Vedení ODS jen na rok? Konzervativci jsou proti

Kateřina Eliášová
3. 12. 2008 7:00
Jednoroční mandát pro vedení navrhují Středočeši
Předseda jen na rok? Konzervativci říkají ne
Předseda jen na rok? Konzervativci říkají ne | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Středočeská ODS hodlá na víkendovém kongresu ODS přesvědčit delegáty, aby nově zvolenému vedení strany odhlasovali pouze roční mandát.

Stanovy přitom říkají, že mandát orgánů ODS, tedy i vedení, je dvouletý.

Středočeši nemusejí být ve svém názoru osamoceni, jak ukázaly dotazy deníku Aktuálně.cz na zástupce některých regionů. Podobné usnesení přijaly například některé oblastní sněmy na Olomoucku a v Bruntále.

"Ti, kdo žádají mandát pro vedení ODS jen na rok, by měli vlézt do jiné strany. Do takové, kde se mění názory podle toho, zda prší, nebo svítí sluníčko," komentoval nápad Středočechů bývalý šéf jihočeské ODS, poslanec Tom Zajíček.

Pozor na novou vnitrostranickou kampaň

Bývalý hejtman Olomouckého kraje a šéf tamní ODS Ivan Kosatík Aktuálně.cz řekl, že na jejich regionálním sněmu se o takové možnosti mluvilo. Navrhl ji jeden z oblastních sněmů. O usnesení samotném se však nehlasovalo.

"Jsem spíše konzervativní, a tudíž jsem pro to, aby se dodržovaly stanovy," míní Kosatík. "Zvolit nové vedení jen na rok může den po jeho zvolení znamenat prakticky okamžitou novou vnitrostranickou kampaň," varuje.

Podle něj by to mohlo stranu rozložit. "Existuje taky možnost, že si nové vedení řekne pouze o roční mandát," připomněl Kosatík.

"Vztyčený prst" neuškodí

Možnost volebního kongresu už za rok připustil v rozhovoru pro Lidové noviny bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

A vedle delegátů z "jeho" kraje by se mohli přidat i kolegové z Karlovarského kraje.

"Nové vedení jistě dostane tvrdé zadání změnit image ODS a připravit se na parlamentní volby. Roční mandát by mohl fungovat jako něco jako 'vztyčený prst'. To může být ku prospěchu," řekl Aktuálně.cz exhejtman kraje a šéf tamní ODS Josef Pavel.

Pokud by takové usnesení nebylo přijato, je podle Pavla možnost i tak o mimořádný kongres nebo změnu statutu kongresu požádat.

"Předseda je povinen kongres svolat, požádá-li o to minimálně 1/3 členů výkonné rady nebo minimálně 1/3 oblastních sdružení. Koná se nejpozději 2 měsíce od podání návrhu," říkají stanovy ODS.

"Bude taky nutné stanovit, zda by se měl volit za rok jen nový předseda, či nové vedení jako celek, včetně výkonné rady," upozorňuje senátor za Plzeňský kraj Jiří Šneberger. "Já to středočeské usnesení nicméně považuji za nadbytečné. Nevidím důvod, proč to dělat," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy