Zelení chystají referendum, zda volit prezidenta přímo

Kateřina Eliášová
29. 5. 2008 16:40
Napsali už zákon, který s tím počítá
Budou příště kandidovat v přímé volbě?
Budou příště kandidovat v přímé volbě? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S přímou volbou prezidenta by neměli souhlasit jen politici, ale i lidé. Přesně to si myslí Strana zelených. Proto přišli s návrhem zákona, který přímou volbu s referendem spojuje.

Čtveřice zelených poslanců připravila návrh ústavního zákona o referendu o přímé volbě.

"Náš návrh je ojedinělý v tom, že samotnou otázku, zda volit prezidenta přímo, svěřuje k rozhodnutí občanům, jichž se to týká," řekl novinářům předseda strany Martin Bursík.

Nejdřív politici, pak lidé

Podle návrhu zelených by muselo kandidáta na prezidenta navrhnout nejméně 20 poslanců, deset senátorů nebo občané s peticí podepsanou nejméně deseti tisíci voliči.

Základem jejich návrhu je dvoukolový, respektive tříkolový většinový systém.

"Do druhého kola by postoupili dva kandidáti. Třetí kolo by byla jakási pojistka, pokud by druhé kolo skončilo patem," vysvětlil náměstek ministra spravedlnosti ze Strany zelených František Korbel.

Součástí zákona by byla i otázka: "Souhlasíte s tím, aby lid volil prezidenta republiky přímo a aby Ústava České republiky byla změněna podle přílohy tohoto ústavního zákona?"

Přílohou Ústavního zákona se myslí právě ta změna Ústavy, pro kterou ale budou muset zelení najít shodu napříč politickým spektrem.

Aby bylo referendum platné, k volebním urnám by musela přijít nadpoloviční většina oprávněných voličů. Stejné kvórum by bylo třeba k přijetí zákona. V případě kladného výsledku referenda by začal zákon platit. napříště by se tak prezident volil přímo.

Shoda? Nebude jednoduchá

Debata nad přímou volbou prezidenta se vede už od roku 1992. Padlo i několik návrhů, žádný ale sněmovnou neprošel. Už příští týden přicházejí se svým návrhem sociální demokraté.

Největší problém je v tom, že se musejí de facto shodnout dva největší rivalové, ODS a ČSSD. Pro jakoukoli změnu ústavního zákona je totiž třeba ústavní většina, tedy tři pětiny zákonodárců. zejména ODS má s přímou volbou prezidenta asi největší problém.

Šéfka zeleného klubu Kateřina Jacques věří, že se pro tento návrh najde dostatek hlasů.

"Náš návrh bude projednáván jak v rámci koalice, tak napříč politickým spektrem. Myslím si, že ten návrh má šanci na podporu, věřím, že se tady mohou protnou síly," uvedla Jacques.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy