Pozemky pro superdálnici skupují v tichosti spekulanti

Sabina Slonková
21. 10. 2010 6:15
Stovky hektarů půdy v okolí pražského okruhu skoupili spekulanti, stát přišel zkrátka

Praha - Nejsledovanější stavba poslední doby - dálniční okruh kolem hlavního města - se státu ještě prodraží.

Spekulanti už totiž podle zjištění Aktuálně.cz v tichosti skoupili stovky hektarů půdy v okolí připravované severozápadní části okruhu. Obce a stát tomu jen přihlížely.

Ze záznamů na katastru nemovitostí vyplývá, že nejvíc parcel je dnes psáno na rodinu veřejnosti neznámého středočeského podnikatele Jana Čonky.

Spolu se smlouvami budoucími si může připsat kolem 200 hektarů půdy v okolí Prahy, do jejich nákupu investoval podle svých slov "určitě přes 50 milionů" korun. Místní jsou ale přesvědčeni, že je jen bílým koněm.

Stát: Nemůžeme prostě nic

Obce i zástupci státu přitom tvrdí, že spekulativním nákupům lukrativních pozemků, na nichž jejich majitelé v budoucnu vydělají stovky milionů korun, nemohli nijak zabránit.

Obce proto, že jejich rozpočty na nákup pozemků nestačí. "Nemáme na to," říká například starosta Tuchoměřic Jaroslav Radostný.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková zase uvedla, že do schválení územního rozhodnutí nemohou nic nakupovat: "Do doby, než padne rozhodnutí, nemůžeme v podstatě nic."

Kudy přesně severozápadní okruh Prahy povede, přitom dosud není definitivně jasné. Ve hře jsou stále dvě varianty. Jedna vede přes Suchdol, druhá je o pár kilometrů dál na Sever.

Šestačtyřicetiletý podnikatel Čonka ale nakupoval pozemky tak, aby nepřišel zkrátka ani v jednom případě. Jen namátkou: má pozemky v Husinci, Lichocevsi, Svrkyni, Noutonicích, Tuchoměřicích, Úněticích i pražské čtvrti Suchdol.

Že jsem prostředník? Nesmysl

Čonka sám přiznává, že hlavní roli v investicích hrál právě obchvat.

"V téhle oblasti jsem nakupoval záměrně, věděl jsem už před osmi deseti lety, že tudy obchvat povede. Kolik jsem do toho investoval? 50 milionů? Ty bláho, to víc, ale přesně vám to teď neřeknu," říká Jan Čonka.

Vila v areálu podnikatele Čonky v Noutonicích.
Vila v areálu podnikatele Čonky v Noutonicích. | Foto: Jan Langer

Starousedlíci ze středočeských obcí, kde Čonkova rodina a jeho firmy pozemky skoupily, jsou přitom přesvědčeni, že jde jen o nastrčené postavy, které kryjí skutečné vlastníky pozemků.

"Tohle je příliš vysoká hra pro člověka jeho formátu," shrnuje podezření jeden z místních podnikatelů.

Čonka, který v minulosti zprostředkovával nákupy pozemků i pro později zkrachovalý H-System, to ale striktně odmítá.

"Že bych kupoval pro jiné? Nesmysl. Je to jenom moje a nikoho jiného. Jsou to jednoduché obchody, když víte, jak nato. Koupíte metr čtvereční za padesát korun a po čase ho prodáte za 3,5 tisíce. Jen musíte taky občas riskovat," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

O transakcích s pozemky mluví nejprve otevřeně, pak ale několikrát zdůrazní, že o žádný zájem veřejnosti nestojí. "Doufám, že nebudete nic psát," dodal.

To jsou jeho pozemky.
To jsou jeho pozemky. | Foto: Jan Langer

200 tisíc za změnu plánu

Jan Čonka podle svědectví místních lidí vždy objíždí majitele pozemků sám. Má pověst člověka, který nezůstal nikomu dlužný a nejraději má obchody v hotovosti.

A když se někdy nehraje podle jeho not, má v záloze připravené peníze. Jako v případě Tuchoměřic, první obce za Prahou, v blízkosti ruzyňského letiště a rozestavěného Outletu.

I tady Čonkova rodina vlastní pozemky, zatím ovšem vedené jako půda.To by chtěl Čonka změnit tak, aby se na pozemcích dalo stavět.

Tuchoměřičtí se ale proti tomu tvrdě postavili. Když nepomohlo vyjednávání, pokusil se Čonka zavázat si zástupce obce finanční injekcí.

"Chtěl nám dát dar pod podmínkou, že se vyslovíme pro změnu územního plánu tak, aby na těch pozemcích mohl stavět.  Neuspěl, dar jsme nepřijali a územní plán nezměnili. Nebylo to v zájmu obce," konstatoval starosta Tuchoměřic Jaroslav Radostný. 

 

Právě se děje

Další zprávy