Praha - Vláda ve středu vzala na vědomí materiál z dílny ministerstva vnitra, který informoval o možnostech elektronického hlasování ve volbách.
Plyne to z výsledků jednání kabinetu, zveřejněných na vládním webu.
Opoziční ČSSD reagovala důrazným odmítnutím toho, aby stát utrácel stovky milionů korun za pilotní projekty a přípravu podobné novinky, když je prý jasné, že elektronické hlasování nebude v příštích deseti letech zavedeno a hrozí jen riziko dalšího "elektronického tunelu".
Vláda vnitru při další práci na přípravě systému uložila soustředit se na nalezení styčných míst mezi klasickými volbami a elektronickým hlasováním. Pro ně by mělo ministerstvo "vytvářet mechanismy v elektronické podobě, které by byly potřebné ve všech druzích voleb při zachování současného systému hlasování, ale také v případě budoucího rozhodnutí o realizaci elektronických voleb".
Systém má řadu kritiků
Systém, který měl být podle koaliční smlouvy zaveden pilotně už letos a plně fungovat od voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2014, má však řadu kritiků.
Lidé, kteří se v rámci připomínkového řízení k projektu vyjadřovali, mu vytýkali zejména jeho finanční náročnost nebo možnost napadení systému hackery. Zmiňovali se také o otázce nedůvěry voličů ke spolehlivosti tohoto typu hlasování nebo jeho možného zneužití - kupování hlasů.
Podle ČSSD by systém nesnížil náklady, ale právě naopak. Cena za elektronické hlasování by totiž byla přičtena ke stávajícím nákladům, připomněl stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD). Jen pilotní projekt by podle něj měl stát 112 milionů, vybudování systému nejméně 230 milionů korun.
"Výsledky stávající vládní garnitury na poli elektronizace veřejné správy by nás měly vést k opatrnosti," podotkl přitom opoziční politik.
Mezi možnými riziky uvedl hrozbu napadení hackery, nebezpečí, že data nezůstanou anonymní, ztrátu dat, ale i nákladnost projektu. Připomněl IZIP, registr vozidel či systém na vyplácení sociálních dávek.
Také ministerstvo vnitra, které zpracovalo analýzu současného stavu, ovšem vnímá jako hlavní problém zejména vysoké náklady na pořízení nutného internetového připojení pro všechny volební komise v ČR. Obavy vyjádřilo také nad zabezpečením celého systému.
Nedostatečně zabezpečená byla podle podkladů pro jednání vlády podobná hlasování například v Německu. V Irsku byl projekt elektronické volby v roce 2009 zastaven pro nefunkčnost a ztrátu důvěry voličů.