Paroubek zakládá stranu. Jeho Lev 21 spolkne ČSNS 2005

Martina Machová Martina Machová
8. 10. 2011 21:40
Paroubek se domluvil se socialisty, že je do své strany přijme jméno po jménu
Jiří Paroubek buduje levici 21. století. Lev 21.
Jiří Paroubek buduje levici 21. století. Lev 21. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úspěšnou strategii Miroslava Kalouska, který se ve vlastní straně (KDU-ČSL) už nemohl dostat do úplné špičky, a tak raději založil stranu novou (TOP 09), se rozhodl zopakovat další politik.

V sobotu, hodinu po poledni, oznámil někdejší předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek, že zakládá nové politické uskupení.

Den po odchodu ze sociální demokracie oznámil, jak se bude partaj jmenovat, kdo její vznik připravuje, kdy požádá o registraci ministerstvo vnitra a kdy bude ustavující sjezd. Jasno je i o tom, kde vezme narychlo členskou základnu. Nebude muset budovat od píky, pohltí totiž spory rozpolcenou Českou stranu národně socialistickou (ČSNS 2005).

Až se zrodí lev...

Paroubek stranu pojmenoval "Národní socialisté - levice 21. století". Zkráceně Lev 21.

"Přístí týden požádáme o registraci ministerstvo vnitra," uvedl.

V přípravném výboru zasedá kromě něj další odpadlík z ČSSD, někdejší hokejový vítěz z Nagana Jiří Šlégr. A dále politici Jaroslav Král a Michal Kasal - bývalý lídr kandidátky ČSSD do komunálních voleb na Teplicku.

Ustavující a zároveň integrační sjezd naplánoval Paroubek na 26. listopad letošního roku. Během následujících týdnů chce představit programové priority strany, přičemž první mám být Šlégrův lék pro český sport.

... bude si vybírat

Na sjezdu by se Lev 21 měl spojit s ČSNS 2005. Paroubek se na tom dohodl s ústřední radou této partaje, která v sobotu další sbližování s někdejším pražským komunálním politikem posvětila.

A zároveň odstranila hlavní překážku v cestě "za Paroubkem": Odvolala svého dosavadního šéfa Karla Janka, který se proti přijetí odrodilců z ČSSD důrazně postavil.

Integrace s ČSNS nebude "hromadná", ale jméno po jménu. Tak se eliminují případní zastánci politiky Karla Janka.

"Já už nechci žádné překvapení, jako bylo v případě pana Janka. Jsem rád, že ČSNS 2005 odplevelila svou stranu od této podivné osoby, s níž jsem jednal dlouhé měsíce, a která se mně snažila přesvědčit, abych přešel do ČSNS 2005," vyjádřil se Paroubek na adresu expředsedy národních socialistů.

Kde na to vezme?

O čem se zatím Paroubek nechce příliš bavit, je otázka financování strany.

Na dotaz Aktuálně.cz, jestli může představit některé ze sponzorů a zda se chystá - v rámci transparentnosti - zveřejňovat jejich jména průběžně na internetu, uvedl, že bude postupovat podle zákona.

Ten politickým stranám přikazuje zveřejňovat pravidelně seznam dárců za uplynulý rok ke konci března.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy