Praha 10 koupila hotel v horách, pronajímá ho za korunu. Za školy v přírodě v něm platí

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 11. 2015 18:42
Městská část Praha 10 myslí na své děti a na to, aby se dostaly na čerstvý vzduch. Platí jim proto školy v přírodě, a dokonce si kvůli tomu před lety pořídila prakticky na hřebenech Krkonoš vlastní hotel se 111 lůžky, za který dala přes 90 milionů korun. Jenže ač vozí děti do svého – a měla by tak výrazně ušetřit –, opak je pravdou. Za pobyty ve svém objektu dává o čtvrtinu více, než by pořídila jinde. Kvůli nevýhodné smlouvě navíc musí ve svém vlastním hotelu platit penále 200 korun za každé neobsazené lůžko. A to soukromníkovi, kterému hotel pronajímá za korunu denně.
Horský hotel v Janských Lázních, který před sedmi lety koupila Praha 10, aby měla kam posílat své žáky na školu v přírodě.
Horský hotel v Janských Lázních, který před sedmi lety koupila Praha 10, aby měla kam posílat své žáky na školu v přírodě. | Foto: Renata Chmelová

Praha - Desátá pražská část posílá děti na školy v přírodě do hotelu na hřebenu Krkonoš. Ten si před několika lety koupila a nechala opravit celkem za jednadevadesát milionů. Přesto objekt se 111 lůžky prakticky zadarmo pronajímá soukromníkovi, navíc mu školami v přírodě získává klientelu. A za pobyty dětí mu ke všemu platí mnohem víc, než je běžné.

Na jedno dítě a den totiž radnice přispívá částkou 518 korun. "Projekt škol v přírodě, kdy rodiče dětí hradí pouze zlomek nákladů a zbytek dotuje městská část Praha 10, je zcela ojedinělý. Jeho realizace je možná jenom díky tomu, že děti tráví školu v přírodě v objektu, který je v jeho vlastnictví," vychvaluje praxi radnice její mluvčí Vít Novák.

Před osmi lety si totiž městská část prostřednictvím své dceřiné společnosti Praha 10 - Rekreace pořídila Horský hotel v Janských Lázních v Krkonoších. Za objekt, který je v nadmořské výšce přes 1200 metrů, dala včetně rekonstrukce 91 milionů korun, dalších skoro dvacet milionů ji pak stála později dokoupená sousední chata Sport.

Jinde i učitelé zdarma

Přestože má ale Praha 10 vlastní hotel, který nákladně zrekonstruovala, za pobyty vlastních dětí v něm platí zhruba o čtvrtinu více, než by zaplatila v nějakém soukromém zařízení.

Provozovatelé penzionů a ubytoven na horách totiž za ubytování s plnou penzí požadují většinou sumu okolo 400 korun na den. Příklad? Chata Poutník v Krkonoších podle nabídky na internetu nabízí zimní školy v přírodě za 350 korun na dítě a noc, penzion Mileta v Peci pod Sněžkou za 400 korun na noc a Lyžařská bouda také v Peci pak za 490 korun.

A to, že běžné ceny jsou výrazně nižší, potvrzuje i zkušenost učitelky Petry Rejchrtové ze Základní školy Horáčkova na Praze 4. Například žáci druhého stupně platili za šestidenní pobyt v Jizerských horách 2620 korun na jednoho, tedy 435 korun na noc s plnou penzí.

Jenže rozdíl je ve skutečnosti ještě vyšší. Zatímco v případě Prahy 10 si navíc musí platit pobyt i učitelé, běžné je, že pedagogický doprovod je v ceně. Ubytovatelé zpravidla na každých deset až patnáct dětí poskytnou zdarma pobyt jednomu učiteli. "Jelo 46 dětí a k tomu byli navíc i čtyři asistenti a tři pedagogové jako doprovod zdarma," potvrzuje zkušenost své školy Rejchrtová. V uvedené ceně je navíc i doprava. Naopak i tu si Praha 10 musí platit samostatně a cenu za jednoho žáka to v porovnání s Prahou 4 zvedá o zhruba 70 korun za den.

Za korunu denně

Praha 10 hotel pronajala soukromé firmě Gastro servis Zemánek. Je to přitom absurdní situace: Zatímco Praha 10 zajišťuje majiteli firmy Robertu Zemánkovi klientelu a platí mu tak za děti a učitele, které mu posílá, zhruba 50 tisíc korun denně, hotel mu pronajímá prakticky zadarmo – za pouhou korunu denně.

To ale není vše. Praha 10 se navíc zavázala k další neobvyklé věci. Pokud neobsadí celou kapacitu svého vlastního hotelu, tedy 111 lůžek, tak Zemánkově firmě za každé neobsazené lůžko musí zaplatit penále 200 korun za noc.

"Pro Prahu 10 je to jednoznačně nevýhodné. Jedna smlouva říká, že to bude spravovat a provozovat za korunu denně, a druhá říká, že mu městská část bude dodávat klienty – a když ne, tak bude ještě platit penále," říká zastupitel za TOP 09 Radek Lojda.

Okolnosti uzavření smlouvy jsou přitom také neobvyklé. Na provozování hotelu městská část vypsala soutěž, dokonce dvakrát. První v říjnu 2008 byla na roční provozování hotelu. Jako jediný účastník se přihlásila právě firma Gastro servis Zemánek, která vznikla až pět týdnů po vypsání soutěže.

O rok později vypsala městská část novou soutěž, ale již na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní dobou. V té měla novou podmínku – mohl se jí zúčastnit jen ten, kdo už má zkušenosti s provozováním zařízení pro rekreaci dětí. A to díky předchozí zakázce Zemánkova firma splnila a zakázku - opět jako jediný zájemce - získala. I když byla ve smlouvě tříměsíční výpovědní doba, nyní je nevypověditelná. Praha 10 Rekreace totiž měsíc po volbách a týden před jednáním nového zastupitelstva smlouvu změnila a dodatkem její platnost posunula do konce roku 2019.  

Pobyt v Krkonoších dětem prospívá

Proč městská část takto uzavřela smlouvy a proč jsou pobyty dětí o tolik dražší, než je běžné, není možné zjistit. "Je velice zvláštní, že se ptáte podobně jako opozice. Tak vám také odpovíme jako opozici – do třiceti dnů," uvedl koncem září, kdy se deník Aktuálně.cz začal o vztahy městské části a firmy Gastro servis Zemánek zajímat, mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Na hospodaření s majetkem městské části a pronájem hotelu totiž na zářijovém zasedání zastupitelstva upozornila zastupitelka Strany zelených Jana Komrsková. A členy rady s otázkami na Horský hotel na Černé hoře interpelovala.

Praha 10 deníku Aktuálně.cz odpověděla až po čtyřech urgencích a téměř dvou měsících. Místo odpovědí na konkrétní otázky ale od mluvčího Víta Nováka přišly pouze obecné a v textu několikrát opakované fráze jako "Krkonoše jsou pro školy v přírodě více než vhodnou lokalitou a dětem zde pobyt velmi prospívá." Mluvčí poukazuje na "ojedinělou" podporu, kdy městská část pobyty výrazně dotuje a rodiče hradí zlomek nákladů. Nicméně prý probíhá "interní valuace", která má zjistit přínosy pro městskou část.

A k uvedeným smlouvám se nechce vyjádřit ani Robert Zemánek. Ten ani nenechal reportéra Aktuálně.cz dopovědět otázky. "Nebudu se vyjadřovat. Toto je politicky objednaný článek. Nechci vás nechat položit otázku," řekl a zavěsil telefon. Redakce mu otázky poslala písemně, ale neodpověděl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy