Vydávat receptové léky přes internet je rizikové, varují před návrhem expartnera Krnáčové lékárníci

Veronika Rodriguez ČTK Veronika Rodriguez, ČTK
7. 11. 2015 16:45
Česká lékárnická komora se postavila proti plánu vydávat léky na recept přes internetové lékárny. Přišel s ním někdejší obchodní partner pražské primátorky Adriany Krnáčové ze společnosti BlueOceanSolutions a současně majitel jedné z internetových lékáren Vladimír Finsterle. Podle lékárníků ale chybí při výdeji pilulek přes internet přímý kontakt pacienta s lékárníkem. Není také jasné, jak by pacienti lékárně svůj recept předkádali. Nelze navíc vyloučit rizika, která hrozí kvůli nesprávnému skladování léčiv nebo kvůli nevhodné kombinaci pilulek s jinými přípravky či jídlem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha / Benešov - Pilulky na recept už lidé dostanou bez toho, aby vytáhli paty z domu. Farmaceuti připravili převratný návrh zákona, podle kterého by mohly léky na předpis vydávat i internetové apatyky. Pacientovi by léky poslaly poštou. Služba by pomohla například nepohyblivým lidem.

Jenomže lékárníkům se nápad nelíbí. Prodej léků přes internet je podle nich nebezpečný. Chybí při něm přímý kontakt pacienta s lékárníkem. Není také jasné, jak by pacienti lékárně svůj recept předkádali.

Nelze navíc vyloučit rizika, která hrozí kvůli nesprávnému skladování léčiv nebo kvůli nevhodné kombinaci pilulek s jinými přípravky či jídlem - v kamenné lékárně na ně pacienta upozorní lékárník. Komora lékárníků proto návrh na svém sobotním sněmu v Benešově odmítla.    

"Situaci u imobilních pacientů v domácí péči lze vyřešit individuálně," řekl k tomu nově zvolený viceprezident komory a její mluvčí Aleš Krebs.

Recept by lidé posílali poštou

S nápadem dodávat lidem léky přes internet přišel někdejší obchodní partner pražské primátorky Adriany Krnáčové ze společnosti BlueOceanSolutions a současně majitel jedné z internetových lékáren Vladimír Finsterle.

"Viděl jsem ve Švýcarsku, jak to hladce běží – léky přijdou zatavené v průhledné fólii, aby předtím, než se balíček zabalí, mohl lékárník znovu zkontrolovat, zda nedošlo k záměně," řekl Finsterle deníku MF Dnes, který o návrhu informoval jako první.

Pacienti by podle něj svůj recept poslali internetové lékárně poštou, ta by jim obratem dodala medikamenty. U lékáren, které používají e-recept, by dokonce stačilo jen zadat na interntu speciální kód. Podle Finsterleho to tak funguje v polovině zemí evropské osmadvacítky.

Postiženým lidem se návrh líbí. "Rádi to podpoříme. Ne každý má šanci se dostat do lékárny, když potřebuje," řekl třeba předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Léky přes internet chtěla vydávat i Česká pošta

Nápad vydávat léky přes internet se v Česku neobjevil poprvé. Loni v létě chtěla podobnou službu zavést také Česká pošta. Chtěla spolupracovat s holdingem Euroclinicum. Tato firma měla poště léky prodávat, pošta pak měla profitovat z jejich distribuce.

Projekt byl cílený hlavně na vesnice pod tisíc obyvatel, kde často kamenná lékárna chybí, nebo má jen velmi omezený provoz.

I tehdy se ale lékárnická komora proti plánu postavila. Projekt nakonec stopnul  Státní ústav pro kontrolu léčiv, protože výdej tohto typu odporuje současnéu znění zákona o léčivech.

Vladimír Finsterle chce nyní právě změnu tohoto zákona prosadit. "Technicky jde o drobnost. Do roka by mohl výdej přes internet fungovat," říká Finsterle.

 

Právě se děje

Další zprávy