhlášená povodňová bdělost. Na jihu Moravy a na Vysočině, kde pršelo méně, zase platí výstraha na silný vítr.

 

Právě se děje

Další zprávy