Topolánek reaguje na krizi, připustil vyšší schodek

Kateřina Eliášová
25. 11. 2008 13:10
Premiér: Budu si hlídat, jak budou autmobilky propouštět
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda Mirka Topolánka počítá s tím, že by schodek státního rozpočtu mohl být přeci jen vyšší, než s jakým nyní počítá.

Aktuálně.cz to potvrdil sám premiér, když poskytl on-line deníku rozhovor a odpovídal na otázky týkající se světové finanční krize.

"Budeme diskutovat o tom, jakým způsobem řešit výpadek příjmů. Část těch peněz jsme schopni najít v rozpočtu, ale je i otázka, jestli je nenalézt i formou vyššího schodku státního rozpočtu," řekl v rozhovoru Topolánek.

Vláda chce připravit systém opatření, jak se s krizí vyrovnat.

O rozpočtu na příští rok bude jednat schůze sněmovny, která dnes začíná.

A.cz: Říkal jste, že vedle priorit vlády se teď budete zabývat i problémy mimo koaliční smlouvu. Týkají se světové finanční krize?

Tady platí - a v tomto jsme s ministrem financí ve shodě - že přímé fiskální impulsy spíše věci škodí. My určitě nebudeme chtít dělat nějaké balíčky, jako dělala Klausova vláda v roce 1997. Podle mě to byla tehdy velká chyba, že se k tomu nechal Václav Klaus přinutit.

A.cz: Co tedy chcete udělat kromě toho, že se zvýší garance za vklad občanů v bankách, což už schválila sněmovna?

Budeme diskutovat o tom, jakým způsobem řešit výpadek příjmů. Budeme chtít udělat také řadu kroků, které budou podporovat náš export, protože poptávka v eurozóně klesá.

A.cz: Počítáte tedy s variantou, že se zvýší schodek státního rozpočtu?

Teď je to na diskuzi, co jsme schopni realizovat v rámci rozpočtu, tedy podvázání některých výdajů, případně i na příjmové straně.

A.cz: Opozice vládě vyčítá, že problém ekonomické krize zlehčuje a nedokáže na ni reagovat...

My se nechlubíme. My jen opatrně a s velkou pokorou v tomto případě říkáme, že bankovní systém v České republice nebyl narušen. Nicméně už dnes se ukazuje, že lidé mají složitý přístup k úvěrům, že pokles poptávky určitě zbrzdí růst zisků u některých firem, někde se může i propouštět. I tady je možná celá sada opatření, jak v sociální oblasti, tak v oblasti vzniku nových pracovních míst.

A.cz: Problémy hlásí například automobilky. O propouštění se mluví ve škodovce.

Automobilky dnes vykřikují, že propustí deset tisíc lidí. Já si budu velice hlídat, jaké lidi budou propouštět. Při zhruba 135 tisících volných míst v České republice a při tom, že zde legálně pracuje skoro čtvrt milionu lidí ze zahraničí, pořád existuje určitý prostor pro to, aby se nezaměstnanost nezvyšovala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy