Praha - Český telekomunikační úřad dodrží stanovený plán a aukci kmitočtů, která má Česku přinést i nového mobilního operátora, neodloží.
"Aukce v pondělí odstartuje naostro. Nic tomu nebrání," potvrdil online deníku Aktuálně.cz mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.
Účastníci aukce byli v předchozích dnech proškoleni a od pondělí 11. listopadu budou moci začít přihazovat v aukci frekvencí pro nejmodernější telekomunikační sítě LTE. Výsledek by měl být znám na začátku roku 2014.
Podle podmínek aukce, které nastavil Český telekomunikační úřad pod novým vedením, proběhnou dvě paralelní bitvy.
V té první se o nové frekvence pro rozvoj nejmodernějších sítí utká stávající trojice velkých operátorů - T-Mobile, Telefónica a Vodafone.
Ve druhé části aukce mají vyhrazený prostor zájemci o vybudování nového, čtvrtého "fyzického" operátora pro český trh. O tuto pozici se utkají Sazka Telecommunications ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a společnost Revolution Mobile, bývalý PPF Mobile Services.
Právě na vyhrazení pásma pro zájemce o nového operátora si především stávající operátoři, když podávají žaloby k českým soudům, stěžují u Evropské komise nebo u antimonopolního úřadu.
Jediný konkrétní výsledek je zatím takový, že pražský městský soud zamítl žalobu Telefóniky. Uvedl, že jejími stížnostmi se bude moci zabývat až v momentě, kdy aukce skončí.
Telefónica v nové pozici
Pozornost poutá zejména pozice skupiny PPF. Na začátku tohoto týdne dokončila dohodu se španělskou Telefónikou o odkupu její české části. Tuzemská Telefónica se tak v aukci již bude řídit instrukcemi ze skupiny Petra Kellnera.
O frekvence o nového operátora přitom soutěží společnost Revolution Mobile, kterou PPF prodala Tomáši Boudníkovi, bývalému řediteli PPF Mobile Services. K prodeji došlo poté, co se skupina PPF rozhodla neúčastnit se aukce frekvencí pro nového operátora. Vadila jí především podmínka, která zakazuje spojení dvou účastníků aukce v příštích patnácti letech.
První pokus o aukci zrušil Český telekomunikační úřad letos v březnu ještě pod vedením bývalého předsedy Pavla Dvořáka. V této první aukci přitom nebylo vyhrazené pásmo pro "nováčka" a s trojicí stávajících operátorů se o frekvence přímo přetahovala právě PPF.
Náhlé zrušení aukce v jejím průběhu tehdy Dvořák vysvětloval tím, že dosažená cena 20 miliard korun je příliš vysoká a negativně by ovlivnila budoucí koncové ceny volání.
Současná aukce kmitočtů startuje na souhrnné ceně necelých devíti miliard. Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s výnosem 10 miliard korun. A kdyby cena i tentokrát přesáhla 20 miliard, tak aukce nebude předčasně zrušena.
"Nedovedu si představit, že by dosažení nějaké ceny byl důvod k zastavení," řekl na začátku října současný šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.