Praha - Stovky žáků základních škol v Praze 10 musí zůstat doma místo toho, aby jely na ozdravné pobyty a školu v přírodě na hotel v Janských Lázních na hřebenu Krkonoš - přímo u konečné stanice lanovky na Černé hoře. Uvedený hotel si přitom městská část právě kvůli tomu, aby se děti dostaly na zdravý vzduch, za takřka sto milionů pořídila.
Jenže letos v srpnu zjistila, že hotel může být pro děti nebezpečný. "Chceme si být jistí, že děti budou na Černé hoře ubytované v odpovídajících bezpečnostních a hygienických podmínkách. Dokud si tím jistí nebudeme, výjezdy dětí na Horský hotel pozastavíme," uvedl radní pro oblast školství Ondřej Počarovský (TOP 09). Zatím neodjely dva týdenní turnusy po stovce dětí.
To, že jsou v hotelu vážné hygienické problémy, se ukázalo loni v prosinci, kdy na ozdravném pobytu třetinu ze stovky žáků Základní školy Jakutská z Prahy 10 postihly akutní průjmy a několik jich skončilo v nemocnici. Přestože se konkrétní původ infekce nepodařilo prokázat, hygienici posléze zdokumentovali několik závažných pochybení, jako například výrazně překročené hodnoty arzenu ve vodě. Udělili proto provozovateli hotelu, firmě Gastro servis Zemánek, šedesátitisícovou pokutu. Nicméně provoz hotelu hygienici nezakázali, a až do začátku prázdnin tam tak jely další téměř dva tisíce dětí.
V průběhu prázdnin ale radnice zjistila, že jsou s hotelem další závažné problémy. Špatně prý dopadl stavebně-inženýrský posudek a je nutné udělat také revize elektroinstalací.
Ty nám korunu, my tobě hotel a zákazníky
Hotel sice je městské části, která jej v roce 2008 koupila a nechala zrekonstruovat za celkem 110 milionů korun i se sousední chatou. Jenže, jak se ukazuje, prakticky na něj nemá vliv. Navíc na něm vydělávat nechává někomu jinému.
Hotel se 110 lůžky totiž Praha 10 pronajala Robertu Zemánkovi, a to za pouhou korunu denně. Dokonce se zavázala mu pod hrozbou penále dodávat klientelu a ještě za to platit nadsazené ceny. Za každého žáka, kterého Zemánek ubytuje v hotelu, totiž městská část platí 518 korun.
Navzdory tomu, že Praha 10 vozí děti do svého, za pobyty dětí ve svém vlastním hotelu platí - tedy respektive do současného zákazu platila - zhruba o čtvrtinu více, než kdyby je ubytovala v některém ze soukromých zařízení. Pokud některé místo neobsadí, musí navíc Zemánkovi za každé volné lůžko zaplatit penále 200 korun denně.
Objekt je zanedbaný, připustil radní
Situací na Horském hotelu se zabývalo i pondělní zastupitelstvo a čtyřhodinová debata, věnovaná tomuto bodu, byla bouřlivá.
Opozice současné koalici vyčítala, že o problémech dlouho věděla a nechala situaci dojít zbytečně daleko. Ze strany koalice zase padaly hrozby trestních oznámení. Jejím představitelům se nelíbí, jak o případu na Facebooku informují někteří představitelé opozičního sdružení Vlasta. Vedení radnice podle Vlasty o problémech vědělo již dlouho a mělo zasáhnout dříve.
"V červnu tam byla na škole v přírodě moje dcera. Myslíte, že bych své vlastní děti poslal tam, kde vím, že je problém? Pokud to nesmažete na Facebooku, budu zvažovat trestní oznámení," oznámil radní Počarovský. Podle něj se o možném nebezpečí pro děti dozvěděli opravdu až v průběhu prázdnin poté, co tam udělali několik zevrubnějších kontrol. Až při nich zjistili, že je objekt ve špatném stavu. "I pouhým okem bylo viditelné, že ten objekt je zanedbaný a provozovatel se o něj dobře nestará," připustil Počarovský. Ten se prý nyní snaží spolu s řediteli najít náhradní kapacity.
Radnice sice o prosincové epidemii věděla, ale neznala prý její příčiny. Stejně tak jí údajně zůstaly nedostupné výsledky šetření hygieniků. Správní řízení totiž hygiena vedla s provozovatelem - tedy firmou Gastro servis Zemánek. Radnice je získala až na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím koncem srpna.
Hygienici ve zprávách uvádějí nejen překročení povoleného množství arzenu, ale také výskyt norovirů. I to, že Zemánek v minulosti neprováděl povinné rozbory vody a provozuje bez řádného povolení saunu.
Zemánek se odmítá o situaci bavit. "Jste hrozně hodný, že jste zavolal. Na shledanou," reagoval na otázky a okamžitě zavěsil.
Hrozí sankce
Opozice požaduje, aby se městská část pokusila smlouvu se Zemánkem vypovědět. To je ale kvůli špatně postavené smlouvě a složitým právním vztahům obtížné. Město nevlastní hotel přímo, ale prostřednictvím své dceřiné firmy Praha 10 Majetková. Pobyty v něm pak domlouvá další dceřiná společnost Praha 10 Rekreační.
"Ty sankce, které hrozí, se počítají v řádu milionů korun," varoval před kvapným vypovězením předseda představenstva firmy Praha 10 Majetková a zastupitel za ČSSD Lukáš Rázl.
Stejně tak není jasné, jestli nakonec městská část nebude muset Zemánkovi platit již zmíněné penále 200 korun za každé neobsazené lůžko denně.
Bezkonkurenční cena
Rázl přitom tvrdí, že i přes uvedené problémy pobyt v Horském hotelu prosazuje 70 procent rodičů. Dokládá to výsledky ankety, kterou městská část udělala. Jenže anketa neopomněla zdůraznit, že v případě Horského hotelu většinu nákladů na pobyt dotuje radnice.
Na výběr tak byly otázky, zda rodiče dávají přednost Horskému hotelu, kde zaplatí pouze 1000 korun a zbytek nákladů hradí radnice, či nedotovanému pobytu, za který zaplatí od tří do šesti tisíc korun za týden. "Na Horský hotel je proto hloupost nadávat. Je třeba ho dát rychle do pořádku," uvedl Rázl.
Nové staré rozvody
Problémy s hotelem řeší městská část již přes dva roky. A zajímá se o něj i policie. Občanské sdružení Zaostřeno na Desítku totiž zjistilo, že městská část zaplatila skoro šest milionů korun za nové rozvody, ale zakázka byla nejméně pětinásobně předražená. A nejen to: žádné opravy neproběhly. "Třeba rozvaděče byly natřené štětkou, aby bylo vidět, že jsou takové novější. Ale v podstatě to jsou rozvaděče staré třicet let," popsal elektrotechnik a současně opoziční zastupitel za sdružení Vlasta Karel Duchek.
Zaostřeno spolu s Nadačním fondem proti korupci podaly na nevýhodné zakázky dvě trestní oznámení. Jedno už policie bez odůvodnění odložila, další šetří dál.
Rozvody měla provést firma Revispol. Když se o případ začala zajímat policie, Revispol peníze za uvedenou zakázku vrátila. Získat od městské části vysvětlení, proč Praha 10 Majetková zaplatila peníze za faktury na práce, které nebyly provedeny, se nepodařilo. "Městská část opravu rozvodů neobjednala ani neplatila," reagoval na otázku mluvčí Prahy 10 Vít Novák.
Stejně tak nechal mluvčí Novák bez odpovědi otázky, jak bude městská část řešit, pokud Gastro servis Zemánek bude požadovat penále za neobsazená lůžka. "Městská část nemá s Gastro servis Zemánek žádnou smlouvu," opakoval na všechny otázky. Pominul tedy zcela to, že městská část je akcionářem Prahy 10 Majetkové, jejímž prostřednictvím hotel ovládá.