U Neapole bylo nejsilnější zemětřesení za posledních 40 let, mělo 4,4 stupně

ČTK ČTK
21. 5. 2024 5:46
U Neapole bylo nejsilnější zemětřesení za posledních 40 let, mělo 4,4 stupně

Okolím jihoitalského města Neapol v pondělí večer otřáslo zemětřesení, podle agentury AFP nejsilnější za posledních 40 let. Nejmohutnější z otřesů kolem 20:10 měl sílu 4,4 stupně, uvedl Národní ústav geofyziky a vulkanologie.

Epicentrem byla Flegrejská pole, otřesy byly zřetelně cítit nejen v jejich okolí, ale také v Neapoli a tamním přístavu. Dosud nebyly zjištěny žádné oběti ani větší škody. Podle hasičů obyvatelé oblasti hlásili praskliny v domech a padající části fasád. Na místě jsou záchranné složky, které situaci prověřují.

Zhruba 20 otřesů část lidí vyděsilo, vybíhali na ulici. Někteří se odmítali vrátit do svých domovů a byli připraveni strávit noc v autech. Úřady zřídily krizová střediska, v obci Pozzuoli zůstanou dnes zavřené školy. V obchodech popadalo zboží z regálů, lahve a krabičky se válely po zemi, je vidět na videu zpravodajského serveru La Repubblica.

Sopka Flegrejská pole (Campi Flegrei) u Neapole vybuchla naposledy v roce 1538. Její kráter o průměru 13 kilometrů je velkou atrakcí pro turisty, stejně jako nedaleký Vesuv, jehož erupce před dvěma tisíciletími zničila antické město Pompeje a zabila tisíce lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy