Pacienti poplatky neplatí, v ordinacích jich přesto ubylo. Chodí ale s banalitami, tvrdí lékaři

Radek Nohl Radek Nohl
2. 11. 2015 5:30
Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP přišla s poměrně překvapujícími údaji. Spočítala, že letos počet návštěv pacientů v ordinacích zubařů, gynekologů nebo v nemocnicích klesl. Stalo se tak poté, co byl zrušen třicetikorunový a stokorunový poplatek za ošetření. Podle ministerstva zdravotnictví se ukazuje, že lidé chodí ke svému doktorovi tehdy, když ho skutečně potřebují. Lékaři ale tvrdí, že řada návštěv je zbytečných.
Podle dat VZP klesl i počet pacientů u českých gynekologů.
Podle dat VZP klesl i počet pacientů u českých gynekologů. | Foto: Thinkstock

Praha - Když se před sedmi roky zavádělo povinné placení u lékaře, argumentovali politici i tím, že pacienti zneužívají zdravotní péči, za kterou platit nemusí. Zrušení třiceti i stokorunového poplatku ale ukazuje, že lidé až na výjimky k doktorovi více nechodí.

Z údajů největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP vyplývá, že zatímco se v prvním pololetí letošního roku léčilo v nemocnici přes 513 tisíc pacientů, za stejné období roku 2013 to bylo o deset tisíc více.  

Kolik pacientů VZP přišlo k lékaři?

Zdravotnictví, lékař, ilustrační foto

Počet pacientů v nemocnicích:

 • 1. pololetí roku 2013: 523 475
 • 1. pololetí roku 2014: 516 084
 • 1. pololetí roku 2015: 513 210

Počet návštěv u praktického lékaře:

 • 1. pololetí roku 2013: 4 531 860
 • 1. pololetí roku 2014: 4 736 553
 • 1. pololetí roku 2015: 4 942 683

Počet návštěv u gynekologa

 • 1. pololetí roku 2013: 2 428 969
 • 1. pololetí roku 2014: 2 518 266
 • 1. pololetí roku 2015: 2 264 827

Počet návštěv ve specializovaných ambulancích

 • 1. pololetí roku 2013: 11 809 397
 • 1. pololetí roku 2014: 12 523 383
 • 1. pololetí roku 2015: 11 796 089

Podobně ubylo návštěv u zubaře, gynekologa nebo na specializovaných ambulancích. Naopak lehce vzrostl počet pacientů, kteří byli u svého praktického lékaře. Množství vydaných léků se téměř nezměnilo.

Nová data si nechala vypracovat Všeobecná zdravotní pojišťovna, jejímiž klienty je zhruba šedesát procent tuzemských pacientů. V materiálu, který má Aktuálně.cz k dispozici, srovnala, kolik pacientů přišlo k lékaři nebo bylo v nemocnici během prvního pololetí posledních tří roků. Srovnání tedy platí pro období, kdy se poplatky platily i byly zrušeny. Sto korun za pobyt v nemocnici nemusí pacienti hradit od začátku roku 2014, třicetikorunový poplatek skončil letos.

Lékaři: Lidé chodí často zbytečně

Petr Zimmermann pracuje jako lékař na interně. Vedle toho sedí za ODS ve správní radě VZP a je i spolumajitelem soukromé zdravotní sítě Primaved. Zrušení poplatků Zimmermann označuje za chybu. Když se platilo 30 korun u lékaře, tak se pacienti podle něj více ptali na své zdraví, nebo proč mají chodit na další kontroly. Placení prý přibrzdilo i plýtvání peněz v českém zdravotnictví.

Nyní se ale podle Zimmermanna vše vrátilo zpět. "Ze své zkušenosti ze služeb na interně vidím, že záchranky vozí dnes často úplné banality," uvádí. To, že se počet pacientů v ordinacích obvodních doktorů zvyšuje, potvrzuje i brněnský lékař Tomáš Klobas. Lidé k němu podle jeho slov chodí i kvůli věcem, které by v případě, že by museli zaplatit 30 korun, vůbec neřešili.  

Praktičtí lékaři zrušením třicetikorunového poplatku přišli zhruba o patnáct procent příjmů. Ty jim nyní kompenzují pojišťovny. Peníze od nich dostávají také nemocnice nebo lékárny. VZP počítá, že zaplatí za celý rok 2015 přes dvě miliardy. Všechny pojišťovny tak celkově vyplatí kompenzaci přes čtyři miliardy.

Za první pololetí roku 2015 bylo u svého praktického lékaře 2,3 milionu pacientů VZP. Což je zhruba o 130 tisíc více než v předešlých dvou letech. Ministerstvo zdravotnictví to ale vysvětluje jarní vlnou chřipek a viróz. "Ukazuje se, že lidé chodí k lékaři tehdy, když ho potřebují, a to je správné," podotýká náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).

Méně nebo téměř stejně pacientů přišlo ke gynekologovi či zubaři. "Regulační poplatky nic neregulovaly a byly zbytečnou překážkou přístupu ke zdravotní péči části pacientů, především sociálně slabších," tvrdí členka správní rady VZP a poslankyně KSČM Soňa Marková.

Podle náměstka Philippa navíc nyní lidé péči o své zdraví nepodceňují. "Zrušení poplatku byl tedy správný krok jednak z hlediska sociálního a jednak také proto, že pacient, který jde k lékaři včas a nepřechází nemoc do komplikací, šetří systému peníze," dodává.

Do zdravotnictví natekly miliardy

Nejnovější údaje VZP však ukázaly také to, že opět vzrostl počet pacientů v tuzemských lázních. Pojišťovna za první pololetí letošního roku zaznamenala zhruba třetinový nárůst oproti předešlým dvěma rokům.

"Je způsoben zejména změnou právních norem, které vstoupily v platnost a mimo jiné prodloužily délku komplexních pobytů u některých indikací o jeden týden," uvedl v dokumentu náměstek ředitele VZP Petr Honěk. Rok od roku přibývá i počet lidí v léčebnách a hospicích. Což může být dáno tím, že česká populace stárne.

Zavedení poplatků po roce 2008 přineslo do českého zdravotnictví okolo 4,5 miliardy korun ročně. Nejvíce pacientů tehdy ubylo na pohotovostech. To je dnes také jediné místo, kde pacienti ještě platí poplatek ve výši 90 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Další zprávy