Poslanecký plat za mříže, korupce, tajné nahrávky. Podívejte se, koho sněmovna vydávala před Babišem

Kristýna Šopfová
6. 9. 2017 21:18
Za posledních sedm let vydala sněmovna k trestnímu stíhání 14 poslanců, v dalších dvou případech žádosti nevyhověla. Nejčastějším prohřeškem poslanců jsou manipulace s veřejnými zakázkami a korupce. Naposledy poslanci zbavili imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Ti označili policejní kroky za předvolební kampaň.

Praha - Policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo zaměstnala ve středu poslance na celý den. Šéf a první místopředseda ANO ale nejsou zdaleka jediní zákonodárci, kteří se dostali do křížku se zákonem a o jejichž osudu sněmovna rozhodovala. Za poslední dvě funkční období zbavila imunity celkem 14 poslanců, ve dvou případech policejní žádost zamítla.

Do pádu Nečasovy vlády v roce 2013 rezonovala sněmovnou především kauza šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, který si měl kupovat loajalitu spolustraníků. Významnou roli sehrála i korupční kauza Davida Ratha. Po předčasných volbách na sebe strhl pozornost Bohuslav Svoboda (ODS) s kauzou Opencard. Ke konci funkčního období jedná sněmovna o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) za dotační podvody.

Poslanecká kancelář Bronislava Schwarze.
Poslanecká kancelář Bronislava Schwarze. | Foto: Radek Nohl

Bronislav Schwarz (zvolen za ANO)

Bronislav Schwarz (Severočeši.cz), který před získáním poslaneckého mandátu působil jako ředitel strážníků v Mostě, byl vyšetřován už od roku 2010 kvůli podezření ze zneužití pravomoci a porušování osobní a domovní svobody. Při zásahu, při němž jako policista nalezl varnu drog, měl spolu s kolegy neoprávněně prohledat byt a přítomné spoutat. Po získání mandátu jej poslanci neprodleně vydali ke stíhání. Soud Schwarze před dvěma lety osvobodil a poslanec žádal za pětileté stíhání odškodnění ve výši 6 milionů korun. Část peněz mu letos ministerstvo spravedlnosti přiznalo.

 

Právě se děje

Další zprávy