Policejní žádost je neodůvodněná, tvrdí ANO. Většina stran ale vydání Babiše s Faltýnkem podpoří

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 9. 2017 14:09
Po úterním dopoledním jednání poslaneckých klubů je zřejmé, že většina sněmovny bude hlasovat pro to, aby předseda ANO Andrej Babiš a první místopředseda Jaroslav Faltýnek byli zbaveni imunity. Pro vydání nejspíš zvedne ruku i naprostá většina klubu ANO. Definitivní stanovisko ANO sdělí až po středeční debatě o vydání.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Den před hlasováním o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka je zřejmé, že oba politici o imunitu přijdou.

Většina poslaneckých klubů se na svém úterním jednání dohodla, že pro jejich vydání zvednou ruku. Otázkou tak zůstává jen to, kolik zástupců z hnutí ANO nakonec vydání svých "nadřízených" podpoří. Zástupci ANO po jednání svého klubu žádost označili za neopodstatněnou, poslanci ale nedostali žádný pokyn, jak hlasovat.

Poslanci ANO v úterý po jednání poslaneckého klubu označili policejní žádost za nekvalitní a neodůvodněnou, jejím cílem je podle nich ovlivnit říjnové volby do sněmovny.

Faltýnek řekl, že při středečním jednání sněmovny se on i Babiš budou snažit sdělit své argumenty, které podle nich policie v žádosti o vydání zamlčela. Očekává dlouhou diskusi, poslanci ANO se o svém postoji rozhodnou až po ní.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by on i Babiš měli mít stejné rovné podmínky, než běžní občané, kteří se nemůžou spoléhat na imunitu, Faltýnek zareagoval takto: "Poslanci nejsou určitě žádní nadlidi, jsou rovni normálním občanům. Ale tento princip platí v případě, kdy to není politická kauza a politická objednávka se zásadním cílem ovlivnit výsledek voleb." 

Poslanec Matěj Fichtner, který ANO zastupuje v mandátovém a imunitním výboru, uvedl, že měl možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu. "Na klubu proběhla intenzivní diskuse s tím, že jsem poslance seznámil, že jsem navštívil v sídle pražské policie vyšetřujícího policistu a nahlédl jsem do spisu. A můžu konstatovat, že žádost, kterou policie odeslala do sněmovny, nemá oporu v trestním spisu," tvrdí Fichtner. 

Padni komu padni, tvrdí Zaorálek

Opačný názor mají politici z jiných stran, ať už z vládní sociální demokracie a lidovců, nebo opozičních stran. "Imunita je přežitek. Politici by neměli být chápáni jako nějaká zvláštní třída, měli by se podvolit, aby mohlo proběhnout normální vyšetřování. V této zemi by mělo platit padni komu padni. A s politikem ať se zachází stejně jako s ostatními," sdělil volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Je nepředstavitelné, že o tom vůbec musíme hlasovat. V jakékoli jiné západoevropské demokracii by tito dva pánové dávno složili své mandáty a opustili politiku," sdělil stanovisko TOP 09 předseda klubu Michal Kučera. "My jsme se této záležitosti věnovali, budeme jako klub postupovat v souladu s návrhem mandátového a imunitního výboru, který doporučil vydání," přidal se předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. 

Pro vydání budou také občanští demokraté. "Naši poslanci budou hlasovat pro vydání. Není důvod použít poslaneckou imunitu," prohlásil předseda klubu Zbyněk Stanjura.

Někteří poslanci z hnutí ANO byli pro vydání

Jiná je situace v klubu hnutí ANO, jehož poslanci budou v naprosté většina hlasovat proti vydání, byť předseda klubu a zároveň "vydávaný" poslanec Faltýnek tvrdí, že jeho kolegové budou hlasovat podle svého svědomí. 

Existují ovšem i výjimky. Když minulý týden redakce Aktuálně.cz zjišťovala postup poslanců při vydávání Babiše a Faltýnka, někteří poslanci dávali najevo odlišný názor. Jak se ale nakonec rozhodnou, není jasné, protože po jednání klubu na dotazy Aktuálně.cz zatím většinou nereagovali.

"Celé volební období jsem konzistentně proti imunitě. Měla by být jen na politické projevy v Poslanecké sněmovně. Proto budu hlasovat pro vydání. Poprvé ale mám velké pochybnosti," uvedl před několika dny pardubický poslanec za ANO Martin Kolovratník. Po jednání klubu byl už mnohem stručnější a zdrženlivější. "Omlouvám se, teď bych nechtěl celou věc komentovat," napsal do SMS zprávy.

Jednoznačně reagovala minulý týden jeho kolegyně Martina Berdychová. "Budu hlasovat pro vydání," sdělila. Se stejným stanoviskem se přidal i ústecký poslanec Bronislav Schwarz.

"U Jaroslava Faltýnka jsem pro, u Andreje Babiše se rozhodnu po jeho vysvětlení na klubu v úterý," tvrdil původně poslanec Pavel Čihák. "Pan Faltýnek veřejně tvrdí, že s tím nemá nic společného, tak by neměl mít problém se obhájit. Pan Babiš nám vzkázal, že se vyjádří až v úterý, tak uvidím. Jinak budu pro vydání," uvedl.

Stanovisko jihočeské poslankyně Radky Maxové bylo váhavé: "Rozhodnu se po jednání výboru a poslaneckého klubu, vyslechnutí argumentů pro a proti vydání. Zatím jsme ve sněmovně hlasovali vždy pro vydání poslanců, pokud to nesouviselo s výkonem funkce poslance," řekla.

Po jednání klubu ANO zareagoval na dotazy zatím jen poslanec Jiří Zlatuška, který se ovšem schůzky neúčastnil. Je totiž na pracovní cestě v zahraničí, a to na Ekonomickém fóru v polské Krynici. Potvrdil ale, že je pro vydání dvojice Babiš-Faltýnek. 

K nerozhodnutým patřil například poslanec Milan Brázdil. "Poslanci by měli být vydaní, pokud problém nesouvisí s projevy ve sněmovně," řekl, ale zároveň označil načasování vydání za neseriózní. "Zatím proto nevím, jak budu hlasovat. Na jednání klubu se rozhodnu," podotkl.

Aktuální stanoviska jednotlivých poslanců ANO redakce zjišťuje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy