Léky přímo od doktora někdy dostala až polovina lidí. Je to přitom nelegální

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 10. 2015 18:51
V českých ordinacích bují nelegální praxe, tvrdí lékárníci. Alespoň jednou v životě se s ní setkala až polovina pacientů. Jde o takzvané "baťůžkaření". Lékař lidi nepošle s receptem do lékárny, ale vydá jim medikament přímo v ordinaci. Jenomže to udělat nesmí. Pacientovi ho může podat jen v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví. Pokud to udělá i při běžném provozu, může to podle lékárníků znamenat to, že podvádí. Domluví se s konkrétním lékárníkem a farmaceutickým reprezentantem, že nechají přípravek projít přes lékárnu jen papírově. O zisky, které z toho vzniknou, se pak všichni podělí. Nejčastěji se v ordinacích vydávají inzuliny.
Foto: Thinkstock

Praha - Práh lékárny sice nepřekročila, apatyka si přesto za její léky naúčtovala dva tisíce korun. Jednasedmdesátiletá Aneta ze Zlína to zjistila z výpisu, který dostala od zdravotní pojišťovny. „Ve skutečnosti mi ale vydal léky přímo lékař. Vytáhl je ze šuplíku,“ popsala Aktuálně.cz překvapivou zkušenost.

Nyní se ukazuje, že nebyla zdaleka jediná, komu se něco podobného stalo. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat Asociace provozovatelů lékáren, jde o naprosto běžnou praxi. Medikamenty přímo od lékaře dostala alespoň jedenkrát v životě polovina zletilých českých pacientů. Desetina lidí získává přípravky od lékaře dokonce pravidelně.

„Nejčastěji se to děje v menších městech a vesnicích, postiženy jsou hlavně severní a západní Čechy,“ doplňuje místopředseda představenstva lékárenské asociace Jan Jerhot. K nákupu léku přímo v ordinaci se prý snáz přesvědčují ženy. Nejčastěji se přímo do ruky vydávají inzuliny.

Fiktivní cesta do lékárny

Jde přitom o nelegální praxi. Lékař medikamenty sám nabízet nesmí. Pacientovi je může podat jen v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví.

„Opravdu se jedná o nezákonné chování. Je to vlastně podvod,“ potvrzuje viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Lékař, lékárník a farmaceutický reprezentant se podle něj spolu domluví a nechají léky projít přes lékárnu jen papírově. O zisky, které z toho vzniknou, se pak podělí.

Vyplatí se jim to. „Firmy mají kontrolu nad tím, jak často doktoři předepisují jejich preparáty, a nikoli konkurenční. Lékaře za vydávání těch správných medikamentů odměňují,“ vysvětluje Hojný.  

Příjemný přivýdělek

Lékárníci, kteří sice sami nic nevydali, si zase na účet připíšou marži z přípravku. Někdy se o ni podělí i s doktorem, který medikamenty předepsal. Nepoctivý lékař si tak podle odhadů lékárnické komory přijde na stovky až tisíce korun měsíčně navíc. Například z jednoho balení inzulinu může mít až padesátikorunu.

„Pokud se na to ale přijde, hrozí lékaři a lékárníkovi za podvody tresty. Lékárník může dostat až třicet tisíc korun pokuty nebo vyloučení z komory. Lékaře to může stát dokonce milion,“ upozorňuje Hojný.

Lékař totiž nemusí mít v ordinaci správné podmínky pro skladování všech přípravků. Zbavuje navíc pacienta práva volby, kterou jinak v lékárnách má: pokud mu pilulky nevyhovují, ať už cenově či jinak, smí mu lékárník nabídnout jinou variantu. To ale „motivovaný“ lékař neudělá.  

Důkazy se shánějí těžko

Sankcí ale končí jen velmi málo případů. Lékárnická komora se totiž dostane k důkazům málokdy. „Řešíme sice desítky případů, máme k tomu ale jen omezené možnosti. Nemůžeme například chodit na kontrolu do lékařských ordinací, to přísluší Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ vysvětluje prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Podněty proto komora automaticky přeposílá tam.

Lékový ústav loni zkontroloval celkem 290 zdravotnických zařízení. Neoprávněný výdej léku zjistil v devíti ordinacích. „Následně za to udělil šest sankcí v celkové výši 1 750 000 korun, které však zatím nenabyly právní moci,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí ústavu Lucie Šustková. 

Lékařům se ale takové trestání nelíbí. Jde podle nich o službu pacientům. „Je třeba pečlivě rozlišovat mezi tím, kdo jen kšeftuje s léky, a tím, kdo pomáhá starým nemocným lidem, kteří se těžko dostanou do lékárny,“ podotýká šéf České lékařské komory Milan Kubek.   

Rakousko praxi zlegalizovalo

Lékárny sice podle něj rostou jako houby po dešti, ale jen v lukrativních lokalitách – tedy ve velkých městech a nákupních centrech. Na venkově jsou nedostupné. „Odmítám proto jakkoliv trestat lékaře za to, že lidem jejich léky přivezou a vydají v ordinaci,“ říká Kubek. Praxi by naopak zlegalizoval - stejně jako to udělali v sousedním Rakousku.

Zákonodárci se ale k ničemu podobnému nechystají. „Podmínky, za jakých se smí vydávat léky v ordinaci, jsme v posledních pěti letech dvakrát zpřesňovali. Další úpravy se, pokud vím, nechystají,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví a současný člen zdravotního výboru Sněmovny Leoš Heger.

Čeští pacienti spotřebují podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky léky za 65,5 miliardy korun. Léky na recept z toho tvoří zhruba 58 procent. Jedna lékárna přijme v průměru 26 tisíc receptů za rok a dosáhne tržeb až 20 milionů korun. Cena léků z jednoho receptu se pohybuje kolem 620 korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy