Pozor na klíšťata, riziko napadení je teď nejvyšší

ČTK ČTK
12. 5. 2015 12:54
Do čtvrtka je na desátém stupni, o víkendu pak bude na osmičce.
Klíště (ilustrační foto).
Klíště (ilustrační foto). | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Riziko napadení klíštětem je do čtvrtka na nejvyšším desátém stupni, o víkendu bude podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu na osmičce.

Při pobytu v přírodě je nutno použít repelent. Lidé by neměli vstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, měli by chodit jen po cestách.

Tam, kde dříve nebývala

Už během vycházky, pak večer a znovu ráno by si měli prohlédnout celé tělo a případné klíště odstranit.

Při vyšším stupni rizika také roste pravděpodobnost nakažení lymskou boreliózou či klíšťovým zánětem mozku.

Klíště je sice velmi nepříjemný parazit, ale zároveň je inspirací pro medicínu a farmakologii. Jeho studiem se zabývají badatelé z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity.
3:26
Klíště je sice velmi nepříjemný parazit, ale zároveň je inspirací pro medicínu a farmakologii. Jeho studiem se zabývají badatelé z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity. | Video: Akademie věd ČR

Člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu Rastislav Maďar řekl, že klíšťata se objevují i na místech, kde dříve nebývala.

Tedy nejen ve volné přírodě, ale i v městských parcích, zahrádkách či sportovních hřištích.

Nemusí se s ním točit

Pro vynětí přisátého klíštěte existuje jednoduchý postup. Klíště se uchopí speciálními klíšťkami či pinzetou, opatrně sevře a vytáhne. Není potřeba s ním točit.

Pokud se nepodaří klíště vytáhnout, je nutno s ním viklat. Nikdy se ale nemá odstraňovat tak, že by se zalilo olejem, klíště se totiž začne dusit a vypustí do rány další dávku infekce.

Pokud se při vytahování klíště přetrhne, není to podle Maďara problém, tělo si se zbytkem parazita poradí. Na závěr je nutno ránu vydezinfikovat. Klíště by se pak mělo bezpečně zničit, nejlépe spálit či spláchnout do záchodu.

Proti borelióze antibiotika

Po vynětí klíštěte je také dobré zapsat si místo přisátí. Pak až tři týdny sledovat, zda se v místě kousnutí neobjeví kruhové zarudnutí uvnitř pobledlé, což je jasná známka nakažení lymskou boreliózou. Na ni dobře zabírají antibiotika.

Proti klíšťovému zánětu mozku se dá očkovat, a to i v letních měsících, kdy už jsou klíšťata aktivní.

 

Právě se děje

Další zprávy