Pacienti poplatky neplatí, v ordinacích jich přesto ubylo. Chodí ale s banalitami, tvrdí lékaři

Radek Nohl Radek Nohl
2. 11. 2015 5:30
Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP přišla s poměrně překvapujícími údaji. Spočítala, že letos počet návštěv pacientů v ordinacích zubařů, gynekologů nebo v nemocnicích klesl. Stalo se tak poté, co byl zrušen třicetikorunový a stokorunový poplatek za ošetření. Podle ministerstva zdravotnictví se ukazuje, že lidé chodí ke svému doktorovi tehdy, když ho skutečně potřebují. Lékaři ale tvrdí, že řada návštěv je zbytečných.
Podle dat VZP klesl i počet pacientů u českých gynekologů.
Podle dat VZP klesl i počet pacientů u českých gynekologů. | Foto: Thinkstock

Praha - Když se před sedmi roky zavádělo povinné placení u lékaře, argumentovali politici i tím, že pacienti zneužívají zdravotní péči, za kterou platit nemusí. Zrušení třiceti i stokorunového poplatku ale ukazuje, že lidé až na výjimky k doktorovi více nechodí.

Z údajů největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP vyplývá, že zatímco se v prvním pololetí letošního roku léčilo v nemocnici přes 513 tisíc pacientů, za stejné období roku 2013 to bylo o deset tisíc více.  

Kolik pacientů VZP přišlo k lékaři?

Zdravotnictví, lékař, ilustrační foto

Počet pacientů v nemocnicích:

 • 1. pololetí roku 2013: 523 475
 • 1. pololetí roku 2014: 516 084
 • 1. pololetí roku 2015: 513 210

Počet návštěv u praktického lékaře:

 • 1. pololetí roku 2013: 4 531 860
 • 1. pololetí roku 2014: 4 736 553
 • 1. pololetí roku 2015: 4 942 683

Počet návštěv u gynekologa

 • 1. pololetí roku 2013: 2 428 969
 • 1. pololetí roku 2014: 2 518 266
 • 1. pololetí roku 2015: 2 264 827

Počet návštěv ve specializovaných ambulancích

 • 1. pololetí roku 2013: 11 809 397
 • 1. pololetí roku 2014: 12 523 383
 • 1. pololetí roku 2015: 11 796 089

Podobně ubylo návštěv u zubaře, gynekologa nebo na specializovaných ambulancích. Naopak lehce vzrostl počet pacientů, kteří byli u svého praktického lékaře. Množství vydaných léků se téměř nezměnilo.

Nová data si nechala vypracovat Všeobecná zdravotní pojišťovna, jejímiž klienty je zhruba šedesát procent tuzemských pacientů. V materiálu, který má Aktuálně.cz k dispozici, srovnala, kolik pacientů přišlo k lékaři nebo bylo v nemocnici během prvního pololetí posledních tří roků. Srovnání tedy platí pro období, kdy se poplatky platily i byly zrušeny. Sto korun za pobyt v nemocnici nemusí pacienti hradit od začátku roku 2014, třicetikorunový poplatek skončil letos.

Lékaři: Lidé chodí často zbytečně

Petr Zimmermann pracuje jako lékař na interně. Vedle toho sedí za ODS ve správní radě VZP a je i spolumajitelem soukromé zdravotní sítě Primaved. Zrušení poplatků Zimmermann označuje za chybu. Když se platilo 30 korun u lékaře, tak se pacienti podle něj více ptali na své zdraví, nebo proč mají chodit na další kontroly. Placení prý přibrzdilo i plýtvání peněz v českém zdravotnictví.

Nyní se ale podle Zimmermanna vše vrátilo zpět. "Ze své zkušenosti ze služeb na interně vidím, že záchranky vozí dnes často úplné banality," uvádí. To, že se počet pacientů v ordinacích obvodních doktorů zvyšuje, potvrzuje i brněnský lékař Tomáš Klobas. Lidé k němu podle jeho slov chodí i kvůli věcem, které by v případě, že by museli zaplatit 30 korun, vůbec neřešili.  

Praktičtí lékaři zrušením třicetikorunového poplatku přišli zhruba o patnáct procent příjmů. Ty jim nyní kompenzují pojišťovny. Peníze od nich dostávají také nemocnice nebo lékárny. VZP počítá, že zaplatí za celý rok 2015 přes dvě miliardy. Všechny pojišťovny tak celkově vyplatí kompenzaci přes čtyři miliardy.

Za první pololetí roku 2015 bylo u svého praktického lékaře 2,3 milionu pacientů VZP. Což je zhruba o 130 tisíc více než v předešlých dvou letech. Ministerstvo zdravotnictví to ale vysvětluje jarní vlnou chřipek a viróz. "Ukazuje se, že lidé chodí k lékaři tehdy, když ho potřebují, a to je správné," podotýká náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).

Méně nebo téměř stejně pacientů přišlo ke gynekologovi či zubaři. "Regulační poplatky nic neregulovaly a byly zbytečnou překážkou přístupu ke zdravotní péči části pacientů, především sociálně slabších," tvrdí členka správní rady VZP a poslankyně KSČM Soňa Marková.

Podle náměstka Philippa navíc nyní lidé péči o své zdraví nepodceňují. "Zrušení poplatku byl tedy správný krok jednak z hlediska sociálního a jednak také proto, že pacient, který jde k lékaři včas a nepřechází nemoc do komplikací, šetří systému peníze," dodává.

Do zdravotnictví natekly miliardy

Nejnovější údaje VZP však ukázaly také to, že opět vzrostl počet pacientů v tuzemských lázních. Pojišťovna za první pololetí letošního roku zaznamenala zhruba třetinový nárůst oproti předešlým dvěma rokům.

"Je způsoben zejména změnou právních norem, které vstoupily v platnost a mimo jiné prodloužily délku komplexních pobytů u některých indikací o jeden týden," uvedl v dokumentu náměstek ředitele VZP Petr Honěk. Rok od roku přibývá i počet lidí v léčebnách a hospicích. Což může být dáno tím, že česká populace stárne.

Zavedení poplatků po roce 2008 přineslo do českého zdravotnictví okolo 4,5 miliardy korun ročně. Nejvíce pacientů tehdy ubylo na pohotovostech. To je dnes také jediné místo, kde pacienti ještě platí poplatek ve výši 90 korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy