Pošta chce doručovat léky, lékárníci projekt napadají

ČTK ČTK
10. 7. 2014 15:57
Česká lékárnická komora "Poštovní lékárnu" označila za hazard se zdravím obyvatel. Zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká pošta zvažuje, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Ve spolupráci s partnerem, firmou Euroclinicum, by potom léky doručovala.

Záměr, o kterém na začátku týdne informovaly Lidové noviny, napadla Česká lékárnická komora, která "Poštovní lékárnu" označila za hazard se zdravím obyvatel.

Pokud si v současnosti zákazník podle mluvčího pošty Iva Mravinace objedná volně dostupný lék nebo doplněk na internetu, pošta mu jej doručí. Novinkou tak je pouze možnost objednání léku na poště.

"Protože je celý projekt zaměřen na vesnice a odlehlá místa, kde lékárny nejsou, chceme nabídnout těm, kteří s internetem nemají dostatečné zkušenosti, možnost objednat léky přímo na poštovní pobočce. Protože jde zejména o naše starší spoluobčany, projekt má také silný sociální aspekt," uvedl Mravinac.

Pošta není lékárna

Podle České lékárnické asociace jsou léky zboží zvláštní povahy a je třeba s nimi tak i nakládat.

"Přestože Česká pošta zcela zjevně nedisponuje příslušnými prostory ani personálem k poskytování zdravotních služeb, snaží se klamavým způsobem vyvolat ve veřejnosti dojem, že tomu tak je a že bude provozovat skutečnou lékárnu. Tedy zdravotnické zařízení, které je podle právních předpisů místem poskytování zdravotní péče farmaceuty a farmaceutickými asistenty, vysokoškolsky a středoškolsky vzdělanými a atestovanými odborníky," uvedl prezident komory Lubomír Chudoba.

Zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence. "Pokud si někdo dnes na některém z již existujících internetových obchodů objedná volně prodejný lék anebo potravinový doplněk ze svého domova, odborného poradce nemá. Celý projekt připravuje s renomovaným zdravotnickým zařízením, které přineslo know-how a je v této oblasti odborným garantem," dodal Mravinac.

Záměr Poštovní lékárny navíc není definitivně schválený, protože nový generální ředitel Martin Elkán se rozhodl všechny projekty revidovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy