Praha - Ministři Topolánkovy vlády se stále nedokáží dohodnout na tom, jestli uznají nezávislost Kosova. Kabinet proto definitivní rozhodnutí odložil.
Premiér Mirek Topolánek neupřesnil ani termín, kdy se vláda k tématu vrátí.
Uznání Kosova navrhnul ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, i když především ministři z KDU-ČSL s tímto krokem nesouhlasí.
"Uznání Kosova v současnosti by bylo dalším z kroků, který může vést k budoucí nestabilitě národnostně pestrého regionu. Je to jeden ze zásadních kroků, o kterém je nutné vést delší diskusi. Pokud bude předloženo uznání Kosova do vlády, naši ministři toto nepodpoří," uvedl den před zasedáním kabinetu první místopředseda lidovců Roman Línek.
KDU-ČSL přitom požadovala, aby se napřed sešla koalice, premiér Mirek Topolánek však schůzku zrušil. Po středečním jednání kabinetu Tooplánek uvedl, že si ministři potřebují prostudovat další podklady, a proto navrhnul přerušení tohoto bodu.
Nemáme zatím všechny informace
Oficiální důvod, proč se jednání o Kosovu přerušilo, zní - nedostatek informací.
"Já sám jsem navrhoval přerušení toho bodu. Ta dnešní diskuze ukázala, že nám chybí řada informací a delší diskuze," řekl novinářům Topolánek.
Topolánek zdůraznil, že ve hře zůstává i varianta, že by vláda nezávislost Kosova neuznala. "Ano, je to teoretická varianta, ale pokládám ji spíše za nepravděpodobnou," dodal Topolánek.
Informace o českých vojácích
Ministr Nečas pak vysvětlil, co konkrétně si chtějí ministři jetě před konečným verdiktem vyjasnit.
"Chceme znát ještě podrobnosti týkající se působení a řízení našeho kontingentu v Kosovu, chceme také například vědět, jak chce tamní vláda zajistit práva národnostních menšin," doplnil Topolánka ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku proti jeho vůli 17. února a od té doby ho uznalo více než třicet zemí. Jsou mezi nimi všechny velké státy Evropské unie kromě Španělska. Balkánské státy se ovšem zatím k podpoře nezávislosti nepřidali, zásadně proti je i Rusko.
- Čtěte dále: Lidovečtí ministři budou proti uznání Kosova
Část českých politiků je přesvědčena o tom, že by se mělo vyčkat minimálně do květnových voleb v Srbsku. Pro Českou republiku je Kosovo citlivou otázkou i proto, že tam působí její vojáci.
Kritici uznání Kosova tvrdí, že v současné době by takový krok mohl vést k budoucí nestabilitě národnostně rozděleného regionu a povzbuzení separatistických hnutí jinde v Evropě. Obávají se také zhoršení vztahů mezi Českem a Srbskem, které mají tradici již z dob bývalé Jugoslávie.