Topolánek zabodoval v regionech, Bém je bez nominace

Michal Žák Kateřina Eliášová, Petra Sasínová, Michal Žák
1. 12. 2008 20:27
Současný šéf ODS získal nominace ze sněmů v Karlových Varech, Hradci Králové i v Ostravě
Topolánek nad Bémem vede. Zatím pouze v nominacích
Topolánek nad Bémem vede. Zatím pouze v nominacích | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér a dosavadní předseda ODS Mirek Topolánek pro sebe před nadcházejícím kongresem získal další body.

Jeho nominaci do čela strany dnes doporučily sněmy v Karlovarském, Královéhradeckém i Moravskoslezském kraji.

"Topolánek vyhrál drtivým způsobem," řekl deníku Aktuálně.cz poslanec Miloš Patera z Karlovarského kraje.

Jako prvního místopředsedu by podle něj tamní sněm rád viděl současného ministra vnitra Ivana Langera. Dalšími místopředsedy mají dle delegátů být ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, šéf resortu zemědělství Petr Gandalovič a ministr dopravy Aleš Řebíček.

Topolánek zabodoval i v Královéhradeckém kraji. Od delegátů sněmu tam dostal 62 z 92 hlasů. O místopředsedech nehlasovali. Poslanec Zdeněk Lhota deníku Aktuálně.cz řekl, že by o nich měli delegáti rozhodnout až na kongresu s ohledem na to, s kým bude chtít nový předseda spolupracovat.

V Moravskoslezském kraji se jednalo za zavřenými dveřmi. I zde delegáti podle informací Aktuálně.cz nominovali současného předsedu. Získal 81 z 96 hlasů.

Prvním místopředsedou by se podle moravskoslezské ODS měl stát dlouholetý hejtman kraje Evžen Tošenovský. Opavský primátor Zbyněk Stanjura Aktuálně.cz řekl, že získal 86 z 95 hlasů.

Bém zatím prohrává drtivým způsobem

Ačkoliv nominace jsou jen doporučující, lze podle nich usuzovat, s jakým mandátem pojede Topolánek křeslo předsedy obhajovat. Jeho rival Pavel Bém zatím nezískal žádnou nominaci, u Středočechů mu po opakovaném hlasování utekla o jeden hlas.

Rozhodující kongres začne už tento pátek, volit se bude v neděli.

Topolánek si získal celou Moravu, boduje i v Čechách. Tři sněmy nedaly žádnou nominaci. Bojovat budou oba dva sokové ještě na regionálním sněmu v Ústí nad Labem a v Praze. Oba se konají ve čtvrtek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy