Praha - Návrh rozpočtu pro příští rok nebo církevní restituce. Body, kvůli kterým byla vládní trojkoalice v posledních dnech a týdnech ve sporu a o nichž ve středu téměř čtyři hodiny jednala v rámci koaliční rady.
Co se týče rozpočtu, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se podařilo dosáhnout shody na snížení sazby na dani z přidané hodnoty pro léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu. Ta by se už od příštího roku měla snížit ze současných patnácti na deset procent.
V oblasti rozpočtu se koalice bavila i o zvýšení slevy na dani pro rodiny s dětmi. Lidovci totiž na jednání přišli s tím, aby se pro druhé dítě částka zvýšila na 500 korun, na třetí a další potom o 900 korun, momentálně ministerstvo financí počítá se stokorunovou úlevou.
Sociální demokracie se podle Sobotky tomuto návrhu bránit nebude. "Konkrétní částky budou stanoveny v rámci debaty o státním rozpočtu. Dokáži si představit, že návrh nebude konečný, ale že to bude zahájení procesu, který umožní snížit daňové zatížení u rodin s dětmi," komentoval návrh KDU-ČSL Sobotka.
Pozitivní postoj koaličních stran uvítal místopředseda lidovců Marian Jurečka. "Pro nás to byl jeden ze symbolů a já kvituji, že partneři to, co jsme si na začátku řekli, tak dodržují. A věřím, že se nám podaří najít řešení," prohlásil.
Poté však zástupci sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců diskusi o rozpočtu přerušili, znovu by se nad ní měli sejít za dva týdny, kdy by ministr financí Andrej Babiš měl na další jednání rady přinést návrh zákona už se zapracovanými připomínkami stran.
Jak totiž prohlásil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, shoda stále nepanuje na výši schodku. "My jako hnutí ANO bychom ho chtěli udržet pod 100 miliardami korun," řekl Faltýnek na tiskové konferenci. Z našeho pohledu není zásadní, jestli schodek bude 100, nebo 95 miliard korun, opáčil Jurečka.
K zákonu o referendu a revizi ústavy vznikne expertní komise
Strany našly společný hlas, i co se týče zákona o obecném referendu a revize ústavy. Ke stanovení základních parametrů by měla vzniknout expertní komise, do níž by každá koaliční strana vyslala dva členy. "Je tady vysoká míra shody na úrovni vedení koaličních stran, šestičlenná skupina doprojedná konkrétní zadání tak, aby návrh zákona mohl na vládní úrovni velmi rychle vznikat," nastínil úkoly činnosti premiér.
Komise by se také měla zabývat změnami ústavy. Sobotka by totiž rád omezil pravomoci prezidenta. Jednou z nich by například byla povinnost jmenovat vládu do třiceti dnů od ustavující schůze Sněmovny.
Na čem se však strany nedohodly, byla otázka církevních restitucí. Stejně jako v případě rozpočtu, i tento bod nakonec koaliční rada přerušila. "Bude se v ní pokračovat na úrovni předsedů koaličních stran," uvedl Sobotka.
Lidovci se totiž brání vzniku vládního týmu, který by se změnou církevních restitucí zabýval. "Nehlásíme se k představě, aby tady vznikl další výbor," vyjádřil se velmi stručně k návrhu Jurečka.