Zelení chtějí volit prezidenta přímo. Napsali zákon

Kateřina Eliášová
28. 5. 2008 23:10
Se změnou Ústavy pomáhal zeleným Švejnar
Zelení se pokusí prosadit přímou volbu hlavy státu
Zelení se pokusí prosadit přímou volbu hlavy státu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zelení připravili vlastní návrh na přímou volbu prezidenta. Konzultovali jej s Janem Švejnarem, který v prezidentské volbě v únoru kandidoval proti Václavu Klausovi.

Předseda strany Martin Bursík už dříve řekl, že by se Švejnar mohl stát "tváří" přímé volby.

Návrh změny Ústavy chtějí zelení představit ve čtvrtek odpoledne. Detaily návrhu zatím nechce Bursík prozradit.

"My ten návrh už máme předběžně zkonzultovaný s legislativou sněmovny a jdeme s ním ven jako s poslaneckou iniciativou," řekl Aktuálně.cz Bursík.

Politici o přímé volbě

Volba prezidenta, druhý den, 1. volba

Změna ústavy podle poslanců ČSSD

 1. 1. Kandidáta na prezidenta v přímé volbě smí navrhnout nejméně 20 poslanců, 10 senátorů, nebo 10 tisíc občanů.
 2. 2. Volí se stejným způsobem, jako do Senátu, v dvoukolové většinové volbě.
 3. 3. Předsedu a místopředsedy Ústavního soudu smí prezident jmenovat jen ze soudců Ústavního soudu.
 4. 4. Předseda a místopředsedu Nejvyššího soudu může prezident jmenovat i ze soudců jiných soudů. Totéž platí pro Nejvyšší správní soud.
 5. 5. Prezident smí přerušit trestní řízení jen se souhlasem ministra spravedlnosti.
 6. 6. Prezident smí jmenovat členy Bankovní rady České národní banky jen se souhlasem premiéra.
 7. 7. Imunita prezidenta je omezena jen na dobu funkce.
 8. 8. Sněmovna může prezidenta žalovat u Ústavního soudu za porušení ústavy. O podaní žaloby rozhoduje většina poslanců.
 9. 9. Pokud nemůže prezident půl roku vykonávat funkci, přebírají jeho pravomoci premiér a předseda sněmovny.
 10. 10. Prezident je povinen neprodleně odvolat vládu, která nepodala demisi, i když to podle zákona měla udělat.
 11. Reakce Topolánkovy vlády

  1. 1. Se záměrem poslanců zavést přímou volbu vláda souhlasí, návrh je však unáhlený. Nejdříve však musí proběhnout odborná a politická diskuse. Návrh nemohou podat poslanci jediné strany.
  2. 2. 10 000 podpisů pro prezidentskou volbu je příliš málo.
  3. 3. Návrh zapomněl stanovit kvótu voličů, při kterém jsou prezidentské volby ještě platné.
  4. 4. Není možné snižovat pravomoci prezidenta tím, že se bude vyžadovat souhlas vlády při zastavení trestního stíhání a jmenování členů rady ČNB..
  5. 5. Pokud mají poslanci a senátoři doživotní imunitu, není možné omezit imunitu prezidenta na výkon funkce..
  6. 6. Sněmovna by neměla mít právo podávat na prezidenta ústavní žalobu.

   Zdroj:Poslanecká sněmovna

Nepůjde tedy o vládní návrh, ačkoliv se vláda ve svém programovém prohlášení o přímé volbě zmiňuje. Kabinet ovšem slíbil pouze zahájit diskuzi na toto téma.

"Tady se čeká měsíce na to, až se nám podaří najít shodu s ODS. Čas ale běží a to se nám úplně nevede. Proto se pokusíme prosadit přímou volbu touto poslaneckou iniciativou," vysvětlil Bursík.

Dohoda? Bude těžká...

Prosadit takovou změnu zákona ale nebude jednoduché. V obou komorách pro ni musí hlasovat dvě třetiny zákonodárců. Nějak dohodnout se tedy musí dva největší rivalové, ODS a ČSSD.

ODS se ovšem k přímé volbě staví spíše odmítavě, ČSSD má svůj návrh, který jde příští týden do sněmovny.

Zelení to přesto chtějí se svým návrhem zkusit.

"Pozorně budeme sledovat tu paralelní iniciativu ČSSD. Jde o to, aby se na nějakém tom návrhu sešly síly a zároveň víme, že žádný ústavní zákon neprojde bez Senátu. Takže ta naše role vyjednávání s ODS bude kruciální," přiznal Bursík.

Konec veřejné volby

Že to nebude jednoduché, potvrzuje poslanec za ODS Marek Benda, který stojí v čele ústavně právního výboru.

"Pokládám to za dost nepravděpodobné, že se do konce tohoto volebního období podaří změnu prosadit," řekl Aktuálně.cz Benda. ODS má zásadní požadavek. Volba by musela být jednokolová. Pokud by byla dvoukolová, měli by podle ODS postoupit více než dva kandidáti.

"Budeme ochotni přistoupit k nějakým korekcím," slíbil Bursík. To slibuje i ČSSD. "Jsme ochotni diskutovat o zúžení záběru těch změn, které souvisí s přímou volbou prezidenta," řekl k tomu Bohuslav Sobotka.

Marek Benda Aktuálně.cz také potvrdil, že se ODS pokusí prosadit jinou změnu, která s prezidentskou volbou souvisí.

"Navrhnu úpravu jednacího řádu tak, aby nebylo možné volit prezidenta veřejně, ale tajně. Myslím, že po zkušenostech z letošního února nebude těžké to prosadit," řekl Benda.

Foto: Aktuálně.cz
Nepřehlédněte speciál:
Co vás nemělo minout k volbě prezidenta na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy