Topolánek reaguje na krizi, připustil vyšší schodek

Kateřina Eliášová
25. 11. 2008 13:10
Premiér: Budu si hlídat, jak budou autmobilky propouštět
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda Mirka Topolánka počítá s tím, že by schodek státního rozpočtu mohl být přeci jen vyšší, než s jakým nyní počítá.

Aktuálně.cz to potvrdil sám premiér, když poskytl on-line deníku rozhovor a odpovídal na otázky týkající se světové finanční krize.

"Budeme diskutovat o tom, jakým způsobem řešit výpadek příjmů. Část těch peněz jsme schopni najít v rozpočtu, ale je i otázka, jestli je nenalézt i formou vyššího schodku státního rozpočtu," řekl v rozhovoru Topolánek.

Vláda chce připravit systém opatření, jak se s krizí vyrovnat.

O rozpočtu na příští rok bude jednat schůze sněmovny, která dnes začíná.

A.cz: Říkal jste, že vedle priorit vlády se teď budete zabývat i problémy mimo koaliční smlouvu. Týkají se světové finanční krize?

Tady platí - a v tomto jsme s ministrem financí ve shodě - že přímé fiskální impulsy spíše věci škodí. My určitě nebudeme chtít dělat nějaké balíčky, jako dělala Klausova vláda v roce 1997. Podle mě to byla tehdy velká chyba, že se k tomu nechal Václav Klaus přinutit.

A.cz: Co tedy chcete udělat kromě toho, že se zvýší garance za vklad občanů v bankách, což už schválila sněmovna?

Budeme diskutovat o tom, jakým způsobem řešit výpadek příjmů. Budeme chtít udělat také řadu kroků, které budou podporovat náš export, protože poptávka v eurozóně klesá.

A.cz: Počítáte tedy s variantou, že se zvýší schodek státního rozpočtu?

Teď je to na diskuzi, co jsme schopni realizovat v rámci rozpočtu, tedy podvázání některých výdajů, případně i na příjmové straně.

A.cz: Opozice vládě vyčítá, že problém ekonomické krize zlehčuje a nedokáže na ni reagovat...

My se nechlubíme. My jen opatrně a s velkou pokorou v tomto případě říkáme, že bankovní systém v České republice nebyl narušen. Nicméně už dnes se ukazuje, že lidé mají složitý přístup k úvěrům, že pokles poptávky určitě zbrzdí růst zisků u některých firem, někde se může i propouštět. I tady je možná celá sada opatření, jak v sociální oblasti, tak v oblasti vzniku nových pracovních míst.

A.cz: Problémy hlásí například automobilky. O propouštění se mluví ve škodovce.

Automobilky dnes vykřikují, že propustí deset tisíc lidí. Já si budu velice hlídat, jaké lidi budou propouštět. Při zhruba 135 tisících volných míst v České republice a při tom, že zde legálně pracuje skoro čtvrt milionu lidí ze zahraničí, pořád existuje určitý prostor pro to, aby se nezaměstnanost nezvyšovala.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 53 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy