Praha/Ústí nad Labem - Petr Benda, souputník expremiéra ČSSD a budoucího šéfa strany "Národní socialisté - levice 21. století" Jiřího Paroubka, si v pátek nechal svolat okresní výbor sociální demokracie v Teplicích.
Dlouholetý šéf severočeské ČSSD svým spolupracovníkům oznámil očekávané: v pondělí vystupuji ze strany, mířím k Národním socialistům.
Benda vedením okresní, respektive místní stranické buňky pověřil kolegy Pavla Jarošila a Radka Novotného. Na otázku Aktuálně.cz, zda si k Paroubkovi hodlá "přetáhnout" některé ze svých přátel z ČSSD, Petr Benda odvětil: Prozatím bez komentáře.
Už minulý pátek ovšem sociální demokraty na severu opustil Bendovi blízký Michal Kasal, loňský kandidát na post teplického primátora. Nyní už Kasal pracuje v přípravném výboru Paroubkova Lva 21.
Hamáček to zařídí
Spolu s tím, jak se sociální demokraté loučí s hlavními postavami Paroubkovy éry, se zároveň přerozdělují i vlivné posty ve straně.
V pátek tak vedení sociální demokracie zvolilo nového volebního manažera pro volby do Senátu a hejtmanství, které proběhnou příští rok na podzim.
Za kampaň bude odpovědný poslanec a stínový ministr obrany socialistů Jan Hamáček.
Deníku Aktuálně.cz to potvrdil zdroj z jednání špiček ČSSD. "Vycházel jsem z dobré zkušenosti z loňských voleb, které skončily úspěchem," vysvětlil svůj výběr předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Na tiskové konferenci pak uvedl, že ambicí jeho strany je obhájit vítězství ve všech krajích a k šesti současným senátorům přidat dalších šest.
Hamáček by pak měl mít v týmu nejbližších spolupracovníků zástupce Senátu a regionů. Prvního má navrhnout předseda Senátu Milan Štěch, druhého pak šéf asociace hejtmanů a 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek. Celkově bude v Hamáčkově týmu 10 až 15 lidí.
Podle informací Aktuálně.cz by se náklady na kampaň měly pohybovat v intencích loňských podzimních komunálních a senátních voleb. Ta stála sociální demokracii podle její výroční zprávy 86 milionů korun. Socialisté se současně chtějí rámcově řídit svým návrhem na omezení prostředků na volební kampaně.
Pro porovnání: poslední krajské volby v roce 2008 vedené ještě Jaroslavem Tvrdíkem stály ČSSD 97,5 milionů korun.
Buřty vs. káva
Po Hamáčkovi sociální demokracie sáhla již loni na podzim po nízkém volebním vítězství v parlamentních volbách v režii Tvrdíka a Paroubka.
Neslavným symbolem se tehdy staly opulentní šou s Michalem Davidem a dalšími popstar nebo slib takzvaného 13. důchodu. Stylově Tvrdíkova velekampaň připomínala někdejší - a tehdy úspěšnou - agitaci v krajských volbách, jejíž mantrou bylo zrušení poplatků u lékaře. Socialisté ji vedly v duchu "referenda" o tehdejší Topolánkově vládě.
Podle výroční zprávy tato část megakampaně stála "oranžové" 184 milionů korun, strana skončila kvůli kontokorentu v dluzích.
Bez Palase?
Tvrdík i Paroubek po prohře složili funkce a Hamáček pro následnou podzimní kampaň pro radnice a Senát zvolil méně agresivní a konfrontační styl. Sociální demokraté místo koncertních pódií a umělých ledních ploch objížděli regiony s kavárnou.
Kromě potvrzení Hamáčka špičky sociální demokracie tento pátek zároveň schválily kandidáty pro stranické primárky na senátory a lídry krajských kandidátek.
Místo hejtmana Jaroslava Palase, který se vedení znelíbil svým konáním na severu Moravy se rýsuje jako nejpravděpodobnější kandidát na Moravskoslezkého lídra druhý muž kraje - Miroslav Novák.
Pro Senát pak v ČSSD zvažují například hejtmany Stanislava Myšáka ze Zlína a jeho královehradeckého kolegu Lubomíra France.