Tři čtvrtiny Čechů mají strach z finanční krize

Ekonomika Ekonomika
1. 11. 2008 9:47
Hodlají omezit své výdaje, zadlužují se ale stále více
Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

Praha - Kvůli současné finanční krizi chtějí omezit své výdaje tři čtvrtiny obyvatel České republiky.

Přibližně polovina dotázaných Čechů se přitom velice obává, že se jim zhorší životní úroveň.

Vyplývá to z dat společnosti Median, které zveřejnil deník MF Dnes. Průzkumu se přitom zúčastnilo celkem 513 respondentů ve věku 15 až 69 let.

Více než sedm procent lidí obava o životní úroveň netrápí. Zcela bez obav je 34 procent Čechů.

Téměř 19 procent dotázaných má nicméně určité obavy, že nezvládne splácet své půjčky, 13 procent lidí se pak o svou schopnost splácet bojí velmi.

Na konci září dlužily české domácnosti bankám a ostatním finančním institucím přes 842 miliard korun. To je o 14 miliard korun více než v srpnu. Výsledky zveřejnila Česká národní banka.

Čtěte více: Dluhy domácností stále rostou

 

Právě se děje

před 30 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 57 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy