Léky přímo od doktora někdy dostala až polovina lidí. Je to přitom nelegální

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 10. 2015 18:51
V českých ordinacích bují nelegální praxe, tvrdí lékárníci. Alespoň jednou v životě se s ní setkala až polovina pacientů. Jde o takzvané "baťůžkaření". Lékař lidi nepošle s receptem do lékárny, ale vydá jim medikament přímo v ordinaci. Jenomže to udělat nesmí. Pacientovi ho může podat jen v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví. Pokud to udělá i při běžném provozu, může to podle lékárníků znamenat to, že podvádí. Domluví se s konkrétním lékárníkem a farmaceutickým reprezentantem, že nechají přípravek projít přes lékárnu jen papírově. O zisky, které z toho vzniknou, se pak všichni podělí. Nejčastěji se v ordinacích vydávají inzuliny.
Foto: Thinkstock

Praha - Práh lékárny sice nepřekročila, apatyka si přesto za její léky naúčtovala dva tisíce korun. Jednasedmdesátiletá Aneta ze Zlína to zjistila z výpisu, který dostala od zdravotní pojišťovny. „Ve skutečnosti mi ale vydal léky přímo lékař. Vytáhl je ze šuplíku,“ popsala Aktuálně.cz překvapivou zkušenost.

Nyní se ukazuje, že nebyla zdaleka jediná, komu se něco podobného stalo. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat Asociace provozovatelů lékáren, jde o naprosto běžnou praxi. Medikamenty přímo od lékaře dostala alespoň jedenkrát v životě polovina zletilých českých pacientů. Desetina lidí získává přípravky od lékaře dokonce pravidelně.

„Nejčastěji se to děje v menších městech a vesnicích, postiženy jsou hlavně severní a západní Čechy,“ doplňuje místopředseda představenstva lékárenské asociace Jan Jerhot. K nákupu léku přímo v ordinaci se prý snáz přesvědčují ženy. Nejčastěji se přímo do ruky vydávají inzuliny.

Fiktivní cesta do lékárny

Jde přitom o nelegální praxi. Lékař medikamenty sám nabízet nesmí. Pacientovi je může podat jen v případě bezprostředního ohrožení života či zdraví.

„Opravdu se jedná o nezákonné chování. Je to vlastně podvod,“ potvrzuje viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Lékař, lékárník a farmaceutický reprezentant se podle něj spolu domluví a nechají léky projít přes lékárnu jen papírově. O zisky, které z toho vzniknou, se pak podělí.

Vyplatí se jim to. „Firmy mají kontrolu nad tím, jak často doktoři předepisují jejich preparáty, a nikoli konkurenční. Lékaře za vydávání těch správných medikamentů odměňují,“ vysvětluje Hojný.  

Příjemný přivýdělek

Lékárníci, kteří sice sami nic nevydali, si zase na účet připíšou marži z přípravku. Někdy se o ni podělí i s doktorem, který medikamenty předepsal. Nepoctivý lékař si tak podle odhadů lékárnické komory přijde na stovky až tisíce korun měsíčně navíc. Například z jednoho balení inzulinu může mít až padesátikorunu.

„Pokud se na to ale přijde, hrozí lékaři a lékárníkovi za podvody tresty. Lékárník může dostat až třicet tisíc korun pokuty nebo vyloučení z komory. Lékaře to může stát dokonce milion,“ upozorňuje Hojný.

Lékař totiž nemusí mít v ordinaci správné podmínky pro skladování všech přípravků. Zbavuje navíc pacienta práva volby, kterou jinak v lékárnách má: pokud mu pilulky nevyhovují, ať už cenově či jinak, smí mu lékárník nabídnout jinou variantu. To ale „motivovaný“ lékař neudělá.  

Důkazy se shánějí těžko

Sankcí ale končí jen velmi málo případů. Lékárnická komora se totiž dostane k důkazům málokdy. „Řešíme sice desítky případů, máme k tomu ale jen omezené možnosti. Nemůžeme například chodit na kontrolu do lékařských ordinací, to přísluší Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ vysvětluje prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Podněty proto komora automaticky přeposílá tam.

Lékový ústav loni zkontroloval celkem 290 zdravotnických zařízení. Neoprávněný výdej léku zjistil v devíti ordinacích. „Následně za to udělil šest sankcí v celkové výši 1 750 000 korun, které však zatím nenabyly právní moci,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí ústavu Lucie Šustková. 

Lékařům se ale takové trestání nelíbí. Jde podle nich o službu pacientům. „Je třeba pečlivě rozlišovat mezi tím, kdo jen kšeftuje s léky, a tím, kdo pomáhá starým nemocným lidem, kteří se těžko dostanou do lékárny,“ podotýká šéf České lékařské komory Milan Kubek.   

Rakousko praxi zlegalizovalo

Lékárny sice podle něj rostou jako houby po dešti, ale jen v lukrativních lokalitách – tedy ve velkých městech a nákupních centrech. Na venkově jsou nedostupné. „Odmítám proto jakkoliv trestat lékaře za to, že lidem jejich léky přivezou a vydají v ordinaci,“ říká Kubek. Praxi by naopak zlegalizoval - stejně jako to udělali v sousedním Rakousku.

Zákonodárci se ale k ničemu podobnému nechystají. „Podmínky, za jakých se smí vydávat léky v ordinaci, jsme v posledních pěti letech dvakrát zpřesňovali. Další úpravy se, pokud vím, nechystají,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví a současný člen zdravotního výboru Sněmovny Leoš Heger.

Čeští pacienti spotřebují podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky léky za 65,5 miliardy korun. Léky na recept z toho tvoří zhruba 58 procent. Jedna lékárna přijme v průměru 26 tisíc receptů za rok a dosáhne tržeb až 20 milionů korun. Cena léků z jednoho receptu se pohybuje kolem 620 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy