Totalitní kampaň, řekly církve o billboardech ČSSD

ČTK ČTK
9. 8. 2012 14:27
Předvolební kampaň přirovnali představitelé církví k nacistické a komunistické propagandě
Billboard, který rozčílil věřící.
Billboard, který rozčílil věřící. | Foto: ČSSD

Praha - ČSSD vyrazila do volební kampaně s billboardy proti navrácení církevního majetku a jejich vyvedení vyvolalo ostrou reakci církví a také některých vládních politiků.

Proti kampani vedené například obrazem, na němž se ruka v sutaně natahuje po pytli s penězi, se ohradila Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí.

Podle nich je způsob, jakým sociální demokracie vede předvolební boj, "nekultivovanou a nekulturní cestou ohrožující samotnou podstatu demokracie".

Kampaň přirovnaly k nacistické a komunistické propagandě. Uvedly to ve společném prohlášení.

Sociální demokraté v čele s Bohuslavem Sobotkou se proti kritice brání, představitelé církví by podle nich neměli směšovat respekt k náboženským svobodám s debatou o rozdělení majetku z veřejných zdrojů.

Předlohu už schválila sněmovna, v Senátu, kde má převahu opozice, narazí. Nejspíš se pak vrátí do dolní komory a je pravděpodobné, že ta senátní veto přehlasuje.

Církve: ČSSD vytváří atmosféru nenávisti

"Způsob nevěcného vedení argumentace a demagogická útočná kampaň České strany sociálně demokratické, vedená mimo jiné i pomocí billboardů, vytvářejí ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti nejen vůči církvím a náboženským společnostem, ale i vůči občanům jako takovým," uvedly církve.

Sobotka se proti kritice církevních představitelů ohradil. Zdůraznil, že ČSSD je demokratickou stranou, která si váží náboženského vyznání, náboženských svobod a role církví. Nesouhlasí ale s vládním řešením majetkového vyrovnání, které se neopírá o společenský konsenzus.

V prohlášení církví stojí, že předvolební propaganda sociální demokracie útočí slovníkem obou někdejších totalit.

"Pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty ´třetí říše´, na rudo přetřenými gottwaldovskými ideology," uvedli šéf ČBK Dominik Duka, předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček a předseda ERC Joel Ruml.

ČSSD: nesměšujte víru s financemi

Podle lídra ČSSD Sobotky je slovník a způsob argumentace z dob hluboké totality, který církevní představitelé použili, nepřijatelný.

Rolí demokratické opozice podle něj je upozorňovat na problémy vládních návrhů. ČSSD podle něj dává přednost financování církví z výnosu speciálního veřejnoprávního fondu.

V případě, že současný vládní návrh nebude přijat, chce ČSSD o vyrovnání jednat znovu u kulatého stolu.

"Vyzýváme proto představitele církví, aby nesměšovali náboženské svobody s politikou, aby nesměšovali víru s financemi a výší finančního vyrovnání. Podstatou nynější společenské diskuse nejsou náboženské svobody, ale peníze a majetek, které mají být poskytnuty z veřejných zdrojů," uvedl předseda ČSSD v tiskovém prohlášení.

Vláda chce církvím vrátit 56 procent majetku

Duka, Daníček a Ruml uvedli, že prohlášení se netýká tisíců poctivých členů ČSSD, těch, kdo byli vězněni a týráni spolu s věřícími v nacistických koncentračních táborech i v komunistických lágrech.

Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku zabaveného komunistickým režimem.

Norma také počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy