Předsedou Věcí veřejných zůstává John, rozhodli véčkaři

Martina Machová Martina Machová
23. 5. 2011 22:30
V internetové volbě dostal 1197 z 2523 hlasů. Volila necelá polovina registrovaných
Předseda Věcí veřejných Radek John.
Předseda Věcí veřejných Radek John. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sympatizanti Věcí Veřejných, zvaní véčkaři, si přejí za svého nového předsedu dál Radka Johna. V jejich internetovém hlasování získal současný lídr nejmenší vládní strany 1197 z 2523 hlasů.

Druhá skončila poslankyně Karolína Peake s 976 hlasy. Třetí poslankyně Dagmar Navrátilová dostala 350 hlasů.

Véčkaři mohli rozhodovat od páteční noci do pondělní 22 hodiny. Výsledky oznámil ve smíchovském sídle VV za dozoru notářek, které dohlížely na regulérnost voleb, koordinátor volby Pavel Dobeš.

Volbu příznivců VV musí ještě stvrdit volební konference, která je naplánovaná na nadcházející víkend do Hradce Králové. Z 18 tisíc registrovaných véčkařů mohlo zasáhnou do volby jen šest tisíc prověřených. Celková učast pak byla 40 procent.

John dopředu avizoval, že na post místopředsedů počítá s neúspěšnými kandidátkami předsednické volby, jeho přímou zástupkyní by pak měla být právě předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake.

Jako další místopředsedy si zvolil místopředsedkyni sněmovny Kateřinu Klasnovou, která místo ve vedení obhájila. Nováčci do čela Věcí veřejných pak přicházejí ze severních Čech - poslanec za VV a litoměřický starosta Milan Šťovíček a teplický zastupitel za VV a severočeský aktivista Tomáš Jarolím.

Původně se předsednického klání měli účastnit někdejší ministr dopravy označovaný za neformálního šéfa strany Vít Bárta a ekonomický expert a jihomoravský poslanec VV Michal Babák.

"Rozhodně se nezbavíme Víta Bárty jako vyjednavače. Každý, kdo je schopen hájit myšlenky Věcí veřejných je cenný a bude používán, abychom prosadili maximum," řekl  k budoubnosti vlivného straníka John.

Bárta i Babák se kandidatury vzdali kvůli aférám, ve kterých figurují.

Někdejší předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí oznámila policii, že se ji Vít Bárta snažil uplatit. Neformální šéf VV tvrdí, že se jednalo o půjčku, nicméně rezignoval na místo ve vládě a později vzdal i svou kandidaturu na superlídra.

Pár hodin před spuštěním hlasování véřkařů Bárta navíc oznámil, že neusiluje ani o místopředsednický post. Jako místopředsedu si jej totiž vybral favorit voleb Radek John.

Michal Babák zase dosud nedokázal vysvětlit, jak je to s dary, které straně věnoval.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy