Kontroloři léčiv zarazili projekt České pošty na lékárny

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
2. 9. 2014 11:30
Koncept podle kontrolorů odporuje zákonu o léčivech. Autoři nápadu tak nyní hledají cesty ke změnám, aby vše paragrafům vyhovělo.
Česká pošta, ilustrační foto
Česká pošta, ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pacienti si léky na pobočkách České pošty jen tak nekoupí. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž dočasně zastavil projekt poštovní lékárny, který vedení státního podniku naplánovalo spolu se soukromou společností Euroclinicum. Koncept podle kontrolorů odporuje zákonu o léčivech. Autoři nápadu tak nyní hledají cesty ke změnám, aby vše paragrafům vyhovělo.

Jak zjistil deník Insider ze zdroje blízkého jednáním, Česká pošta nedostala zelenou především kvůli chystanému prodeji léků na předpis. U volně prodejných medikamentů si pak ústav nechal prostor do budoucna a neřekl jasné „ne“. Přesto bez jednoznačného dobrozdání kontrolorů léčiv nemůže projekt pokračovat. Jejich souhlas je nepřekročitelnou podmínkou dohod už od začátku vyjednávání.

"Ústav nepodpořil prodej léků na recept. U volně prodejných léků nechal určitý manévrovací prostor, přesto ale nevypadá další vývoj dobře," uvedl zdroj Insideru.

Zbrzdění projektu navíc přišlo vhod ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), pod jehož resort pošta patří. Ministr si od manažerů pošty chce nechat vysvětlit, proč na projekt nevypsali výběrové řízení a spolupracovníka vybrali napřímo.

"Požádal jsem před nedávnem stávající management, aby projekt posoudil a mimo jiné zjistil, proč nebyl soutěžen. Na tyto závěry čekám," napsal ministr vnitra v SMS.

Sama pošta zatím nechce oficiálně stanovisko kontrolorů léčiv komentovat. "Současnou situaci analyzují naši právníci, kteří se zabývají také tím, jak projekt vznikl a kam se může dále ubírat. Více to prozatím komentovat nebudeme," uvedl mluvčí státního podniku Ivo Mravinac.

A detaily nechce sdělit ani kontrolní ústav. Připustil ale, že s poštou dále jedná o možnostech, jak by její nápad mohl projít. "K původnímu návrhu České pošty se SÚKL vyjádřil v souladu se všemi právními předpisy. S Českou poštou v tuto chvíli intenzivně jednáme, a to za účelem uvedení projektu do plného souladu s platnou legislativou," řekla mluvčí ústavu Hana Pavlíčková.

Síť poštovních lékáren byla v konečné fázi – těsně před schválením. Koncept počítal s využitím distribučních míst pošty pro nabídku léků, které by zajišťovala firma Euroclinicum. Nové „poštolékárny“ měly vzniknout především v malých městech a na vesnicích, kde jsou léky hůře dostupné.

Podle kontrolorů by ovšem navrhovaný systém porušoval zákon. A to i přes to, že společnost Euroclinicum argumentuje opačným právním názorem, který také zapsala do dokumentace určené Státnímu kontrolnímu ústavu k posouzení.

V souladu s předpisy

Zástupce firmy sice stanovisko kontrolorů zaskočilo, podle informací deníku Insider však chtějí v jednání o projektu pokračovat. A to i přes to, že pošta se v posledních dvou týdnech odmlčela a jednat odmítla. Údajně i manažeři pošty totiž čekali na vyjádření státního ústavu.

Potíže s povolením nejsou jedinými neduhy, které celý projekt trápí. Nedávno totiž vyšlo najevo, že problém může přijít i s chystaným názvem nové sítě – Poštovní lékárna. Takovou ochrannou známku si totiž zaregistrovala jiná společnost – Herbamedicus z Olomouce. Stalo se tak za zajímavých okolností: jen několik dní poté, co loni v srpnu zazněl tento název na jednání mezi poštou a společností Euroclinicum.

Konkurenční firma Herbamedicus však odmítá, že by si název zarezervovala záměrně, aby mohla později s poštou jednat o případném odkoupení obchodní značky.

"My jsme takovou informaci z veřejných či jiných zdrojů neměli a nedostali jsme ji ani od České pošty. Poprvé jsme o nějakém takovém projektu slyšeli až z nedávných mediálních výstupů," tvrdí Lenka Kraus ze společnosti Herbamedicus.

Advokáti pošty nyní vymýšlí, jak získat název zpět.

Článek vyšel 2. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy